3-miesięczne dziecko - sprawdź, czy Twoja pociecha rozwija się prawidłowo / iStock 3-miesięczne dziecko – sprawdź, czy Twoja pociecha rozwija się prawidłowo / iStock

3-miesięczne dziecko – sprawdź, czy twoja pociecha rozwija się prawidłowo

Pierwsze miesiące życia dziecka to okres niezwykle dynamicznego rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Śledzenie zmian zachowania i rozwoju mowy to doskonały sposób na zacieśnianie więzi z maluchem, a jednocześnie kontrolowanie jego prawidłowego wzrastania. U trzymiesięcznego dziecka zanikają niektóre odruchy i pojawiają się nowe umiejętności, które rodzic może aktywnie wspierać.

Spis treści:

Rozwój dziecka w 3. miesiącu życia

Przez pierwsze miesiące życia noworodek przystosowuje się do przebywania w zupełnie nowym dla niego środowisku. Po 3 miesiącach potrafi już coraz lepiej ssać i połykać pokarm. Wciąż karmiony jest na żądanie i opieka nad nim wymaga bardzo dużego zaangażowania. Podstawową potrzebą, którą trzeba zapewnić tak małemu dziecku, jest poczucie bezpieczeństwa i miłości. Dzięki nim niemowlę będzie podejmować różne aktywności, które wspomagają rozwój intelektualny, motoryczny i emocjonalny.

Rozwój fizyczny 3-miesięcznego dziecka

W trzecim miesiącu życia dziecka powoli zaczynają zanikać odruchy noworodkowe. Jednym z nich jest odruch Galanta, który polega na zgięciu przez dziecko tułowia po podrażnieniu okolic kręgosłupa malucha leżącego na brzuchu. Drugim odruchem zanikającym w drugim lub trzecim miesiącu życia jest odruch kroczenia (odruch chodu automatycznego). Dziecko trzyma się pod pachami i zbliża do ziemi tak, aby stopy zetknęły się z podłożem. W tym momencie niemowlę zaczyna poruszać kończynami i następuje toniczne napięcie mięśni zginaczy i prostowników.

Do trzeciego miesiąca życia dziecko intensywnie przybiera na wadze: w pierwszym miesiącu życia niemowlę zwiększa swoją masę ciała o 20 g na dobę, natomiast w drugim i trzecim miesiącu o 20–30 g. Potem wzrost masy ciała nieco zwalnia – do 17–18 g/dobę. Warto jednak wiedzieć, iż przyrost masy ciała dziecka uzależniony jest także od jego wzrostu, dlatego rozwój dziecka kontroluje się za pomocą siatek centylowych uwzględniających obydwa te parametry. Zatem ile waży trzymiesięczne dziecko? Można przyjąć, iż 3-miesięczne dziecko waży około od pięciu do ośmiu kilogramów.

Co potrafi 3-miesięczne dziecko?

Kiedy twój maluch ma już trzy miesiące, powinien potrafić:

  • odwracać się na lewy lub prawy bok z pozycji leżącej na plecach,
  • leżąc na brzuchu, opierać się na przedramionach i trzymać głowę prosto przez około jedną minutę,
  • spoglądać na ręce wyciągnięte przed siebie i wkładać palce do ust,
  • otwierać dłonie,
  • trzymać włożoną do ręki zabawkę i podejmować próby poruszania nią,
  • śmiać się i gruchać, wypowiadać pojedyncze głoski i spółgłoski; powtarzać usłyszane dźwięki,
  • ożywiać się na widok opiekuna, reagować na jego głos,
  • kręcić główką i spoglądać na przechodzącą osobę,
  • śledzić wzrokiem obiekt znajdujący się w odległości około 15 centymetrów,
  • w odpowiedzi na nieznany bodziec kierować na niego wzrok i zastygać w bezruchu z otwartymi ustami,
  • płakać, jeśli się czymś przestraszy.

Jeśli niemowlę nie rozpoznaje opiekuna, nie wodzi za nim wzrokiem, nie śmieje się lub nie próbuje wydawać dźwięków – jest to sygnał, że jego rozwój może nie przebiegać prawidłowo. W tej sytuacji najlepiej zgłosić się do lekarza, który zbada dziecko i określi możliwe przyczyny braku określonych aktywności u malucha.

Jak wspierać rozwój 3-miesięcznego dziecka?

U 3-miesięcznego dziecka zaczyna wykształcać się rytm dobowy, dlatego ważne jest, aby rodzice wyznaczyli stałe godziny drzemek, wieczornych kąpieli i spacerów. Tym samym dziecko zacznie przyzwyczajać się do codziennych aktywności. Wiedząc, czego może się spodziewać, nie zareaguje płaczem.

Układanie dziecka na brzuchu

Aby wesprzeć rozwój koordynacji ruchowej, dobrze jest układać malucha na brzuchu, ponieważ podnosząc się, będzie wzmacniał mięśnie i uczył się utrzymywania główki prosto. Doskonałym pomysłem są także zajęcia na basenie, które uczą umiejętności psychomotorycznych, pobudzają układ nerwowy oraz wzmacniają układ krążenia. To nie tylko okazja na szybkie oswojenie się dziecka z wodą, ale i wspieranie odporności malucha.

Ruch jest niezwykle ważny dla niemowlęcia, dlatego dziecko powinno mieć możliwość swobodnego poznawania własnego ciała. Nie jest dobrym pomysłem stałe zakładanie skarpetek i bucików na nóżki malca i wkładanie rękawiczek na rączki. Dziecko uczy się, obserwując reakcje swojego ciała.

Stymulacja sensoryczna

Zawieszając nad łóżeczkiem karuzelę z pluszakami, stymulujemy koordynację wzrokową niemowlaka, ponieważ dziecko będzie śledzić wzrokiem zabawki i wyciągać po nie rączki. 3-miesięczny maluch będzie się także uczył, dostając do ręki przedmioty wykonane z różnych miękkich materiałów. Rozwój mowy przyspieszymy, często mówiąc do malucha i odtwarzając odgłosy zwierząt. Słuch dziecka można także stymulować, śpiewając mu piosenki lub puszczając spokojną, cichą muzykę. 

Stymulacja rozwoju 3-miesięcznego dziecka odbywa się również poprzez dotyk, czyli jeden z najważniejszych zmysłów. Kontakt fizyczny z dzieckiem to sposób na wzmacnianie więzi oraz dawanie niemowlęciu poczucia bezpieczeństwa. Dziecko powinno być głaskane, tulone, noszone, kołysane i masowane. U tak traktowanego niemowlęcia obniża się poziom stresu i lęku, dziecko wycisza się, jest bardziej spokojne i chętne do podejmowania codziennych aktywności.

Źródła:

  1. R. Jason Gerber, Timothy Wilks, Christine Erdie-Lalena, Rozwojowe kamienie milowe: rozwój ruchowy, Pediatria po Dyplomie, Vol. 15 Nr 3, Czerwiec 2011 r.
  2. Aneta Mac, Stymulowanie rozwoju dziecka w okresie niemowlęcym w doświadczeniach matek, online: http://www.neurocentrum.pl/dcten/wp-content/uploads/mac-a5p.pdf.
  3. Hanna Kołodziejczyk i Marcin Król, Wspieranie rozwoju dziecka w wieku od 0 do 3 roku życia, online: https://www.oswiata.tychy.pl/uploads/files/Sekretariat/Artyku%C5%82%20nr%201.pdf.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź