Ugryzienie pająka/fot. iStock Ugryzienie pająka/fot. iStock

Ugryzienie pająka

Wygląda o wiele groźniej niż komar, ale nie jest bardziej niebezpieczny. W naszej strefie klimatycznej ugryzienie pająka, choć bywa bolesne, nie jest groźne dla życia i zdrowia. Miejsce po ukąszeniu jest wprawdzie zaczerwienione, swędzące, a czasem nawet bolesne, ale ślady po ugryzieniu pająka domowego można zminimalizować, korzystając z domowych sposobów.

Spis treści:

Czy ugryzienie pająka jest groźne?

Niewiele gatunków pająków żyjących w Polsce ma na tyle silne szczękoczułki, by przebić się przez skórę człowieka i wpuścić jad. W dodatku nie jest on tak silnie działający, by zrobić nam krzywdę. Małe dzieci są bardziej wrażliwe na ugryzienie pająka, ale i w tej grupie nie odnotowano poważnych skutków spotkania z ośmionożnym intruzem.

Najpopularniejsze pająki żyjące w Polsce to kątniki: brązowoszare z zygzakowatym wzorem na odwłoku. To one przędą  pajęczyny w piwnicach, na strychach i naszych domach. Lubią miejsca ciepłe i suche. Gdy dziecko albo osoba dorosła niechcący nadepnie albo przygniecie takiego osobnika, może dojść do ukąszenia. 

Uspokajamy jednak: ukąszenie pająka w Polsce rzadko kiedy jest groźne. Znakomita większość pająków nie zostawia w ciele człowieka ani odrobiny jadu. Nie pozostaje wtedy odczyn po ugryzieniu pająka, a tym samym nasze ciało nie odczuwa dyskomfortu. 

Głównym objawem ukąszenia przez pająka jest charakterystyczny ślad w postaci dwóch punktów. Warto zobaczyć ślad po ugryzieniu pająka na zdjęciu w Internecie, bo jest ich tam wiele. Rana zwykle swędzi, rzadziej obserwujemy większy obrzęk, zaczerwienienie, ból. U osoby uczulonej na jad pająka po ugryzieniu może wystąpić alergiczny odczyn, objawiający się sporą opuchlizną i zaczerwienieniem, a także osłabieniem i bólem głowy, ale zdarza się to bardzo rzadko – mówi lekarz pediatra dr Kinga Kapel. 

Ślad po ukąszeniu pająka kątnika, szczególnie małego, jest w zasadzie niewidoczny. Nieco więcej grozy wzbudza pająk krzyżak, na którego odwłoku zobaczymy  biały krzyż. Nie jest on bardziej niebezpieczny niż inne pająki. Warto wiedzieć, że obiektem zainteresowania krzyżaków są przede wszystkim muchy, a nie ludzie. Nas mogą ukąsić przypadkowo, gdy czują się zagrożone. 

Jadowite pająki żyjące w naszym kraju to sieciarz jaskiniowy, tygrzyk paskowany oraz kolczak zbrojny. Wszystkie wymienione gatunki żyją w naszej strefie klimatycznej, a ich ukąszenie  może spowodować osłabienie i dreszcze utrzymujące się nawet dwa tygodnie. Ale i tak nie ma powodu do obaw: jad kolczaka jest śmiertelny jedynie dla owadów. Jak wygląda miejsce po ugryzieniu pająka kolczaka? Podobnie jak innych pajęczaków, ale gdy ten ukąsi nas w rękę lub nogę, ból może objąć całą kończynę. 

Jak rozpoznać groźne pająki żyjące w Polsce? Najlepiej wyszukać w Internecie ich podobizny, można także wpisać do wyszukiwarki frazę „jak wygląda ugryzienie pająka zdjęcia”, „ślad po ugryzieniu pająka zdjęcie” lub „ugryzienie przez pająka zdjęcia”. Wygląda na to, że jeśli chodzi o ugryzienie pająka, Polska pozostaje krajem stosunkowo bezpiecznym.

Choć ukąszenie pająka może dawać nieprzyjemne objawy, warto wiedzieć, że osobniki te nie przenoszą chorób. Nie żerują bowiem na zwierzętach, a ich ulubionymi miejscami nie są brudne toalety czy inne, mało higieniczne miejsca.

Co zrobić, jeśli pająk ugryzie maluszka?

Gdy wiemy już, jak rozpoznać ukąszenie pająka, i domyślamy się, że to właśnie on pozostawił ślad na skórze naszego dziecka (patrz: ugryzienie pająka zdjęcia), postarajmy się złagodzić dolegliwości. U dzieci, ze względu na ich cieniutką skórę, ukąszenia pająka bywają bardziej dokuczliwe niż u dorosłych. 

– Po ukąszeniu pająka myjemy i odkażamy ranę. W przypadku wystąpienia łagodnego odczynu w miejscu ukąszenia możemy zastosować zimne okłady oraz maść z lekiem przeciwhistaminowym radzi lekarz pediatra dr Kinga Kapel.  

Jakie domowe sposoby na ugryzienie pająka warto wykorzystać? Swędzenie złagodzi okład z wody z sokiem cytrynowym, a ewentualny obrzęk – zimny kompres z rozpuszczonej w wodzie sody oczyszczonej lub przyłożony w miejscu ukąszenia plaster cebuli.

Niekiedy jednak będzie konieczne pokazanie lekarzowi miejsca, gdzie dziecko ugryzł pająk. Szczególnie kiedy ukąszeniu towarzyszą inne objawy. 

– Wprawdzie bardzo rzadko, ale zdarzają się silne reakcje alergiczne w postaci uogólnionej wysypki, obrzęku gardła i krtani oraz duszności. Jeśli zaobserwujemy u dziecka te objawy, a do tego także zaburzenie przytomności czy nasilony obrzęk w okolicy rany, konieczna jest pilna pomoc lekarska mówi dr Kinga Kapel.

Warto także skonsultować z lekarzem ślady po ugryzieniu pająka, kiedy pojawi się tam ropna wydzielina. To znak, że doszło do zakażenia rany bakterią. 

Jak zapobiegać ugryzieniu przez pająka?

Objawy po ugryzieniu pająka nie są wprawdzie groźne dla życia, ale dość nieprzyjemne, warto więc unikać takich sytuacji. Niestety, pająki można spotkać zarówno w domu, jak i na łonie natury. Lepiej zatem unikać wchodzenia w gęste zarośla, a jeśli planujemy wycieczkę, dobrze jest włożyć ubranie, które zasłoni ręce i nogi. Siedliskiem pająków mogą być miejsca wykorzystywane sezonowo. Dlatego warto dokładnie przeszukać miejsce letniego wypoczynku. Najskuteczniejszą metodą na to, by pająki nie zasiedlały naszych mieszkań, jest utrzymywanie czystości. 

 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź