Spis treści:
Termometry bezdotykowe – jakie są?
Po pierwsze – bezpieczne, jeśli dziecko weźmie taki termometr do ręki, nie może sobie zrobić krzywdy. Po drugie – łatwe do utrzymania w czystości. Po trzecie – wynik pomiaru ukazuje się bardzo szybko, nawet po jednej sekundzie. Po czwarte – niektóre modele mogą mierzyć nie tylko temperaturę ciała, ale także pokarmów, które podajemy dziecku, czy wody do kąpieli.
Termometry bezdotykowe działają na podczerwień. Co to oznacza? Nasze ciało emituje promieniowanie podczerwone. Tym więcej, im wyższa jest jego temperatura. Termometr bezdotykowy dla niemowląt, dzieci oraz dorosłych (to samo urządzenie może być używane przez całą rodzinę) posiada system optyczny skupiający to promieniowanie. Jest ono zamieniane na sygnał elektryczny, który z kolei jest przetwarzany tak, by po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na wyświetlaczu pojawił się odczyt temperatury.
Jeśli zadamy w aptece pytanie o najlepszy termometr bezdotykowy, farmaceuta prawdopodobnie wskaże model stosunkowo drogi – jego cena wynosić może nawet kilkaset złotych. By dowiedzieć się, jakie funkcje termometru są najbardziej cenione przez nabywców, najłatwiej jest wpisać w Internecie hasło „dobry termometr bezdotykowy ranking” lub „termometr na podczerwień ranking”. O ile pod hasłem „termometr bezdotykowy ranking 2018” najwyższe noty zdobywały urządzenia mierzące temperaturę z dokładnością do 0,2 stopnia Celsjusza, pamiętające 30 poprzednich wyników, to w roku 2021 użytkownicy mają już większe wymagania. Ranking termometrów wskazuje jako zwycięzców te urządzenia, które mierzą temperaturę z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza, pomiar trwa 0,5 sekundy, a wynik sygnalizowany jest na wyświetlaczu innym kolorem: zieleń świadczy o temperaturze normalnej, kolor pomarańczowy o stanie podgorączkowym, a czerwień o gorączce. Liczba pomiarów, które zapamiętuje urządzenie, wynosi 50 i więcej.
Jaki termometr bezdotykowy wybrać?
Wybierając termometr dla niemowląt, warto zwrócić uwagę na to, czy ma podświetlany ekran. Wtedy bez problemu odczytamy temperaturę również w nocy, gdy w pokoju jest zgaszone światło. Gdy używamy go w dzień, przydaje się funkcja sygnalizowania gorączki dźwiękiem. Warto jednak wybrać model, który daje możliwość wyciszenia urządzenia, by nie wybiło ze snu gorączkującego malucha. Bardzo dobrze, jeśli termometr bezdotykowy dla dzieci zapamiętuje poprzednie odczyty – można wtedy powiedzieć o nich lekarzowi, co ułatwia czasem postawienie diagnozy.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając termometr dla dziecka? Na dodatkową diodę, która działa jak laserowy wskaźnik – dzięki niej widzimy dokładnie miejsce, w którym dokonujemy pomiaru.
Warte zainteresowania są termometry, w których pomiar ukazuje się nie tylko na wyświetlaczu, ale także na skórze dziecka. Godny uwagi jest także model ze wskaźnikiem poziomu baterii, ostrzegającym, że zbliża się moment jej wyczerpania. Baterie trzeba wymieniać rzadziej, jeśli urządzenie wyłącza się automatycznie po kilkunastu sekundach od pomiaru. Gdy termometr bezdotykowy posiada wszystkie te funkcje, wybór konkretnego modelu, nie będzie trudnym zadaniem.
Jak korzystać z termometrów bezdotykowych?
Aby sprawdzić, czy dziecko ma gorączkę, nie trzeba przykładać urządzenia do ciała – wystarczy zbliżyć je na odległość wskazaną w instrukcji obsługi danego modelu. Zwykle jest to kilka centymetrów, ale w poszczególnych modelach liczby te mogą się od siebie różnić. Dlatego godne polecenia są termometry wyposażone w czujnik, który określa odległość urządzenia od skóry.
Gdzie najlepiej skierować termometr? Czy najwłaściwszym miejscem jest czoło dziecka? Niekoniecznie, gdyż często jest ono spocone, w dodatku zasłaniają je włosy. Specjaliści radzą wtedy mierzyć temperaturę za płatkiem ucha.
W instrukcji obsługi termometru można znaleźć zalecenie, by przynajmniej 20 minut przed dokonaniem pomiaru przenieść go do pomieszczenia, w którym przebywa pacjent. Ten czas jest potrzebny, by urządzenie ustaliło temperaturę i wilgotność miejsca, w którym będzie używane.
Zalety i wady termometrów bezdotykowych
Wśród zalet termometrów bezdotykowych najczęściej wymieniane są:
- Szybkość pomiaru – ma duże znaczenie, gdy dziecko jest niespokojne czy wyjątkowo ruchliwe.
- Możliwość mierzenia gorączki, gdy dziecko śpi.
- Wielofunkcyjność termometru bezdotykowego na podczerwień – to samo urządzenie może posłużyć do mierzenia gorączki, jak również temperatury mleka czy wody do kąpieli dziecka.
- Możliwość zapamiętania poprzednich pomiarów. Ponieważ temperaturę mierzymy, nie dotykając ciała, nie musimy dezynfekować urządzenia po każdym użyciu.
Jako wady wymienia się przede wszystkim wysoką cenę urządzenia oraz – zdaniem niektórych – zbyt małą precyzyjność pomiaru. Jeśli wskazania termometru bezdotykowego budzą nasze wątpliwości, wyjściem jest dokonywanie pomiaru w różnych punktach ciała dziecka i wyciąganie średniej. Jeśli i to nie przekonuje rodziców, pozostaje kupić dotykowy termometr elektroniczny dla dzieci. Najlepiej model mierzący temperaturę w uchu lub ten z miękką końcówką, którym łatwiej zmierzymy temperaturę w pupie, czyli tam, gdzie u dzieci mierzy się ją najczęściej. Konkretny model najlepiej wybrać, wpisując do wyszukiwarki internetowej hasło „termometr elektroniczny ranking”.