Pierwsza kąpiel noworodka w domu Pierwsza kąpiel noworodka w domu / Zdjęcie: Getty Images

Pierwsza kąpiel noworodka w domu

Pierwsza kąpiel w życiu to duże wydarzenie dla dziecka i rodziców. Kiedyś kąpano dziecko w szpitalu zaraz po narodzinach. Teraz, zgodnie z zaleceniami pediatrów, przez kilka pierwszych dni pozostawia się na ciele noworodka maź płodową. Jak przygotować się do pierwszej kąpieli i jak to zrobić, by nasze dziecko polubiło wodę na całe życie?

Spis treści:

Pierwsza kąpiel noworodka w domu – kiedy powinna się odbyć?

Jeszcze kilkanaście, a nawet i kilka lat temu, pierwsza kąpiel dziecka po porodzie miała miejsce w szpitalu. Obecnie zaleca się, by maluszka wykąpać w drugiej lub nawet trzeciej dobie po urodzeniu. Dlaczego tak późno?  Chodzi o maź płodową, która pokrywa ciało noworodka. Odpowiada ona za nawilżenie naskórka i utrzymanie właściwego pH skóry, a także przyspiesza gojenie się ewentualnych ran. Stanowi też pierwszą ochronę przed patogenami nawet w dorosłym wieku.

„Ciało noworodka tuż po porodzie pokryte jest mazią płodową, która tworzy naturalną barierę ochronną. Jest to niesamowite, ponieważ chroni ona przed występowaniem chorób skóry w przyszłości np. Atopowego Zapalenia Skóry (AZS). Dawniej, rutynowo kąpano wszystkie dzieci tuż po porodzie, dziś wiemy jak dużo dobrego mają na swojej delikatnej skórze i w sytuacji fizjologii proponujemy, by pierwsza kąpiel odbyła się już na spokojnie, w domowych warunkach”zauważa położna Agata Niedziałek.

W czym kąpać niemowlę?

Skoro już wiemy, kiedy powinno się zaplanować pierwszą kąpiel, przeanalizujmy w czym kąpać maluszka. Przygotowując się do kąpieli należy zadbać o dobór odpowiednich kosmetyków. Skóra noworodka nie ma jeszcze w pełni ukształtowanej bariery lipidowej, która chroni przed przenikaniem niepożądanych substancji. W pierwszych tygodniach i miesiącach jest także bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia.

Najlepszym wyborem będzie delikatny, dedykowany noworodkom kosmetyk w którego składzie nie znajdziemy szkodliwych związków często dodawanych do substancji myjących – SLS i SLES. Wybierając kosmetyki dla maluszków warto kierować się bardzo ważnym kryterium – im krótszy skład, tym lepiej. Wskazane jest, aby żel czy płyn do mycia zawierał substancje nawilżające.

Używanie mydła albo preparatów na jego bazie nie jest zalecane przez dermatologów. Dlaczego? Mydło może naruszyć naturalną barierę ochronną skóry i doprowadzić do jej przesuszenia czy podrażnienia.

Jak przygotować się do pierwszej kąpieli?

Dla większości rodziców pierwsza kąpiel noworodka po porodzie jest dużym przeżyciem, dlatego warto wcześniej przygotować miejsce do kąpieli i wszystkie niezbędne przybory i okrycia.

Czego będziemy potrzebować? Nie może zabraknąć oczywiście wanienki i wody, kosmetyków do kąpieli i tych pielęgnacyjnych, ręcznika, pieluchy oraz ubranek na zmianę.

Przygotowując się do kąpieli, niezależnie czy do pierwszej, czy każdej kolejnej, należy dopilnować, by w łazience lub w pokoju była odpowiednia temperatura.  Noworodki bardzo szybko się wyziębiają, szczególnie kiedy ich skóra jest mokra, dlatego optymalną temperaturą będzie podniesienie jej do 24 stopni C. Trzeba także zwrócić szczególną uwagę na temperaturę wody, która powinna być odrobinę wyższa od temperatury ciała, czyli wynosić około 37 stopni.

Jak kąpać noworodka?

Pierwsze mycie dziecka po porodzie – czas start!

  1. Noworodka wkładamy do wanienki powoli, delikatnie i ostrożnie, cały czas stabilnie trzymając go pod pośladkami, plecami i główką. Zanurzamy stopniowo, zaczynając od pośladków i nóżek, tak, by uwolnić rękę.
  2. Mycie zaczynamy zawsze od najczystszych części ciała, a kończymy na najbrudniejszych, czyli na pupie. Szczególną uwagę należy zwrócić na fałdki pod pachami, na szyi i w pachwinach, jak i na skórę za uszami.

Woda jest naturalnym środowiskiem dla noworodka, dlatego czasami – nawet podczas krótkiej kąpieli – maluszek może w niej zasnąć.

  1. Umytego noworodka wyjmujemy na ręcznik, otulamy go nim, wycieramy i przytulamy do siebie.
  2. Myjemy buzię i oczy wacikiem namoczonym w przegotowanej wodzie – od zewnątrz do wewnątrz, do każdego oczka używany nowego wacika. Zabiegi pielęgnacyjne możemy zakończyć delikatnym masażem ciała, po którym zakładamy pieluszkę i ubieramy maluszka.

Jeszcze kilka lat temu zalecano, by kąpać noworodka codziennie. Teraz odchodzi się od tej rutyny, mówi położna Agata Niedziałek: „Buzię, pupę oraz rączki dziecka należy pielęgnować codziennie, jednak mycie w wanience może się odbywać co 2-3 dni.”

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź