Ibuprofen a karmienie piersią - jak wpływa? Ibuprofen a karmienie piersią - jak wpływa?/ fot. Adobe Stock

Ibuprofen a karmienie piersią – jak wpływa?

Ibuprofen to jeden z popularniejszych leków przeciwgorączkowych. Zmniejsza stan zapalny, łagodzi ból i przyspiesza walkę z przeziębieniem. Dostępny jest bez recepty. Jak zażywać ten lek, kiedy karmimy piersią?

Spis treści:

Czym jest ibuprofen?

Ibuprofen zaliczany jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest pochodną kwasu propionowego. Ibuprofen blokuje aktywność enzymów tzw. cyklooksygenazy COX-1 i COX-2, które odpowiedzialne są za syntezę czynników wywołujących stan zapalny i powodujących uczucie bólu. 

Ibuprofen stosowany jest w łagodzeniu słabego i średniego bólu głowy, stawów, kości, zębów czy mięśni. Łagodzi skurcze macicy i pomaga podczas bolesnej menstruacji. Zmniejsza również agregację płytek krwi (jednak w mniejszym stopniu niż kwas acetylosalicylowy), a tym samym zmniejsza krzepliwość krwi. Należy do jednych z częściej kupowanych preparatów bez recepty. Ibuprofen dostępny jest w postaci tabletek, czopków, zawiesiny czy żelu.

Jakie właściwości ma ibuprofen?

Ibuprofen posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Można stosować go w przypadku:

  • przeziębienia i grypy,
  • bólu głowy, mięśni, stawów, kości,
  • bólu zęba, 
  • gorączki,
  • bólu menstruacyjnego, 
  • zapalenia piersi

Najwyższe stężenie leku w organizmie występuje po upływie 1-2 godzin od podania, jednak efekty odczuwane są już po kilkunastu minutach od jego zażycia. Ibuprofen nie kumuluje się w organizmie, jest wydalany w ciągu doby. 

Podczas ciąży czy karmienia dziecka piersią wiele kobiet ma wątpliwości, który z leków może zażyć w przypadku bólu – paracetamol czy ibuprofen? I jeden, i drugi lek może być bezpiecznie stosowany podczas karmienia piersią. Choć paracetamol może przenikać do kobiecego pokarmu, to jego zawartość jest na tyle niska, że nie ma wpływu na dziecko. 

Paracetamol, w przeciwieństwie do ibuprofenu, nie pomoże w złagodzeniu dolegliwości o podłożu zapalnym. Ma właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Należy pamiętać, że nie można przyjmować jednocześnie kilku leków, zawierających w składzie tę samą substancję czynną.

Czy można brać ibuprofen podczas karmienia piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ibuprofen klasyfikuje jako lek kompatybilny z laktacją. 

Ibuprofen jest jednym z najpopularniejszych leków należących do szerokiej grupy tzw. NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne jest powszechnie stosowany. Należy do grupy leków, które mogą być bezpiecznie stosowane podczas karmienia piersią. Przy zapaleniu piersi jest to lek I rzutu – mówi pediatra Paulina Luty-Mączka.

Jego stosowanie, podobnie jak w przypadku paracetamolu, nie stwarza ryzyka dla zdrowia dziecka ani procesu laktacji. Choć ibuprofen przenika do mleka matki, nie stwierdzono szkodliwego wpływu na zdrowie dziecka karmionego piersią. Można go stosować w dawkach od 200 do 400 mg, jednak nie należy przekraczać zalecanej dawki 1200 mg na dobę, by nie doprowadzić do pojawienia się działań niepożądanych. Przekroczenie bezpiecznej dawki dobowej może wiązać się z wystąpieniem negatywnych skutków ubocznych. Do działań niepożądanych zaliczymy:

  • dolegliwości ze strony układu żołądkowo-jelitowego, np. ból brzucha, nudności, wymioty, zgagę,
  • uczucie zmęczenia,
  • osłabienie,
  • zawroty głowy,
  • rozdrażnienie,
  • zmiany skórne, np. wysypkę, pokrzywkę,
  • zaburzenia widzenia.
Zastój pokarmu w piersi - jak sobie z nim radzić?

Polecamy

Zastój pokarmu w piersi - jak sobie z nim radzić?

Co to jest zastój pokarmu w piersi? Czym się objawia i ci go powoduje? Jak sobie z nim poradzić? I jakie powikłania mogą się pojawić w przypadku nieleczenia zastoju pokarmu w piersi? Zapraszamy do poniższego artykułu, w którym odpowiadamy na wszystkie pytania.

Czytaj

Czy powinnaś skonsultować się z lekarzem?

Ibuprofen można przyjmować podczas karmienia piersią, jednak tylko w zalecanych dawkach i w sytuacji, gdy jest to konieczne. Od razu nasuwa się pytanie – czy leki przeciwzapalne przy karmieniu piersią można brać bez konsultowania się z lekarzem?

 Każdą chorobę, szczególnie podczas karmienia piersią, warto skonsultować z lekarzem. Ważne, by kobieta nie przyjmowała dużej ilości leków o podobnym lub zbliżonym działaniu. Dlatego zawsze, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej zasięgnąć porady specjalisty – dodaje ekspertka. 

Niesteroidowe leki przeciwzapalne u osób z alergią lub astmą mogą spowodować trudności z oddychaniem. Podczas dolegliwości bólowych, gorączkowych czy zapalnych, które pojawią się podczas karmienia piersią, dla bezpieczeństwa warto skonsultować się z lekarzem lub zasięgnąć porady farmaceuty.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź