Zabawki dla dwulatka – co musisz wiedzieć?/fot. iStock Zabawki dla dwulatka – co musisz wiedzieć?/fot. iStock

Zabawki dla dwulatka – co musisz wiedzieć?

Kupowanie zabawek dla dzieci to wbrew pozorom niełatwe zadanie. W jaki sposób wybrać dobrą zabawkę dla 2-latka, aby była praktyczna, miała walory edukacyjne, a jednocześnie podobała się dziecku? Podpowiemy, na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy wyborze zabawek dla dwulatków.

Spis treści:

Zabawki dla dwulatka – jakie powinny być?

Półki w sklepach z zabawkami uginają się od asortymentu. Nie jest problemem kupienie zabawek dla dwulatków. Dużo większe wyzwanie stanowi właściwy dobór zabawek dla dzieci. Najwartościowsze są te rzeczy, które nie tylko cieszą dzieci, ale i sprzyjają ich rozwojowi. 

Dobre zabawki dla 2-latków to: 

  • Edukacyjne zabawki dla dzieci, czyli wszystkie zabawki rozwijające spostrzegawczość, sprawność i uczące kojarzenia i rozpoznawania.
  • Kreatywne zabawki dla dzieci, czyli inspirujące dzieci do tworzenia własnych kompozycji i wdrażania rozwiązań. 
  • Interaktywne zabawki dla dzieci sprzyjają rozwijaniu umiejętności zabawy w grupie, a także reagowania na polecenia.
  • Sensoryczne zabawki dla dzieci sprzyjają rozwojowi sprawności motorycznej.

Jak wybrać zabawkę dla dwulatka?

Zabawki dla 2-latka mogą być już znacznie bardziej kreatywne niż te dla młodszych dzieci. To czas na działanie, wybieraj więc zabawki, które angażują malucha, wymagają skupienia, namysłu i kreatywności. 

Zabawki dla dwulatków powinny być przede wszystkim bezpieczne. Zwracaj uwagę na niezbędne atesty, na odpowiednio duże elementy, trwałe materiały. Kupuj zabawki z pewnych źródeł. Te zamawiane z chińskich stron internetowych bywają kusząco tanie, ale mogą być też niebezpieczne. Zdarzało się, że stwierdzano, iż wykonano je z toksycznych materiałów lub malowano szkodliwymi dla dzieci farbami.  

Wybierając zabawkę dla 2-latka kieruj się również gustem malucha. Osoby 2-letnie to już mali, zdecydowani ludzie, którzy mają swoje preferencje i swoje zdanie!

Zabawki dla dwulatka – czego unikać?

Jakie zabawki są nieodpowiednie dla 2-letnich dzieci? Oprócz tych, które mogą zagrażać ich bezpieczeństwu z uwagi na nieodpowiednie elementy, nie są polecane:

  • Zabawki grające zbyt głośno. To uciążliwe dla otoczenia, może też powodować przebodźcowanie malucha.
  • Zabawki wydające znienacka nieprzyjemne dźwięki – dziecko może się przestraszyć. Ty też.
  • Zabawki edukacyjne nieodpowiednie do wieku – nawet jeśli wydaje ci się, że to dobry wybór na przyszłość, poczekaj i daj taką zabawkę dziecku w przyszłości. Zabawki powinny być dostosowane do wieku dziecka, jego możliwości i umiejętności. 
  • Zabawki dla dwulatki dziewczynki i zabawki dla dwulatka chłopca – o ile nie zauważasz diametralnie różnych zainteresowań, na tym etapie staraj się nie różnicować dzieci, jeśli chodzi o płeć. Stereotypy są bardzo krzywdzące i zawężające możliwości rozwoju. Obecnie nawet Barbie głosi hasło „możesz być kim chcesz”. Wprawdzie Barbie nie jest dobrym pomysłem dla 2-latków, ale ładna lalka-przytulanka w wózeczku przyda się zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. 
  • Unikaj dla 2-latków zabawek i książeczek, które można łatwo zniszczyć. Stawiaj na trwałe materiały. Pamiętaj, że dzieci w tym wieku bawią się jeszcze nie tylko rączkami, ale mogą też „próbować” buzią, jaki jest smak wszystkiego, co mają w zasięgu rąk.

