Trening czystości u dzieci

Trening czystości dzieci to pożegnanie z pieluchą na rzecz korzystania z nocnika czy toalety. Odpieluchowanie najłatwiej jest przeprowadzić, gdy jest ciepło, a dziecko nie ma na sobie wielu warstw ubrań. Kiedy zacząć trening czystości z dzieckiem?

Spis treści:

Jak nauczyć dziecko czystości?

Odpieluchowanie (a właściwie nauka kontrolowania potrzeb fizjologicznych) jest jednym z etapów rozwoju dziecka. Prędzej czy później każdy zdrowy maluch pożegna się z pieluchą. Trening czystości u dzieci jest czymś, do czego wielu rodziców dąży za wszelką cenę, musimy jednak pamiętać, że nie należy tego robić na siłę, a podążać za potrzebami malucha. Trening czystości jest przełomem w życiu dziecka, nie zmuszajmy go do załatwiania się na nocnik, bo np. tego oczekują od nas dziadkowie.

Jak nauczyć dziecko czystości? Nie wymykajmy się ukradkiem do toalety, gdy potrzebujemy się załatwić niech maluch wie, co robimy. Przeglądajmy tematyczne książeczki, opowiadajmy o tym, co robią bohaterowie, w sklepach oglądajmy nocniki i inne sprzęty (nakładki na deskę, podesty itp.), wspólnie wybierajmy majtki czy papier toaletowy. Nie bójmy się tematu potrzeb fizjologicznych, rozmawiajmy o tym z dzieckiem. I… czekajmy, aż będzie gotowe. Chociaż może nam się wydawać, że to my mamy decydujący głos, to jeśli dziecko nie będzie na odpowiednim etapie rozwoju ani nie poczuje chęci porzucenia pieluchy, nasze działania mogą je tylko zniechęcić.

Na czym polega trening czystości?

Trening czystości polega na sygnalizowaniu potrzeb fizjologicznych i załatwianiu się do toalety (nocnika), a nie do pieluchy. Zazwyczaj zaczynamy od zdejmowania pieluchy w ciągu dnia, gdy maluch jest aktywny. Łatwiej nam wtedy wychwycić sygnały, które wysyła dziecko. Następnie rezygnujemy z zakładania pieluchy na czas drzemki oraz na noc. Miejmy na uwadze, że jeszcze przez jakiś czas dziecku mogą zdarzać się wpadki. Warto zainwestować w wodoodporny pokrowiec na materac (i liczyć się z tym, że pralka może być włączana dość często).

Odpieluchowanie - jak zacząć?

Polecamy

Odpieluchowanie - jak zacząć?

Odpieluchowanie, czyli odzwyczajenie dziecka od noszenia pieluchy, to ważne wydarzenie w jego życiu. Wywołuje stres nie tylko u malucha, ale i u pozostałych członków rodziny. Jak rozpoznać gotowość dziecka do pożegnania się z pieluchą i jak pomóc mu rozpocząć przygodę z nocnikiem?

Czytaj

Kiedy zacząć trening czystości z dzieckiem?

To, kiedy zaczniemy trening czystości, zależy od naszego dziecka. Większość maluchów jest gotowa na ten krok w okolicach drugich urodzin. Kiedy zacząć? Gdy zauważymy, że dziecko załatwia się coraz rzadziej, pielucha jest długo sucha. Łatwiej nam będzie, gdy mamy ustalony tryb dnia. „Akcję nocnik” możemy wprowadzić w konkretnych sytuacjach (np. po zabawie czy po posiłku). Olbrzymie znaczenia ma także zainteresowanie się dziecka toaletą może przestać mu pasować chodzenie z mokrą pieluchą, samo zechce załatwiać się na nocnik.

Jeśli mamy taką możliwość, trening czystości przeprowadzamy w ciepłe miesiące, kiedy maluch ma na sobie mniej warstw, szybciej go rozbierzemy. A jeśli biega po mieszkaniu z gołą pupą i jemu może być łatwiej na początku reakcja musi być błyskawiczna, więc dziecko częściej zdąży usiąść na nocniku, gdy nie będzie musiało się rozbierać.  

Trening czystości w przedszkolu

Do przedszkola zazwyczaj trafiają dzieci, które są już odpieluchowane. Niektóre maluchy mogą jeszcze potrzebować pieluchy na czas leżakowania, ale większość czasu w przedszkolu spędzają bez niej. Do przedszkolnego worka spakuj dziecku ubranka na zmianę, aby w razie czego opiekunowie mogli je przebrać. Pamiętaj także, aby regularnie uzupełniać zawartość worka.

Trening czystości w przedszkolu trudno przeprowadzić, ponieważ opiekunom ciężko jest skupić się tylko na jednym dziecku, na wychwytywaniu sygnałów, które wysyła. Łatwiej będzie maluchowi, który już wie, że potrzebuje skorzystać z toalety. Dobrze działa tu też naśladownictwo dziecko, które wie, do czego służy toaleta, ale w domu niechętnie z niej korzysta, może przekonać się do niej w towarzystwie rówieśników.

Jak działa trening czystości?

Nie zniechęcajmy dziecka, chwalmy je za każdy sukces. Pamiętajmy także, aby wybrać odpowiednie narzędzie jeden maluch będzie chciał korzystać z grającego nocnika, inny będzie wolał załatwiać się do dorosłej toalety (przydadzą się specjalne nakładki na deskę oraz podest, dzięki któremu maluch sam sięgnie do muszli). Ważne jest, aby się nie cofać jeśli zdecydujemy się na rozpoczęcie treningu czystości, nie zakładajmy dziecku pieluchy w niektórych sytuacjach, „bo tak będzie wygodniej”.

O czym pamiętać?

  • Nie rób niczego na siłę, poczekaj, aż dziecko będzie gotowe (trening czystości warto jednak przeprowadzić przed trzecimi urodzinami).
  • Bądź cierpliwa, pamiętaj, że odpieluchowanie jest procesem.
  • Nie złość się na dziecko, gdy nie zdąży siąść na nocnik, chwal za każdy sukces.
  • Wybierz narzędzia, które działają u twojego dziecka – grający nocnik, kolorowe naklejki.
  • Gdy zaczniecie proces odpieluchowania, a dziecko jest chętne, nie wracaj do pieluch.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź