Dziecko pije z butelki Tata Stomatolog: nie podawaj małym dzieciom soków/ Pexels, fot. Tatiana Twinslol

Tata Stomatolog: nie podawaj małym dzieciom soków

"Jeśli podajemy soki do picia, to dajemy bakteriom idealne środowisko do rozmnażania - co w konsekwencji może doprowadzić do powstania próchnicy!" - alarmuje stomatolog Michał Kaczmarek, autor profilu na Instagramie @tata_stomatolog.

Spis treści:

Dlaczego nie podawać dzieciom soku?

„Nie podajemy małym dzieciom soczków” – apeluje stomatolog Michał Kaczmarek.

Ekspert, znany w mediach społecznościowych jako Tata Stomatolog, wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie, że podawanie małym dzieciom soków wcale nie jest zdrowe. W szczególności, jeśli mówimy o zdrowiu i higienie jamy ustnej.

„Podawanie soków/dodawania ich do wody to bardzo częsta praktyka w naszym społeczeństwie, ponieważ uważamy, że to samo zdrowie! Niestety to mit. Picie wyciskanych soków z owoców nie niesie większej korzyści niż spożywanie owoców w naturalnej formie”  – tłumaczy.

Jak zaznacza Kaczmarek, jeśli podajemy najmłodszym taki rodzaj płynów, to stwarzamy bakteriom idealne środowisko do rozmnażania. W konsekwencji dziecko narażone jest na powstanie próchnicy już w pierwszych latach jego życia.

„Nie podawaj swojemu dziecku soków w butelkach niekapkach, ze smoczkiem, ponieważ tak dziecko cały czas sączy, a tym samym zwiększa się ryzyko próchnicy” – dodaje specjalista.

Stomatolog podkreśla w swoim wpisie, że nie jest ważna ilość podanego soku, ale częstotliwość jego spożywania.

„Ty szklankę soku wypijesz w kilka sekund i organizm to zneutralizuje, dziecko będzie pić to przez kilka godzin i przez cały ten czas będzie dostarczało bakteriom pożywki. Jak we wszystkim trzeba znać umiar” – podsumowuje.

Tata Stomatolog, czyli Michał Kaczmarek

Tata Stomatolog to profil prowadzony przez rezydenta stomatologii dziecięcej Michała Kaczmarka. Obserwuje go ponad 57 tys. osób, wśród których dominują zapewne rodzice zatroskani o zdrowie swoich dzieci.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2