Higiena intymna dziecka – jak o nią dbać?
Spis treści:
Jak pielęgnować skórę dziecka pod pieluszką?
Musimy pamiętać o tym, aby pieluszki zmieniać regularnie, co najmniej co 3-4 godziny oraz po każdej kupie. Dobrym pomysłem jest także wietrzenie pupy – malucha możemy położyć np. na podkładzie do przewijania i pozwolić mu pobyć trochę bez pieluchy. A jak dbać o skórę dziecka pod pieluszką? Przede wszystkim musimy ją dokładnie oczyścić. Najczęściej sięgamy po jednorazowe, nawilżane chusteczki, jednak możemy zastąpić je wodą i wacikiem, gazą lub kawałkiem bawełnianego materiału (np. z pociętej pieluchy), a po chusteczki sięgać, gdy jesteśmy poza domem. Pamiętajmy, aby oddzielnie oczyścić pachwiny, oddzielnie okolice intymne, oddzielnie okolice odbytu.
Zmiana pieluszki u dziewczynki:
- Pamiętaj, aby skórę oczyszczać od góry do dołu (od wzgórka łonowego w kierunku odbytu). Robiąc to odwrotnie, możesz przenieść bakterie kałowe z okolic odbytu do cewki moczowej i narządów płciowych.
- Przemyj ciało „od ogółu do szczegółu”: najpierw oczyść dolną część brzucha, wzgórek łonowy, pachwiny, okolice odbytu (z grubsza).
- Nowym wacikiem przemyj okolice intymne – delikatnie rozchyl zewnętrzne wargi sromowe, usuń resztki kału czy moczu.
- Kolejnym wacikiem przetrzyj okolice odbytu.
Zmiana pieluszki u chłopca:
- Zaczynamy od ogólnego oczyszczenia skóry z kału czy moczu. Pamiętaj, aby na początku przytrzymać pieluszkę – często, gdy ją zdejmujemy, maluch zaczyna siusiać, a w przypadku chłopców łatwiej o to, by zostać obsikanym.
- Nowym wacikiem wytrzyj mosznę (pamiętaj, aby dokładnie ją umyć) i prącie.
- Kolejnym wacikiem oczyść okolice odbytu.
- W przypadku chłopców istnieje mniejsze prawdopodobieństwo przeniesienia bakterii z okolic odbytu do cewki moczowej, jednak i tak pielęgnację warto prowadzić od góry do dołu.
Czym smarować skórę dziecka pod pieluszką? Sięgajmy po produkty nawilżająco-natłuszczające, np. maści na bazie lanoliny lub alantoiny. Nakładamy cienką warstwę, dziewczynkom nie smarujemy łechtaczki czy wewnętrznych warg sromowych. Jeśli dziecko nie ma odparzeń, nie powinniśmy sięgać po środki z tlenkiem cynku – to kremy przeznaczone konkretnie na odparzenia, nie ma potrzeby stosować ich profilaktycznie.
Polecamy
Pierwsza kąpiel noworodka w domu
Pierwsza kąpiel w życiu to duże wydarzenie dla dziecka i rodziców. Kiedyś kąpano dziecko w szpitalu zaraz po narodzinach. Teraz, zgodnie z zaleceniami pediatrów, przez kilka pierwszych dni pozostawia się na ciele noworodka maź płodową. Jak przygotować się do pierwszej kąpieli i jak to zrobić, by nasze dziecko polubiło wodę na całe życie?
Jak dbać o części intymne dzieci?
„Dzień dziecka”, czyli dzień bez mycia, nie jest niczym złym, nie musimy kąpać się codziennie. Jednak nawet jeśli nie umyjemy całego ciała, powinnyśmy umyć twarz, ręce, stopy i okolice intymne. Do pielęgnacji części intymnych nie potrzebujemy specjalnych kosmetyków, wystarczą woda i wacik czy gazik. Możemy użyć produktów, które stosujemy do mycia całego ciała.
Higiena intymna chłopców
Higiena intymna chłopców zaczyna się od umycia penisa oraz jąder. Następnie delikatnie odsuwamy napletek i usuwamy mastkę (starszy chłopiec może zrobić to samodzielnie, jedną dłonią odsuwając napletek, a palcem drugiej dłoni, okrężnym ruchem, delikatnie usunąć mastkę). Pamiętajmy, żeby nie odciągać napletka na siłę, przesuwamy go na tyle, na ile skóra na to pozwala.
Podobnie, jak w przypadku higieny intymnej dziewczynek, zabiegi pielęgnacyjne prowadzimy od góry do dołu. Może wydawać się, że u chłopców trudniej jest przenieść bakterie z okolic odbytu do cewki moczowej, jednak nie jest to niemożliwe. Poza tym zależy nam przecież na oczyszczeniu skóry, a nie na rozsmarowaniu na niej mikroorganizmów. Dlatego naucz syna, aby jedną ręką mył prącie i jądra, drugą – okolice odbytu.
Higiena intymna dziewczynek
Podstawowa zasada, o której należy pamiętać, to ta, by myć okolice intymne od cewki moczowej i narządów płciowych do odbytu – a nie w odwrotnym kierunku (od góry do dołu, żeby nie przenosić bakterii jelitowych do układu moczowego). Pamiętajmy, że okolice intymne myjemy tylko z zewnątrz (nie płuczemy pochwy). Podczas mycia delikatnie rozchylamy zewnętrzne wargi sromowe i oczyszczamy łechtaczkę oraz mniejsze wargi sromowe z mastki.
Co stosować do higieny intymnej dzieci?
Do higieny intymnej dzieci odpowiednia będzie właściwie sama woda. Gdy przewijamy malucha, wystarczy, że oczyścimy skórę dużym wacikiem lub gazą namoczoną w wodzie, możemy także umyć dziecko pod bieżącą wodą. Podczas kąpieli okolice intymne możemy umyć tym samym środkiem, którego używamy do reszty ciała (wybieraj produkty bez konserwantów i sztucznych kompozycji zapachowych, o pH jak najbardziej zbliżonym do fizjologicznego pH skóry – zamiast po mydła sięgnij po produkty myjące przeznaczone dla grupy wiekowej, w której jest twoje dziecko). Podobnie w przypadku starszych dzieci – nie ma potrzeby kupowania kosmetyków przeznaczonych do higieny intymnej, wystarczy mydło lub płyn, którego używamy do reszty ciała.
Pamiętaj, aby do higieny intymnej nie używać gąbki, ani innej myjki, której używamy do mycia ciała.
Źródła:
- Murkoff H., Eisenberg A., Hathaway S. E., Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2010.
- Szulc J., Jest z nami dziecko. Poradnik dla początkujących rodziców, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2018.