Korzyści z karmienia piersią / gettyimages Korzyści z karmienia piersią / gettyimages

Korzyści z karmienia piersią

Karmiąc dziecko piersią, nie musisz martwić się o sterylizację butelek, wymianę smoczków, skład mieszanki, podgrzewanie pokarmu. Możesz nakarmić głodne dziecko niemal w każdym miejscu i o każdej porze. Korzyści z karmienia piersią są nieocenione!

Spis treści:

Co musisz wiedzieć o karmieniu piersią?

Nie ma lepszego pokarmu dla dziecka niż mleko matki – dziś już nie trzeba nikogo o tym przekonywać. Wartościowe jest już pierwsze mleko pojawiające się w piersiach po porodzie, czyli siara, zawiera bowiem przeciwciała chroniące przed bakteriami i wirusami. Czasem mamy martwią się, że jest jej bardzo mało, obawiają się, że osesek może nie dojadać. Spokojnie! Jeśli często przystawiamy dziecko do piersi, ilość mleka się zwiększy. Wkrótce też przestaną boleć „gryzione” bezzębnymi dziąsłami brodawki, a piersi przestaną być twarde i nabrzmiałe – zwykle po tygodniu, dwóch trudne początki będą już za wami. Noworodek nauczy się ssać, a karmienie stanie się dla was obojga prawdziwą przyjemnością. Korzyści karmienia piersią dla matki i dziecka są tak duże, że nie wymyślono dotąd lepszej naturalnej metody karmienia dziecka, więc kiedy poznasz zalety tego sposobu, z pewnością nie zmienisz swojej dobrej decyzji. 

Nie obawiaj się też, że w okresie karmienia będziesz musiała pozostawać na restrykcyjnej diecie – to nieprawda, że karmiąca mama nie może sobie pozwolić na spróbowanie potraw z kapustą czy fasolą. Gazy nie przedostają się do mleka – składników do jego produkcji dostarczają naczynia krwionośne, a nie przewód pokarmowy matki. Czego unikać w czasie karmienia piersią? 

“Karmiąca mama nie powinna się odchudzać! Stosowanie w okresie laktacji restrykcyjnych diet jest szkodliwe. Diety eliminacyjne stosowane z powodu np. alergii u dziecka lub u matki muszą być konsultowane z lekarzem. W okresie laktacji należy jedynie unikać alkoholu, używek typu mocna kawa i herbata w dużych ilościach, papierosów (palenie czynne i bierne), słodyczy, produktów typu „fast food”, napojów gazowanych i słodzonych” – radzi doradczyni laktacyjna, Iwona Waligóra.

Korzyści karmienia piersią dla mamy

Na długiej liście korzyści karmienia piersią, poza tak oczywistymi, jak nawiązanie intymnej relacji z dzieckiem czy bliższe poznanie swojej pociechy, wymienia się też zdrowotne zalety karmienia piersią dla matki 

  • Wydzielanie oksytocyny. Gdy niemowlę przyssie się do piersi, organizm jego mamy zaczyna produkować ten hormon odpowiadający za poprawę nastroju. Jeśli początki karmienia są powodem stresu, łatwiej go wtedy pokonać. Oksytocyna działa także na narząd rodny kobiety – sprawia, że macica szybciej się obkurcza a odchody poporodowe są szybciej wydalane.  
  • Utrata zbędnych kilogramów. Wiele mam, szczególnie te, którym w ciąży przybyło sporo kilogramów, doceni zalety karmienia piersią dla mamy, do których należy powrót do szczupłej sylwetki.  
  • Wygoda. Wychodząc z dzieckiem z domu, mama ma większą swobodę, bo „stołówkę” z pokarmem ma zawsze przy sobie. W dodatku na pewno mleka nie zabraknie – jest produkowane na bieżąco: świeże, ciepłe, o idealnym składzie.  

Nie do przecenienia jest także argument finansowy. Karmiąc piersią oszczędzamy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie – zależy to od rodzaju mieszanki, jaką wybrałybyśmy dla dziecka i akcesoriów koniecznych do karmienia butelką.  

Korzyści karmienia piersią dla dziecka

W mleku mamy jest wszystko, czego potrzebuje dziecko, w dodatku składniki te występują w idealnych proporcjach. Karmiąc piersią, nie musisz się obawiać o gęstość pokarmu, zawartość tłuszczu czy cukru. Dzięki temu, że jest ona właściwa, dzieci karmione piersią znacznie rzadziej cierpią na nadwagę. Skład pokarmu zmienia się wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka – natura reguluje to sama. Korzyści z karmienia piersią dla dziecka są tu oczywiste – najpierw noworodek, a potem niemowlę dostaje pokarm idealnie „skrojony” na miarę swoich potrzeb i dojrzałości układu pokarmowego. Skład mleka zmienia się nawet w trakcie jednego karmienia – z początku ma ono więcej wody i gasi pragnienie dziecka, potem staje się bardziej kaloryczne i zaspokaja jego głód.  
 
Czasem mleko matki działa jak najlepsze lekarstwo – nie tylko siara, ale też późniejsze mleko zawiera przeciwciała chroniące dziecko przed infekcjami dróg oddechowych czy moczowych. Z kolei probiotyki – dobre bakterie wpływające korzystnie na mikroflorę jelitową – zabezpieczają przed groźnymi biegunkami. Takie właściwości ma nie tylko mleko, które podajesz dziecku w pierwszych miesiącach życia – lepszą odporność mają również dzieci karmione piersią po ukończeniu 1. roku życia.   

Wśród korzyści karmienia piersią dla dziecka należy też wymienić mniejszą podatność na alergie, przede wszystkim pokarmowe. Białko znajdujące się w kobiecym mleku jest  łatwiejsze do strawienia i lepiej przyswajalne niż to znajdujące się w mleku modyfikowanym. Dodajmy też, że u dzieci karmionych piersią istnieje mniejsze ryzyko wad mowy i zgryzu.  

Kiedy przestać karmić piersią?

Nie można tutaj podać konkretnej daty – wiele mam kontynuuje karmienie piersią nawet po ukończeniu przez dziecko 2. roku życia. W miarę rozwoju dziecka jego dietę należy oczywiście rozszerzać, ale nie warto się z tym spieszyć, bo zalety karmienia naturalnego nie zmieniają się przez cały okres laktacji.  

“ Światowa Organizacja Zdrowia WHO opierając się na pracach ekspertów definiujących i argumentujących optymalny wzrost i rozwój dziecka, zaleca wyłączne karmienie piersią niemowląt na całym świecie przez pierwsze 6 miesięcy życia” – mówi doradczyni laktacyjna Iwona Waligóra.

“To znaczy, że oprócz mleka matki (odciągniętego mleka, czy też mleka innych matek), kropli, syropów (leki i witaminy), nie podaje się dziecku nic więcej. Nie ma też potrzeby podawania dziecku żadnych innych płynów, bo mleko matki zawiera wszystkie niezbędne składniki.

Niektórzy obawiają się, że długie karmienie piersią uzależni dziecko od matki i je „rozpieści”. Nic bardziej mylnego – nie ma żadnych dowodów na gorszy rozwój społeczny dzieci długo karmionych piersią.”  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź