Wysypka wokół ust u dzieci/fot. Getty Images Wysypka wokół ust u dzieci/fot. Getty Images

Wysypka wokół ust u dzieci

Wysypka u dzieci najczęściej pojawia się na plecach, dłoniach czy całej twarzy. Może jednak wystąpić tylko w okolicy ust, co bardzo często budzi niepokój. O czym świadczą krostki wokół ust u dziecka, jak im zaradzić?

Spis treści:

Skąd się bierze wysypka wokół ust?

Wysypka wokół ust u dzieci to zazwyczaj reakcja immunologiczna ze strony układu odpornościowego, która może towarzyszyć różnym dolegliwościom zdrowotnym. Zazwyczaj są to krostki albo zarumienione grudki zlokalizowane na skórze wokół ust. Co charakterystyczne, rzadko opanowują okolicę bezpośrednio przylegającą do warg. 

Zapalenie okołoustne, zwane też dermatozą okołoustną, łatwo pomylić z alergią czy trądzikiem różowatym. Choć najczęściej zmagają się z nim kobiety pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, to może pojawić się również u dzieci. Jak się szacuje, ok. 7 proc. chorych stanowią dzieci poniżej 12. roku życia. Choroba ma charakter przewlekły, może utrzymywać się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

O czym świadczy wysypka wokół ust u dziecka?

Wysypka w okolicy ust pojawia się z różnych powodów, jednak najczęściej jest wynikiem wyschniętego naskórka będącego efektem odwodnienia organizmu lub nieprawidłowej pielęgnacji skóry wokół ust. Może być skutkiem podrażnienia mechanicznego lub reakcją na kosmetyki czy detergenty. Wysypka u niemowląt mająca postać grudek na podłożu rumieniowym, której towarzyszą sucha, łuszcząca się skóra i świąd, może świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. 

Jak zauważają lekarze dermatolodzy, wysypka wokół ust dosyć często pojawia się podczas leczenia dziecka lekami sterydowymi. Powstaje pod wpływem kosmetyków czy nawet fluoru w paście do zębów.

Czerwone krostki są charakterystycznym objawem alergii pokarmowej, która najczęściej pojawia się tuż po jedzeniu. Często towarzyszą jej dolegliwości związane z układem pokarmowym – ból brzucha, biegunka, wymioty. 

Wysypka wokół ust niemowlaka może wystąpić podczas ząbkowania. To nietypowy objaw wyrzynania się ząbków. Przebijające się przez dziąsła nowe zęby mogą przyczynić się do nadmiernej produkcji śliny, a znajdujący się w niej enzym trawienny prowadzi do podrażnienia. 

Krostki przy ustach u dziecka mogą być wynikiem infekcji grzybiczych lub bakteryjnych – zwłaszcza w kącikach ust, a także chorób immunologicznych ogólnoustrojowych. Ich przyczyną bywają także niedobory pokarmowe w postaci awitaminozy lub niedostatecznej podaży makro- i mikroelementów (głównie niedobór żelaza i witamin z grupy B).

Co zrobić, jeśli pojawi się wysypka wokół ust?

Leczenie wysypki wokół ust dziecka polega głównie na usunięciu czynnika, który ją wywołuje. Jednak jego ustalenie często bywa trudne, dlatego tak ważna jest wnikliwa obserwacja malucha. Rodzice powinni bacznie przyglądać się, jak reaguje organizm dziecka na spożywane pokarmy, zastosowane kosmetyki czy detergenty. Warto przejść na dietę eliminacyjną i sprawdzić, który czynnik powoduje wykwity na ciele. Często problem można złagodzić, odstawiając słodycze czy fast foody. 

Leczenie polega przede wszystkim na wyeliminowaniu szkodliwego czynnika, ale także na właściwej pielęgnacji. Ważna jest odpowiednia higiena twarzy i dokładne oczyszczanie zmian wokół ust. Powinno się ją smarować kremem nawilżającym, natłuszczającym lub kosmetykami dla skóry atopowej. Ważne, aby używane kosmetyki były wyprodukowane na bazie naturalnych substancji, nie zawierały sztucznych barwników, co mogłoby dodatkowo drażnić skórę.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli pomimo stosowania łagodnych kosmetyków pielęgnacyjnych czerwone krostki wokół ust u dziecka nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. Diagnostykę warto poszerzyć o badania krwi i wizytę w poradni alergologicznej. Zakażenie grzybicze wymaga zastosowania środków grzybobójczych, a bakteryjne – leczenia antybiotykami. W przypadku niedoborów witaminowych szczególną uwagę należy zwrócić na dietę dziecka i zmianę sposobu odżywiania. W takim przypadku lekarz może zalecić suplementację preparatami dostępnymi w aptece.

Źródła:

  1. M. Pastuszczak,  A.K. Jaworek, A. Wojas-Pelc, Okołoustne zapalenie skóry u dziecka, „Dermatologia po Dyplomie”, 5/2015 (dostęp: 6.06.2021).
  2. J. Sybilski, Choroby alergiczne u dzieci, Wydawnictwo Medical Education, 2018.
  3. J. Narbutt (red.), Choroby alergiczne skóry w praktyce lekarza rodzinnego, wyd. Edra Urban &Partner, 2021.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź