Rozwój fizyczny i pielęgnacja półrocznego dziecka / iStock Rozwój fizyczny i pielęgnacja półrocznego dziecka / iStock

6-miesięczne dziecko – rozwój fizyczny i pielęgnacja niemowlaka

Po upływie pierwszych sześciu miesięcy życia dziecko nabywa szeregu cennych umiejętności. Maluch szybko się uczy, intensywnie rozwija się układ nerwowy i narządy zmysłów. Dziecko powinno potrafić pełzać, turlać się i obracać wokół własnej osi. Nieobca powinna być mu umiejętność chwytania przedmiotów i przekładania ich z ręki do ręki. Szósty miesiąc upływa pod znakiem rozszerzania diety dziecka.

Spis treści:

6. miesiąc życia dziecka

Rozwój 6-miesięcznego dziecka jest częścią nabywania wielu cennych umiejętności ruchowych oraz psychospołecznych. To czas bardzo intensywnych zmian w życiu malucha – dziecko potrafi wyrażać emocje, jest bardzo zżyte z rodzicami, może reagować płaczem na rozstanie z najbliższymi. 

Dieta dziecka

W szóstym miesiącu życia możliwe jest rozszerzanie diety malucha. Co może jeść 6-miesięczne dziecko? Zarówno maluchy karmione dotychczas piersią, jak i mlekiem modyfikowanym mają możliwość poznawania nowych smaków. Oczywiście nie ma konieczności rezygnowania z karmienia piersią, ale wskazane jest zastąpienie niektórych karmień posiłkami stałymi. Możliwe jest rozszerzenie jadłospisu dziecka o szeroką gamę nowych produktów. To idealny moment na wprowadzenie takich produktów zbożowych, jak kaszka zbożowa czy kukurydziana. Maluch może skosztować mięsa z indyka, kurczaka, królika oraz ryb. 6-miesięczne niemowlę może ponadto próbować warzyw – dieta zawiera ziemniaki, cukinię, kabaczek, dynię. Nie powinno zabraknąć także owoców, takich jak jabłka czy czarne jagody.

Waga dziecka

Ile powinno ważyć 6-miesięczne dziecko? Wiele zależy od urodzeniowej masy ciała. Średni miesięczny przyrost ciała to około 700 g, zatem po sześciu miesiącach dziecko powinno ważyć mniej więcej dwa razy więcej niż po urodzeniu.

Rozwój fizyczny 6-miesięcznego dziecka

Półroczny maluch nabywa szereg umiejętności związanych z panowaniem nad ciałem i doskonaleniem ruchów. Dziecko coraz więcej czasu spędza w pozycji siedzącej, co ułatwia mu baczne obserwowanie i poznawanie otoczenia. Maluch może podejmować pierwsze próby raczkowania, potrafi szybko pełzać po ziemi. Półroczne niemowlę powinno już opanować sztukę przewracania się z boku na bok. Często przyjmuje pozycję „foczki”, czyli leżąc na brzuszku, opiera się na wyprostowanych rączkach. 

Co potrafi 6-miesięczne dziecko? Ogromny postęp można zaobserwować także w zakresie motoryki małej – dziecko sprawnie posługuje się dłońmi, potrafi chwytać przedmioty i przekładać je z ręki do ręki. Dziecko potrafi skupić wzrok na danym przedmiocie, reaguje na dźwięki, wodzi główką za źródłem interesujących dźwięków. Około szóstego miesiąca życia odkrywa swoje stopy i chętnie ssie duży palec u nogi.

Pielęgnacja dziecka w 6. miesiącu życia

Pielęgnacja półrocznego dziecka sprowadza się do codziennych kąpieli. Warto uczynić z nich okazję do świetnej zabawy. Maluch może spędzić czas w wanience, bawiąc się odpowiednimi zabawkami kąpielowymi. Niektóre półroczne maluchy są już gotowe na kąpiel w dużej wannie. Koniecznym warunkiem jest umiejętność stabilnego w niej siedzenia. Należy wówczas zadbać o antypoślizgową matę. Do kąpieli należy stosować wyłącznie kosmetyki dedykowane dzieciom, wolne od konserwantów, syntetycznych aromatów czy parabenów. Główkę maluszka można myć co dwa lub trzy dni. 

Nie wolno zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej – wskazane jest mycie dziąseł i pierwszych ząbków przebijających się przez nie. Dobrze sprawdza się silikonowa nakładka stosowana na palec lub szczoteczka z miękkim włosiem, a także odpowiednia dla wieku pasta do zębów. Gdy pierwszy ząbek jeszcze się nie wyrzyna – wystarczy przecierać dziąsła gazikiem zwilżonym wodą.

Co potrafi 6-miesięczne niemowlę?

Rozwój 6-miesięcznego dziecka jest bardzo dynamiczny, dzięki czemu dziecko nabywa szereg bardzo przydatnych umiejętności. Problemu nie powinno już sprawiać chwytanie przedmiotów rączką, a także przekładanie zabawki z rączki do rączki. Maluszek chętnie gaworzy, próbując w ten sposób komunikować się z otoczeniem. Niektóre dzieci opanowały już umiejętność wypowiadania prostych sylab (papa, mama), modulują głos, starają się naśladować mowę rodziców. 

Półroczny maluch rozumie coraz więcej, może obracać głowę w kierunku osoby wypowiadającej jego imię. Potrafi sygnalizować swoje potrzeby – wyciąga rączki, gdy chce być przytulony lub podniesiony, pokazuje paluszkiem interesujący go przedmiot. Dziecko ma coraz bardziej wyostrzone zmysły, szybko się uczy i doskonali pamięć.

Wspomaganie rozwoju dziecka

Aby wspomagać rozwój 6-miesięcznego dziecka, konieczne jest przede wszystkim umiejętne rozszerzanie jadłospisu malucha o pokarmy stałe – tylko w ten sposób zapewnić można optymalną podaż związków odżywczych. W celu doskonalenia umiejętności ruchowych należy zapewnić dziecku bezpieczne miejsce, gdzie może pełzać, a także trenować obracanie ciała. Może to być odpowiednia mata rozścielona na podłodze. Warto jak najwięcej mówić do dziecka, śpiewać, wzbudzać zainteresowanie zabawkami – pozwoli to doskonalić zmysły.

Źródła:

  1. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka,Rebis, 2020 r.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź