Jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka? Jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka?/ Zdjęcie: iStock

Jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka?

Kąpiel niemowlęcia może być przyjemnością, ale i prawdziwym wyzwaniem, szczególnie kiedy są to pierwsze doświadczenia świeżo upieczonych rodziców. W czym kąpać niemowlę? Czym wycierać malucha? Jakie środki do pielęgnacji delikatnej skóry będą najlepsze? Podpowiemy, co zrobić, aby kąpiel malucha była przyjemna dla wszystkich.

Spis treści:

W czym kąpać niemowlę?

Bezpieczna kąpiel niemowlęcia to wyzwanie dla rodziców. Niełatwo jest umyć małe dzieci, szczególnie te, które jeszcze nie umieją siedzieć, a w dodatku nie współpracują w kąpieli. Jak uporać się z kąpielą dla malucha? Mamy kilka ciekawych rozwiązań:

  • Wiaderko

Kąpiel w specjalnie sprofilowanym wiaderku to doskonały pomysł. Zanurzone w wodzie dziecko przybiera pozycję embrionalną. Nie ma ryzyka, że zanurzy się pod wodę – po prostu gabaryty wiaderka na to nie pozwalają. Ciepła woda działa kojąco, rozluźniająco, także np. w przypadku dolegliwości brzuszkowych. Wiaderka zajmują niewiele miejsca, a do jego napełnienia wystarczy niewielka ilość wody.

  • Wanienka

Liczba różnych wanienek może przyprawić o zawrót głowy. Małe wanienki, do ok. 85 cm, zajmują mniej miejsca i są wygodne do mycia dzieci do ok. 6 miesiąca życia. Wanienki dla większego dziecka mają ponad 100 cm. Wanienki ze stojakiem to duża wygoda dla rodzica, ale mogą być niepraktyczne, gdyż zajmują dużo miejsca. Wanienki – komody kąpielowe pod wanienką mają szuflady. Wanienki nawannowe z przewijakiem są wielofunkcyjne, wygodne, praktyczne i przydają się również, by przechowywać akcesoria dla dzieci i kosmetyki kąpielowe. Wanienki dmuchane zajmują mało miejsca przy przechowywaniu, podobnie jak wanienki składane.

  • Duża miska lub miednica

Spełnia te same zadania, co wanienka, może być jednak mniej wygodna. 

  • Wysoki brodzik w prysznicu

To rozwiązanie dla nieco starszych dzieci.

Co do kąpieli dla niemowląt?

Dla najmłodszych sprawdzą się specjalnie im dedykowane płyny, żele, olejki do kąpieli. Zwykle są to preparaty 2 w 1 – pełniące rolę mydełka i szamponu. Najważniejsze, aby miały funkcję nawilżającą. Doskonale sprawdzają się emolienty, czyli delikatne, natłuszczające dermokosmetyki. 

Mimo że kolorowe płyny, kuleczki czy kule kąpielowe wydają się bardzo atrakcyjne, nie poleca się ich dla najmłodszych. Mogą działać drażniąco na skórę lub uczulać. Nie zaleca się również stosowania u dzieci kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych. Może to powodować podrażnienia, alergie, przesuszenie dziecięcej skóry. 

Jeśli używasz myjek do kąpieli, pierz je regularnie, korzystając z delikatnych proszków dedykowanych dzieciom. W przypadku gąbek kąpielowych nie zapomnij o częstej zmianie i dokładnym suszeniu. 

Kosmetyki do kąpieli dla noworodka

Polecamy

Kosmetyki do kąpieli dla noworodka

Jakie kosmetyki do kąpieli noworodka wybrać? Warto pomyśleć o tym, zanim jeszcze w waszym domu pojawi się nowy lokator. Kosmetyki do kąpieli noworodka kupicie bez trudu w aptekach, dobrze zaopatrzonych drogeriach oraz sklepach internetowych.

Czytaj

Jak często kąpać niemowlę?

Do niedawna uważano, że należy codziennie myć noworodki i niemowlęta. Obecnie zaleca się, aby kąpiel niemowlęcia odbywała się 2 lub 3 razy w tygodniu. 

