Spis treści:
Nauka picia z butelki – kiedy zacząć?
Za najkorzystniejsze dla dziecka uważa się wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia dziecka. Następnie, zgodnie z wytycznymi WHO, karmienie piersią należy kontynuować do 2. r.ż. dziecka, jednocześnie rozszerzając dietę.
Kiedy uczymy niemowlę pić z butelki? Są kobiety, które nie chcą lub nie mogą karmić piersią. Wówczas dziecko jest karmione z butelki nawet przed 6. miesiącem życia. Inne osoby z kolei na jakimś etapie postanawiają, że czas na butelkę.
Kiedy jest odpowiedni moment, aby uczyć dziecko pić z butelki? Odpowiedź brzmi: to zależy. Moment ten przypada wtedy, gdy mama chce lub musi zostawiać dziecko z innymi osobami, albo gdy chce lub musi przejść na mleko modyfikowane.
Uważa się, że optymalny moment, aby przejść na karmienie butelką, to wiek ok. 6 miesięcy, ale jeśli dziecko jest karmione piersią dłużej, wcale nie musi być potem karmione butelką ze smoczkiem. Po odstawieniu od piersi można podejmować naukę picia z kubeczka. Wszystko jednak zależy to od wieku dziecka i jego umiejętności.
Jak nauczyć dziecko pić mleko z butelki?
Jeśli nie wiesz, jak nauczyć niemowlę pić z butelki, spróbuj skorzystać z poniższych porad. Oto kompendium wiedzy o tym, jak nauczyć dziecko pić mleko z butelki.
- Dopasuj rozmiar butelki do wieku dziecka i jego możliwości spożywania posiłków. Butelka powinna być nieduża, aby maluch mógł ją przytrzymywać samodzielnie. Do ok. 6. miesiąca życia potrzebna jest pomoc rodzica przy trzymaniu butelki. Później, ok. 7.-8. miesiąca życia, dziecko może „wziąć sprawy w swoje ręce” i samodzielnie trzymać butelkę. Jednak nie można zostawiać go samego z uwagi na możliwość zakrztuszenia.
- Dobierz smoczek, jego kształt i rozmiar. Jeśli przestawiasz dziecko z piersi na butelkę, wybierz smoczek maksymalnie przypominający kształtem kobiece sutki.
- Dobierz przepływ, czyli odpowiedni otwór w smoczku. Dobrze dobrany smoczek sprawia, że mleko płynie nie za wolno i nie za szybko. Dzięki temu dziecko ssie bez trudu, jak również nie krztusi się. Odpowiedni dobór smoczka zapobiega refluksowi i ulewaniu.
- Podawaj swoje mleko w butelce, aby dziecko chętnie spożywało pokarm o znanym mu smaku.
- Rozłóż w czasie przejście na karmienie niemowlęcia mlekiem z butelki, zastępując na początku tylko część karmień butelką, a w pozostałych porach nadal karm piersią.
- Podawaj butelką mieszankę mleka matki z mlekiem modyfikowanym i sukcesywnie zmieniaj proporcje, przechodząc z czasem całkowicie na mleko zastępcze.
- Zadbaj o właściwą temperaturę mleka modyfikowanego, aby jego ciepłota była zbliżona do naturalnego mleka.
- Zabieraj butelkę po karmieniu, żeby dziecko nie traktowało jej jako smoczka.
Po 7.–-8. miesiącu życia można zacząć kolejną przygodę – z kubeczkiem.
Polecamy
Niespokojne niemowlę przy karmieniu butelką
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Naturalny pokarm to przede wszystkim zbilansowana dieta, ale również budowanie więzi i bliskości mamy z dzieckiem. Zdarza się jednak z różnych powodów, że konieczne jest karmienie malucha butelką. Może się wówczas okazać, że dziecko jest niespokojne.
Jakie trudności mogą się pojawić?
Przejście z karmienia piersią na butelkę nie zawsze jest bezproblemowe. Niektóre dzieci wiercą się, niechętnie jedzą z butelki, prężą, denerwują się, płaczą. Dlaczego nauka picia z butelki bywa trudna? Przyczyn może być dużo.
- Zła pozycja do karmienia, przez co dziecko ma trudności z prawidłowym przełykaniem pokarmu.
- Zasysanie powietrza.
- Zły przepływ mleka, za wolny lub za szybki.
- Ząbkowanie.
- Złe samopoczucie, choroba dziecka.
- Dziecko już się najadło.
- Dziecko jest bardzo głodne, a przez to rozdrażnione i ma problemy z prawidłowym zasysaniem pokarmu.
- Dziecko potrzebuje odbicia powietrza.
Co zrobić, jeśli twoje dziecko nie chce pić z butelki?
Jeśli nauka picia z butelki nie przebiega tak sprawnie, jak tego chcemy, należy – jak zawsze przy dzieciach – zachować cierpliwość. Żeby nauczyć niemowlę pić z butelki, warto skorzystać z prostych trików, jak np. smarowanie smoczka mlekiem kobiecym, aby dziecko chętniej ssało. Odpowiedni dobór butelki, smoczka oraz stałe pory karmienia to również czynniki, które ułatwiają naukę. Czasem potrzebna jest zmiana pozycji karmienia czy też zmiana rodzaju mleka. Niekiedy niechęć dziecka do jedzenia wynika z kolki lub dziecko nie jest głodne, a po prostu potrzebuje bliskości i przytulenia.
Co ważne, dzieci wcale nie muszą przechodzić z piersi na butelkę. Zamiast szukać kolejnych sposobów na to, by nauczyć dziecko karmione piersią pić z butelki, możesz – jeśli kolejne próby kończą się fiaskiem, a wiek i umiejętności dziecka temu sprzyjają – przejść na inne metody karmienia.
– W przypadku karmienia piersią butelkę można całkowicie pominąć, a w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym rezygnować z niej po 6. miesiącu. Można wtedy sięgać po specjalne kubeczki. Tak samo u dzieci karmionych piersią, które z jakiegoś powodu musza być dokarmiane, warto skorzystać z takich kubeczków. Nie chodzi mi o demonizowanie butelki, ale może mieć ona negatywny wpływ na karmienie piersią, a przez to na laktację, niesie też ze sobą ryzyko wad zgryzu czy wad wymowy – mówi logopedka i promotorka kamienia naturalnego Kinga Smirnova.