Przykłady zabawek dla dwulatków

Jakie zabawki będą najbardziej odpowiednie dla dwulatka? Jeśli nie wiesz, jakie zabawki kupić dla dzieci na urodziny, możesz zerknąć na naszą małą ściągawkę.

Zabawki dla dzieci do zabawy na powietrzu. Zabawa na dworze otwiera ogromne możliwości! Dla dwulatków doskonale sprawdzą się gumowe skoczki. To dobra i bezpieczna forma rozrywki. Na dworze można pograć w piłkę, porzucać ją, poturlać. Pamiętaj, że dwulatek nie ma jeszcze zbyt dobrej koordynacji ruchów. Zwróć uwagę na miękkość oraz lekkość piłeczki.
Na dworze dzieci lubią „wyprowadzać pieska na spacer”. Najlepiej sprawdzą się tu zabawki dla dzieci drewniane, na kółeczkach.

Kreatywne zabawki dla dzieci w wieku 2 lat to te, w których można łączyć i składać elementy. Sprawdzą się duże proste układanki, klocki, drewniane zabawki dla dzieci, szczególnie te z elementami, które można łączyć lub przestawiać.

Zabawki dla dzieci interaktywne – a więc te, które „coś robią” po naciśnięciu odpowiednich elementów – zmieniają położenie, świecą, grają. To często zabawki z otworami oraz wkładanymi elementami, dzięki którym dzieci poznają kształty czy kolory.

Drewniane proste zabawki polecane przez zwolenników nurtu Marii Montessori.

Zabawki miękkie, pluszowe – pamiętaj jednak, że maskotki się niezwykle szybko „mnożą” i rodzice mają problem, gdzie je przechowywać. Przed takim zakupem skonsultuj, czy to na pewno dobry pomysł, żeby pluszak szybko nie stał się po prostu „zbieraczem kurzu”.

Masy plastyczne lub masy kinetyczne sprawdzają się podczas zabawy sensorycznej. Edukacyjne zabawki dla dzieci to m.in. książeczki.

– Dla najmłodszych dzieci najlepsze są książki z dużymi, wyraźnymi obrazkami w kontrastowych kolorach, czyli białym i czarnym. Oparte powinny być na wyrazach dźwiękonaśladowczych. U najmłodszych dzieci można dodatkowo wprowadzić element sensoryczny, czyli różne faktury wzbogacające ilustracje – podpowiada Kinga Nakielska, logopedka.

Niezależnie od tego, jakie zabawki wybierzesz dla 2-latka, pamiętaj, że jednym z najważniejszych elementów jest wspólna zabawa z rodzicami. Dla dzieci to niezwykle istotne. Dzięki temu czują się kochane, spokojne oraz bezpieczne.

Spędzając więcej czasu z maluchami, możemy też wychwycić pewne nieprawidłowości rozwojowe, które w wieku ok. 2 lat mogą dawać znać o sobie. Jednym z niepokojących sygnałów może być na tym etapie brak mowy lub trudności w relacjach społecznych.

– Nie słuchajmy rad typu „ma czas”. Tak naprawdę tylko specjalista jest w stanie rzetelnie ocenić poziom rozwoju danego dziecka i stwierdzić, czy sytuacja wymaga już terapii – podkreśla Kinga Nakielska. – Warto odwiedzić specjalistę, gdy dziecko nie buduje prostych zdań po ukończeniu drugiego roku życia. Dodatkowo zasięgnijmy opinii, gdy z dzieckiem jest utrudniony kontakt, zacina się, ma problemy z komunikacją – podpowiada specjalistka.

Źródła:

Kinga Nakielska – polonistka, logopedka, nauczycielka w Polsce i Wielkiej Brytanii. Współpracuje z portalami parentingowymi i laktacyjnymi, prowadzi tematyczne live’y i moderuje fora. Prywatnie mama dwóch trójjęzycznych córek.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź