Ile powinno jeść niemowlę? Porady dla świeżo upieczonych mam
Spis treści:
Karmienie piersią a butelką
To, ile powinno jeść niemowlę, zależy przede wszystkim od przyrostu wagi i jego zachowania. Istotny jest rodzaj pokarmu, uzupełnianie diety i odpowiednia suplementacja.
Obowiązujące zalecenia żywieniowe wspierają naturalne karmienie w pierwszych dwunastu miesiącach życia dziecka. Najlepiej byłoby, aby mleko mamy było jedynym posiłkiem do końca 6. miesiąca. Ile ml pokarmu je miesięczne czy roczne dziecko wskazują tabele opracowane przez pediatrów. Najlepszym „mierniczym” jest jednak sam maluch, który od pierwszych tygodni życia ma własne upodobania żywieniowe.
Naturalny pokarm zapewnia wszystko, co potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Uzupełniony o niezbędne składniki odżywcze zaspokaja jego głód i pragnienie. Małe dziecko powinno być przystawiane do piersi, kiedy tylko sygnalizuje taką potrzebę. Podobnie jest w przypadku karmienia butelką. Jeszcze kilka lat temu zalecano, by dzieci karmione sztucznie otrzymywały pokarm w regularnych odstępach czasu, teraz stosuje się zasadę karmienia na żądanie. Nie ma też różnic przy rozszerzaniu diety o nowe produkty, przede wszystkim warzywa i białko. Ważne jest, by rosnący człowiek prawidłowo się rozwijał i przybierał na wadze.
Czy budzić niemowlaka na karmienie?
W pierwszych miesiącach karmienie dziecka należy do najważniejszych zadań jego rodziców i zajmuje ich uwagę przez większą część doby. Są dzieci, które w zasadzie nie przestają jeść, są też takie, które od pierwszych tygodni przesypiają bez jedzenia całą noc. Od dawna trwa dyskusja, czy powinno się budzić niemowlaka na karmienie.
Nocne karmienie ma swoje uzasadnienie. Wytworzone nocą mleko mamy jest bardziej kaloryczne i wzbogacone w tłuszcze. Szczególnie przydaje się to dzieciom, które nadrabiają deficyty wagi. Nocne karmienie jest także potrzebne mamie, bo pod wpływem wzrastającego w nocy poziomu prolaktyny pokarmu wytwarza się więcej.
W pierwszych tygodniach i miesiącach nie powinno się omijać posiłków, a nawet budzić dziecko, by przerwy między karmieniami nie były zbyt długie. To żelazna zasada w przypadku noworodków wcześniaków i urodzonych z niską wagą. Nieco starsze dzieci mogą już mieć nocną przerwę bez jedzenia, nie powinna ona jednak przekraczać ok. sześciu godzin.
A co w sytuacji, kiedy nocna pobudka wywołuje tylko rozdrażnienie i nie jest okazją do posiłku? Każdy taki przypadek powinien ocenić lekarz. Jeśli dziecko dobrze rośnie, omijając nocne posiłki, może on zalecić, by nie zmieniać ustalonego rytmu. Zdarza się jednak i tak, że u dzieci przesypiających noce bez jedzenia występują zaburzenia poziomu cukru.
Podobne zasady obowiązują także u dzieci karmionych preparatami mlekozastępczymi. W ich przypadku przerwy w nocy mogą być dłuższe, bo sztuczny pokarm jest inaczej trawiony.
Ile mleka do butelki dla niemowlęcia?
Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, ile powinno jeść niemowlę, bo każde ma inne potrzeby. Szacunkowo obliczono, że kaloryczność posiłku maleństwa powinna wynosić ok. 95 kcal na każdy kilogram jego masy ciała. Gdyby przeliczyć to na objętość w butelce, na jeden posiłek wypadałoby ok. 20 ml mleka i taką porcję podaje się dokarmianym noworodkom jeszcze w szpitalu. Oczywiście z każdym dniem zapotrzebowanie będzie większe.
Po czym poznać, czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu? Przy karmieniu piersią jest to znacznie trudniejsze, niż kiedy mamy ocenić, ile je niemowlę karmione butelką. Najważniejsze to:
- Obserwowanie dziecka – kiedy jest niespokojne, płacze, nie może zasnąć i nerwowo szuka piersi, najprawdopodobniej jest głodne albo spragnione.
- Ocenianie długości ssania – można założyć, że dziecko będzie najedzone, kiedy ssie pierś przynajmniej 10 minut i towarzyszy temu odgłos połykania.
- Zmiany w piersiach – kiedy będą opróżnione z mleka, staną się wyraźnie lżejsze i bardziej miękkie.
- Kontrola wagi dziecka – w pierwszych miesiącach dziecko powinno przybierać ok. 20 dkg na tydzień, później znacznie wolniej. Warto jednak wiedzieć, że maleńkie dzieci przybierają na wadze skokowo, dlatego nadmierna analiza tych wyników może tylko niepotrzebnie stresować rodziców.
Ile powinno jeść niemowlę – tabela
Znacznie łatwiej jest ustalić, czy przygotowujemy odpowiednią ilość jedzenia, kiedy dziecko otrzymuje pokarm z butelki. Ile powinno jeść niemowlę pokazują dane przygotowane przez pediatrów w tabeli. Prezentujemy je poniżej:
- 1. miesiąc – 7 porcji mleka po 90-110 ml,
- 2. miesiąc – 6 porcji mleka po 110-130 ml,
- 3. miesiąc – 6 porcji mleka po 130 ml,
- 4. miesiąc – 6 porcji mleka po 150 ml,
- 5-6. miesiąc – 5 posiłków o obj. 180 ml obejmujących mleko oraz pierwsze produkty warzywne i owocowe wzbogacone białkiem,
- 7-8. miesiąc – 5 posiłków o obj. 150-200 ml obejmujących produkty mleczne z dodatkiem kasz, ryżu, warzyw i owoców z dodatkiem mięsa i jaj,
- 9. miesiąc – 5 posiłków o obj. 200 ml obejmujących mleko, kasze, jarzyny, mięso, jaja i desery,
- 10-12. miesiąc – 4-5 posiłków o objętości 220 ml obejmujących mleko i nabiał, wzbogacone białkiem i produktami zbożowymi
Analizując ten schemat, trzeba brać poprawkę na to, że nasze dziecko od pierwszych miesięcy życia może mieć własne upodobania żywieniowe, popularność zyskują też liczne, przyjazne maluchom, sposoby karmienia preferowane przez rodziców, choćby Baby-Led Weaning („bobas lubi wybór”).
Jakie witaminy dla niemowlaka?
W pierwszym roku życia wskazane jest rozważne podawanie witamin, które są nieodzowne do prawidłowego rozwoju. Odpowiednia suplementacja dla niemowlaka jest konieczna zarówno w przypadków karmienia piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.
W naszej strefie klimatycznej to przede wszystkim witamina D, którą powinno się regularnie suplementować zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Dzieci rodzą się także z deficytem witaminy K, która zapobiega problemom krwotocznym. Inne witaminy konieczne do prawidłowego rozwoju dziecko otrzymuje z mleka a potem także z pożywienia. Nie ma obawy, że mleko modyfikowane jest pozbawione kompletu wartości odżywczych. Jego skład jest jak najbardziej zbliżony do mleka kobiecego, dodatkowo uzupełniony żelazem i witaminami.
Odpowiednia suplementacja dla niemowlaka
Zbilansowana dieta dziecka powinna być odpowiednim źródłem wszystkich niezbędnych dla niego witamin i składników mineralnych. Bywa jednak, że nasz maluch na coś choruje albo jesteśmy zmuszeni modyfikować jego dietę. U dziecka do 3. roku życia decyzję o suplementacji i dawkowaniu witamin powinien podjąć lekarz pediatra.
Szczególnie ważne jest pilnowanie dawkowania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E i K. Ich nadmiar gromadzi się w organizmie i może wywołać niepożądane skutki. Kiedy witamin A i E będzie w organizmie za dużo, może to wywołać u malucha mdłości, biegunkę i utratę apetytu. Kiedy podamy za dużo witaminy D nasz maluch może mieć kłopoty z nerkami, nadciśnieniem i kłopoty z rytmem serca.
Zwykle lekarze zalecają podawanie dzieciom 400 j.m. witaminy D na dobę. Jeśli chodzi o suplementację witaminy K, jej ilość i dawkowanie zależą od tego, czy maluch jest karmiony tylko mlekiem mamy, pokarmem mieszanym czy mlekiem modyfikowanym. W tym ostatnim przypadku, jeśli niemowlę wypija odpowiednią ilość mleka, podaż tej witaminy może nie być już potrzebna, bo w składzie mieszanki znajdują się witaminy.
Witaminę D zaczynamy podawać już kilkudniowemu noworodkowi i utrzymujemy dawkowanie do ok. 1. roku życia. Czasami lekarz przedłuża ten czas o kolejne miesiące. Witamina K zalecana jest do podawania w dawce 25ug/dobę od 3. tygodnia życia przez pierwsze trzy miesiące. Noworodki otrzymują także witaminę K zaraz po urodzeniu.
Jeśli chodzi o inne witaminy, nie ma potrzeby, by dodatkowo podawać je maluchowi, który zjada odpowiednią ilość mleka, a później także podczas rozszerzania jego diety.