Oczywiście to, jak często należy kąpać niemowlę zależy od wielu czynników, np. gdy dziecko mocno zabrudzi się kałem z pieluszki, lepiej umyć je w letniej wodzie, aby dokładnie usunąć nieczystości. 

Co więcej, odchodzi się również od kąpania nowonarodzonych dzieci. Choć nie należy brać dosłownie maksymy, że „częste mycie skraca życie”, to jest w niej trochę prawdy. 

– Nie kąpie się noworodków w szpitalu, żeby nie łapały zbyt wiele szpitalnej flory bakteryjnej, tylko kolonizowały florę bakteryjną matki. Nowo narodzone dzieci są tylko wycierane. Dzięki mazi płodowej kolonizuje się prawidłowa flora bakteryjna jelit noworodka, co wzmacnia odporność – zauważa położna, Dominika Mazur. 

Codzienna kąpiel u niemowląt może powodować przesuszenie skóry, podrażnienia, mocniejsze rzuty AZS, egzemy itp. Skóra w naturalny sposób wytwarza ochronne filtry, których nie należy zmywać. 

Bezpieczna kąpiel niemowlęcia – o czym należy pamiętać?

  • Zabawki do kąpieli – jeśli maluch lubi pluskać się z zabawkami, kontroluj stan ich czystości. Wszystkie zabawki należy dokładnie osuszać po kąpieli. Zabawki można również regularnie dezynfekować lub przemywać, choćby płynem do mycia butelek dla dzieci. To środek bezpieczny i skuteczny w usuwaniu śladów kamienia.
  • Gumowe zabawki, np. kaczuszki, do których wnętrza może dostawać się woda, należy regularnie wymieniać. W środku, którego nie da się dokładnie osuszyć, mogą gromadzić się bakterie i pleśnie. 
  • Bezpieczeństwo – zabezpiecz się przed poślizgnięciem z maleństwem na rękach. Nie zostawiaj dzieci samych, nawet na chwilę, gdyż może dojść do tragicznego w skutkach zachłyśnięcia wodą. 
  • Ciepło w pomieszczeniu – zadbaj o to, aby maluch nie był narażony na przeciąg w trakcie i po kąpieli. Pozwoli to uniknąć przeziębień. 
  • Kąpiąc dziecko, podłóż przedramię pod jego kark, a ręką trzymaj ramię. W ten sposób nawet śliskie od wody dziecko nie wysunie się z rąk i nie zanurzy główki. 
  • Kąpiąc malucha, naszykuj zawczasu wszystko, co może być potrzebne. Trzymaj w zasięgu ręki środki myjące i ręczniczek do wytarcia i owinięcia dziecka. 

W jakiej wodzie kąpać niemowlę?

Temperatura wody do kąpieli niemowląt powinna być zbliżona do ciepłoty ciała, czyli ok. 37 st. C. Można to sprawdzić za pomocą umieszczanego w wanience z wodą termometru. 

Domową, sprawdzoną metodą pomiaru temperatury wody jest również korzystanie… z łokcia, który zanurzamy w wodzie. Dlaczego łokieć, a nie dłoń? Nasze ręce są narażone na wiele zmian temperatur. Dłonie są najbardziej odsłonięte. Mogą być narażone na zimno, jeśli zapomnimy rękawiczek, czy też na gorąco, gdy np. zmywamy ręcznie. Dlatego dłonie mogą być „znieczulone”. Łokieć natomiast jest czuły i będzie dobrym „termometrem”.

Czym wycierać niemowlę po kąpieli?

Niemowlęta po kąpieli należy delikatnie wycierać miękkim ręcznikiem. Dobrym pomysłem są małe szlafroczki albo ręczniki ze specjalnym kapturkiem zakładanym na głowę malucha. Nie pocieramy za mocno i nie szorujemy szorstkim ręcznikiem! Wbrew przestarzałym stereotypom, intensywne wycieranie nie pobudza krążenia. Może natomiast spowodować uszkodzenia naskórka dziecka. 

W razie podrażnień występujących na skórze dziecka można ostrożnie osuszać skórę niemowląt także ręcznikami papierowymi. Po kąpieli sprawdzi się również rożek dla niemowląt, aby ciepło otulić malucha. Nie zapominajmy także o posmarowaniu skóry dziecka po kąpieli odpowiednim kremem, balsamem lub emolientem. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź