Waga 2-latka / istock Waga 2-latka - jaka powinna być?/ istock

Waga 2-latka – jaka powinna być?

Przyrost wagi dziecka świadczy o jego prawidłowym rozwoju. Dlatego też podczas każdego badania kontrolnego lekarz waży i mierzy dziecko, a następnie sprawdza, w którym centylu się mieści. Ile powinien ważyć dwulatek i co zrobić, gdy kilogramy nie mieszczą się w granicach normy?

Spis treści:

Jak szybko rośnie dwulatek?

Wzrost i waga dziecka powinny być monitorowane od chwili narodzin. W szpitalu pomiarów dokonują lekarze, którzy po porodzie ważą maluszka i mierzą długość jego ciała. W pierwszym roku życia zdrowe i prawidłowo rozwijające się dziecko rośnie o około 25 cm, z kolei w drugim roku życia wzrost malucha zwiększa się średnio o 13 cm. Jednak waga i wzrost dziecka uzależnione są głównie  od predyspozycji genetycznych i sposobu odżywiania.

Ile powinien ważyć dwulatek?

Podczas bilansu dwulatka, czyli bardzo ważnego badania przeprowadzanego przez pediatrę, dowiadujemy się, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy jego waga i wzrost mieszczą się w granicach normy. Ile powinien wynosić prawidłowy wzrost i waga 2-latka? Dwuletni chłopiec powinien ważyć między 11 a 16 kg i mierzyć między 84 a 95 cm. Dziewczynki, które zazwyczaj są drobniejsze, powinny ważyć od 10 do 16 kg i mierzyć od 81 do 92 cm. Wzrost i waga 2-latka uzależnione są od wielu czynników, a w szczególności od predyspozycji genetycznych. Nie bez znaczenia jest również dieta dziecka, aktywność fizyczna i stan zdrowia. 

Do oceny fizycznego rozwoju dziecka służą siatki centylowe, które na pierwszy rzut oka wydają się dość skomplikowane, ale w praktyce dość łatwo je interpretować. Dzięki siatkom możemy określić czy wzrost i waga dziecka są odpowiednie do jego wieku. Na wykresie znajdują się dwie osie – na jednej zaznaczony jest wiek, a na drugiej wzrost lub waga. Ważne jest, by co jakiś czas analizować, w którym centylu znajduje się maluch. Drobne dzieci znajdują się w dolnych granicach wykresu, z kolei cięższe i wysokie – w górnych. Istotne jest nie tylko to, czy dziecko prawidłowo rośnie i przybiera na wadze, ale także czy wciąż jest w tym samym centylu, czy może pojawił się nagły skok lub spadek. By sprawdzić, czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze, można również wspomóc się tabelami, w których – znajdując wzrost malucha – sprawdzamy przypisaną mu wagę.

Zbyt duża waga dwulatka – co zrobić?

Z nadwagą zmaga się nawet 20 proc. dzieci – nie dotyczy to oczywiście dwulatków, jednak już od najmłodszych lat problemu zbyt dużej wagi u dzieci nie można bagatelizować. Nadwaga wynika z nadmiaru kalorii dostarczanych z pożywieniem, w stosunku do aktualnego zapotrzebowania organizmu. 

W większości przypadków główną przyczyną nadwagi u dziecka jest zła dieta i nieprawidłowy styl życia. Dieta wysokokaloryczna, bogata w tłuszcze, cukry i węglowodany proste, a zbyt mała ilość warzyw, owoców i błonnika przyczyniają się do wzrostu masy ciała u dwulatka. Ważne by zmienić nawyki żywieniowe i zachęcić dziecko do aktywności fizycznej. Nadwaga może wynikać z predyspozycji genetycznych, zespołów genetycznych przebiegających z otyłością, np. zespołu Pradera-Willego, Cohena lub przyjmowanych przez dziecko leków. Jeśli pomimo prawidłowego sposobu żywienia maluch nadal waży zbyt dużo, warto skonsultować się z pediatrą i dietetykiem.

Zbyt mała waga dwulatka – co zrobić?

Rodzicom niekiedy wydaje się, że ich dziecko jest zbyt wątłe, szczupłe i delikatne. Odnoszą wrażenie, że – w porównaniu do swoich rówieśników – zbyt wolno przybiera na wadze. Tymczasem często okazuje się, że rozwój przebiega prawidłowo, maluch mieści się w granicach normy, a jedynie zmieniają się proporcje jego ciała. Jednak niekiedy waga 2-letniego dziecka jest zbyt mała. Co zrobić w takim przypadku? Słaby przyrost masy ciała często poprzedza spadek apetytu, który często spowodowany jest nadmiarem węglowodanów w diecie, wprowadzeniem słodyczy czy słabo urozmaiconą dietą, która „przejadła” się już dziecku. W takim przypadku warto wyeliminować błędy żywieniowe i urozmaicić menu. Jeśli mimo wszystko maluch nie zacznie przybierać na wadze, należy skonsultować się z pediatrą. Zbyt niska waga dziecka może świadczyć o niedożywieniu, nieprzyswajaniu niektórych pokarmów, alergii, obecności pasożytów, schorzeniach układu pokarmowego czy zaburzeniach psychicznych.

Źródła:

  1. Jarosz M. i in., Normy żywienia dla populacji polskiej i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020.
  2. Spock B., Needlman R., Pielęgnacja i wychowanie. Od noworodka do nastolatka. Poradnik dla nowoczesnych rodziców, wyd. Rebis, 2020.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź