Ile powinno jeść 3-miesięczne dziecko?
Spis treści:
Karmienie 3-miesięcznego dziecka – co musisz wiedzieć?
Wyłączne karmienie piersią uważa się za najbardziej optymalny sposób żywienia niemowląt w pierwszym półroczu życia. Mleko mamy pokrywa zapotrzebowanie dziecka w wieku trzech miesięcy na wszystkie składniki pokarmowe poza witaminą D, którą maluch otrzymuje w postaci suplementów.
Pokarm kobiecy ma przewagę nad mlekiem modyfikowanym przede wszystkim ze względu na działanie wspomagające pracę układu odpornościowego malucha (wynikające m.in. z przenikania do wydzielanego mleka przeciwciał, chroniących niemowlę przed infekcjami). Udowodniono, że karmienie piersią wiąże się z rzadszym występowaniem u dziecka m.in.:
- zakażeń przewodu pokarmowego (zapadalność na ostre biegunki infekcyjne mniejsza o 50 proc., śmiertelność z tego powodu zmniejszona o 80-90 proc.),
- zakażeń dróg oddechowych,
- zakażeń układu moczowego,
- zapalenia ucha środkowego,
- bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
- sepsy.
Karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla 3-miesięcznego dziecka, ale także dla jego mamy, choćby dlatego, że pomaga w powrocie do masy ciała sprzed ciąży. Dzienny wydatek energetyczny związany z wyłącznym karmieniem pokarmem naturalnym to około 600 kcal na dobę – o podobną ilość w praktyce dietetycznej zwykle zmniejsza się kaloryczność (w stosunku do zapotrzebowania) w jadłospisach mających na celu obniżenie masy ciała.
Co powinien jeść maluszek?
Dziecko w 3. miesiącu życia powinno spożywać mleko mamy, które w przypadku istotnych przeciwwskazań do karmienia piersią może zostać zastąpione mlekiem modyfikowanym początkowym (oznaczonym cyfrą „1”).
Niemowlakowi w wieku trzech miesięcy nie podaje się jeszcze żadnych pokarmów uzupełniających, czyli produktów innych niż mleko. Za odpowiedni czas na rozpoczęcie rozszerzania diety malucha uważa się wiek między piątym a siódmym miesiącem życia (a dokładnie okres po ukończeniu 17. tygodnia życia, jednak nie później niż 26. tydzień).
Ile powinno jeść 3-miesięczne dziecko?
Niemowlę w wieku trzech miesięcy je średnio 750 ml mleka dziennie. Jest to jednak tylko liczba orientacyjna, a objętość spożywanego pokarmu na co dzień podlega zmianom u wszystkich maluchów. U każdego dziecka zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe jest nieco inne, dlatego ilość pobieranego mleka także może się różnić u poszczególnych niemowląt.
O tym, że 3-miesięczne dziecko zjada wystarczającą ilość pokarmu, świadczą m.in. prawidłowe przyrosty masy ciała.
Jak często karmić niemowlę?
Przez pierwsze kilka tygodni życia dziecko karmione jest zazwyczaj 8-12 razy dziennie co 2-3 godziny; rodzice mogą jednak liczyć na to, że z czasem liczba posiłków będzie się zmniejszać, ponieważ stopniowo rośnie objętość żołądka malucha.
Ile razy dziennie je 3-miesięczne niemowlę i co ile godzin należy je przystawić do piersi? Tak naprawdę nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ karmienie piersią dzieci w tym wieku „z zegarkiem w ręku” nie jest zalecane.
Za optymalny sposób regulowania ilości spożywanego pokarmu uważa się podawanie pokarmu „na żądanie”, czyli wtedy, kiedy u dziecka obserwuje się sygnały głodu. To może oznaczać, że prawidłowa liczba posiłków różni się u poszczególnych dzieci każdego dnia. Ważnym zadaniem, którego powinni podjąć się rodzice, jest nauka interpretacji zauważanych u niemowlaka oznak uczucia głodu.
O potrzebie przystawienia niemowlaka do piersi mogą świadczyć:
- otwieranie buzi,
- ssanie rączki, warg lub języka,
- ruchy główki na boki,
- płacz (jest to późny objaw głodu; zaleca się podawanie dziecku pokarmu wcześniej, ponieważ na tym etapie dziecko jest niespokojne i karmienie bywa utrudnione).
Niemowlę, które w danej chwili nie potrzebuje większej ilości pokarmu, może z kolei m.in. zaczynać ssać pierś i po chwili kończyć to robić, łatwo się rozpraszać podczas jedzenia, odwracać głowę czy zasypiać w czasie karmienia.
Dziecka karmionego piersią nie da się przekarmić, ponieważ niemowlę zjada tyle pożywienia, ile tego wymaga, a skład pokarmu dostosowuje się do jego potrzeb. Duża ilość spożywanego przez niemowlę mleka nie musi więc niepokoić. Jeśli natomiast wydaje ci się, że twoje 3-miesięczne niemowlę je zbyt rzadko, by dostarczyć sobie wystarczającej ilości pokarmu, sprawdzaj regularnie przyrosty masy ciała i kontroluj je z wykorzystaniem siatek centylowych.
Nieco dokładniejsze zalecenia ilościowe w schemacie żywienia niemowląt wyszczególniono dla maluchów spożywających mleko modyfikowane. Ile je trzymiesięczne niemowlę? Zgodnie z rekomendacjami, dziecko w tym wieku karmione „sztucznie” powinno jeść około sześciu razy dziennie, przy czym orientacyjna porcja jednego posiłku to 120-140 ml. Dzieci żywione mlekiem modyfikowanym zazwyczaj potrzebują mniejszej liczby karmień od tych spożywających pokarm kobiecy, ponieważ proces trawienia mieszanek mlecznych jest dłuższy.
Źródła:
- Szajewska H., Horovath A., Rybak A., Socha P. (2016) Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria, 13: 9-24.
- American Academy of Pediatrics Responsive Feeding – Set Your Baby Up for Healthy Growth and Development.
- Mikulska A., Szajewska H., Horovath A., Rachtan-Janicka J. (2016) Poradnik Karmienia Piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.