Malowanie Malowanie/ iStock

Umywalka w łazience do zadań specjalnych!

To jest zwykła umywalka. A jednak niezwykła. W połączeniu z kilkoma tubkami farby, pędzlami i niewyżytym artystycznie maluchem stanie się domowym centrum kreacji artystycznych.

Spis treści:

Bezpieczeństwo podczas zabawy

Taka umywalka, może trochę większa od standardowej, ale ciągle estetyczna i dostępna w wielu modelach, przyda się nie tylko do umycia gigantycznej piramidy naczyń. Mamy dla niej zupełnie nową funkcję. Solidnych rozmiarów umywalka do łazienki to błogosławieństwo, gdy w domu są małe dzieci.  

Ważne jednak, by dziecko podczas zabawy miało zapewnione bezpieczeństwo. Jeśli nasz maluch nie dosięga do umywalki, warto zaopatrzyć się w stołek, na który może wejść. Niech przed zabawą założy twarde buty z zakrytymi palcami. 

Dobrze też podstawić dziecku dodatkowy stołek obok, jeśli nie ma na czym postawić farb. W szczególności, jeśli umywalka jest dość szeroka i będzie miało trudności, by sięgać na jej drugi koniec. Na takiej „półce” dziecko może postawić sobie wszystkie potrzebne sprzęty malarskie. Jeśli obawiacie się, że wasza pociecha może poślizgnąć się rączką na powierzchni umywalki, dodajcie na dno specjalną matę antypoślizgową. To sprawi, że dziecko będzie bezpieczniejsze. 

Odpowiedni wybór farb

Maluch w zlewie plus kolorowe farby to już parę chwil ekstra i poczucie zapewnienia kreatywnej, rozwijającej rozrywki. Ścianki umywalki są doskonałą powierzchnią do tworzenia – można na nich malować palcem, pędzlem, odbijać dłonie, mieszać kolory, poznając właściwości tych z podstawowej palety… Zajęcie na kilka kwadransów!  

Farby, którymi będzie bawić się dziecko, powinny być bezpieczne i łatwo zmywalne. W końcu nie chcemy, by na umywalce zostały odbarwienia. Jakie farby wybrać? Do rozwinięcia talentu malarskiego naszego dziecka warto sięgnąć po produkt do malowania palcami. Dobrze, by zestaw zawierał podstawowe kolory. Dzięki temu dziecko będzie mogło tworzyć nowe barwy. Dla starszych dzieci można wybrać zestaw farb, który zawiera także pędzle, gąbki, wałki czy stemple, które urozmaicą dziecięcą zabawę. Młodsze dzieci mogą sobie jednak z nimi nie poradzić. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni zestaw, należy sprawdzić oznaczenia na opakowaniu. Farby powinny być przygotowane ze składników z atestem, które nie stanowią zagrożenia nawet, jeśli maluch włoży ubrudzoną rączkę do buzi. Muszą być też bezpieczne dla skóry i przeznaczone dla maluchów.  

Dziecięcą zabawę urozmaicą z pewnością farby do szkła. Można nimi malować bezpośrednio po umywalce, a po zastygnięciu zdjąć i przyczepić na lustro. Dobrze sprawdzą się też zwykłe plakatówki, które zmywają się w kontakcie z wodą. 

A teraz najlepsze: dzieciaki mogą zrobić w zlewie apokaliptyczny bałagan, a żeby to posprzątać, wystarczy jedynie odkręcić kurek z wodą.  

Umywalki z różnymi funkcjami

Na rynku istnieje wiele rodzajów umywalek dla dzieci. Jeśli obawiamy się, że korzystanie ze standardowej będzie dla małego człowieka niekomfortowe, warto wybrać produkt przeznaczony dla najmłodszych. Co wybrać? 

– umywalka Montessori – przenośna umywalka na drewnianej półce. Zawiera miskę na wodę, pod którą umieszczony jest drążek na ręcznik. Dzieci mogą w niej nie tylko myć ręce, lecz także robić pranie. 

– przenośna umywalka – można ją przymocować na brzegach wanny lub bidetu. Występuje w różnej konfiguracji. Można zakupić taką z miejscem na kubek i lusterkiem, co ułatwi dziecku dbanie o higienę zębów. Na koniec wodę można spuścić przez otwór znajdujący się pośrodku umywalki. 

– toaletka – możną ją dostać z króliczymi uszami, co z pewnością przypadnie do gustu wszystkim dzieciom. Toaletkę można swobodnie przestawiać, jest też stabilna. Ma miejsce na kubek i ręcznik, półkę pod spodem na potrzebne rzeczy oraz miskę, do której można podłączyć odejście wody. Bez podłączenia miskę można wyciągać i przenosić. Dzięki regulacji nóg, bez problemu dostosujecie ją do wzrostu dziecka. 

Jak przygotować przestrzeń do zabawy

Warto wyznaczyć granice, w jakich dziecko może się bawić w łazience. Niech to będzie umywalka z lustrem, ale nie dalej. Dzięki temu unikniemy większego bałaganu i niebezpiecznych sytuacji. Dobrze, by dziecko nie musiało daleko sięgać po potrzebne do zabawy rzeczy. Dostawcie do umywalki półkę ze wszystkim, co potrzebne lub stwórzcie specjalny kącik malarski, który będzie miał swoje miejsce właśnie przy umywalce. Organizację zostawcie dziecku. Niech wybierze kubek, w którym mają być pędzle, ulubiony ręcznik i pudełko na farby. Ważne, by dziecko nie musiało biegać po całym domu w poszukiwaniu rzeczy do malowania.  

Obok można położyć też przyrządy do sprzątania. Mycie umywalki gąbką czy szorowanie szczoteczką do mycia będzie świetną zabawą i jednocześnie nauczy najmłodszych dbania o porządek. 

Inne kreatywne pomysły na wykorzystanie umywalki

Twoje dziecko nie przepada za malowaniem farbami? Wybierzcie inne ciekawe zabawy w łazience, które sprawią mu frajdę. Przedstawiamy kilka przykładów: 

– Polepcie w ramach eksperymentu statki z plasteliny i sprawdźcie, czy utoną w umywalce pełnej wody. Jeśli statek pójdzie na dno, ulepcie szerszą łódkę. W przypadku plasteliny siła wyporu zależy od objętości zanurzonego ciała, więc taka łódka powinna już utrzymać się na powierzchni. 

– Możecie wrzucić do wody lód i wyjaśnić dziecku, dlaczego ludzie na Titanicu nie zobaczyli góry lodowej. Niech maluch zmierzy, ile lodu wystaje nad wodą, a jak dużo zostało go pod wodą. Część, którą widać, będzie ok. osiem razy większa od tej pod spodem. To dobry sposób na wytłumaczenie maluchowi, dlaczego doszło do katastrofy. 

– Pokaż dziecku, jak tańczy olej. Do doświadczenia wystarczy trochę wody, 5 łyżek oleju, kakao i sól. Do wody w umywalce dodajemy olej i kakao. Po dodaniu soli krople oleju opadną na dno, a następnie zaczną „wędrować” i „tańczyć”. 

– Naucz dziecko, jak działają wirusy. Do niewielkiej ilości wody wsyp pieprz. Po włożeniu palca nic się nie stanie. Następnie spróbujcie to samo po umyciu dłoni mydłem w ciepłej wodzie. Cząsteczki pieprzu będą uciekać.  

Zabawy z wodą

– Napuść do umywalki wodę z płynem do kąpieli tak, by wytworzyło się dużo piany. Następnie zanurz zabawkę w wodzie. Dziecko niech jej szuka z zamkniętymi oczami, a po wyłowieniu powie, co znalazło. 

– Gra w bąbelki – kto mocniej dmucha w pianę, ten wygrywa. 

– Utonie – nie utonie. Zbierz do woreczka różne małe przedmioty, takie jak kapsle od butelki, piłeczki, drewnianą kostkę, kauczukową kulkę. Sprawdzaj z dzieckiem, które utoną, a co utrzyma się na powierzchni wody. 

– Przedstawienie z gumowymi zabawkami. Weź zabawki i odegraj nimi bajkę. Zmieniaj intonację dla każdej z figurek i włącz w opowiadanie dziecko.  

– Łowienie ryb. Zabawkę można kupić rób zrobić samemu. Wystarczy kij z magnesem i rybki lub inne figurki z metalowymi klipsami. Można ścigać się w łowieniu – wygrywa ten, kto złowi najwięcej „ryb” przez minutę. 

Zachęcanie do samodzielności

Maluchy lubią naśladować dorosłych, więc chętniej sięgną po szczoteczkę do zębów czy mydło do rąk, jeśli mama i tata będą często to robić. Dziecko można zachęcić do samodzielnego dbania o higienę także poprzez stworzenie mu własnej umywalki. Kubek z bohaterem z kreskówki, szczoteczka w kształcie rakiety czy ręcznik w ulubionych kolorze również będą dobrą zachętą. Pozwól maluchowi wybrać w sklepie mydło do rąk. Brzoskwiniowe, truskawkowe a może z pływającą rybką? Niech samo sprawdzi, co mu się podoba. Dziecko polubi spędzanie czasu przy umywalce, która została zaaranżowana zgodnie z jego wyborami. Poczuje się też zaangażowane w proces mycia i będzie mogło zmienić to, co mu nie pasuje. 

Nie zapominajmy też, że maluchy kochają muzykę. Postawcie na umywalce mały głośnik i puszczajcie podczas mycia rąk czy zębów piosenki zachęcające do higieny. Maluch spędzi miło czas, a przy akompaniamencie dziecięcych utworów z pewnością będzie mył się dokładniej.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź