Stłuczenie głowy u dziecka – co musisz wiedzieć?
Spis treści:
Stłuczenie głowy u dziecka – czy może być groźne?
Czaszka chroni najważniejszy narząd człowieka – mózg. Jego struktura jest bardzo delikatna, dlatego też niezmiernie istotna jest rola kości go osłaniających. Z tego powodu jakikolwiek uraz głowy związany z jej stłuczeniem wywołuje u rodziców strach i obawy, czy nic poważnego się nie stało. Faktycznie uraz głowy może mieć groźne konsekwencje, lecz należy pamiętać, że w wielu przypadkach na szczęście nic poważnego się nie dzieje. Poniżej zebraliśmy najpoważniejsze powikłania związane ze stłuczeniem głowy dziecka.
Wstrząśnienie mózgu
Jedną z poważniejszych konsekwencji stłuczenia głowy u dziecka jest wstrząśnienie mózgu. Jest to lekki uraz mózgu objawiający się najczęściej bólami głowy, przejściową utratą przytomności oraz niepamięcią tego zdarzenia. Leczenie zarówno w domu, jak i w szpitalu polega na odpoczynku i unikaniu bodźców wzrokowych czy dźwiękowych. W przypadku wystąpienia silnego bólu lekarz może przepisać dziecku leki przeciwbólowe.
Złamanie podstawy czaszki
Jeśli dziecko silnie uderzy się w głowę, może dojść do złamania podstawy czaszki. Pojawiają się wtedy dodatkowe objawy, takie jak:
- wyciek płynu z nosa lub uszu,
- krwiaki okularowe wokół oczu.
Złamanie podstawy czaszki może doprowadzić do wzrostu ciśnienia śródmózgowego, a nawet śmierci.
Ciasnota śródczaszkowa
Inaczej mówiąc, wzmożone ciśnienie śródczaszkowe, wywołane urazem głowy oraz obrzękiem mózgu. Prowadzi do zaburzeń świadomości, zaburzeń widzenia oraz bardzo silnego bólu głowy. Jest to stan zagrożenia życia, dlatego w sytuacji niepokojących objawów niezwłocznie należy wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się na SOR.
Niepokojące objawy
Po stłuczeniu głowy przez dziecko trudno samodzielnie zweryfikować, czy doszło do poważniejszych powikłań. Szczególnie trudne jest to w przypadku młodszych dzieci, które nie są w stanie same zakomunikować, że coś je boli lub że zmieniło się ich pole widzenia. Wielu rodziców zastanawia się więc, jakie są niepokojące objawy sugerujące poważniejsze skutki stłuczenia głowy.
Jeśli dziecko straciło przytomność chwilę po urazie, dostało drgawek lub mimo upływu czasu skarży się na silny ból głowy, należy wezwać pogotowie lub udać się na izbę przyjęć szpitala pediatrycznego. Nasilanie się bólu w czasie również powinno niepokoić rodziców. Innymi symptomami sugerującymi, że dziecko wymaga interwencji lekarskiej, są zaburzenia widzenia, wymioty, senność czy problemy z mową. Wtedy też niezwłocznie trzeba skonsultować się ze specjalistą. Poza tym o wizycie w szpitalu należy pomyśleć, gdy dziecko jest niespokojne, nie przestaje płakać czy ma nierówne źrenice. Tak naprawdę każdy objaw, który jest nowy i niepokoi rodzica, powinien być skonsultowany ze specjalistą.
Czy iść do lekarza?
Wizyta u lekarza może być konieczna, gdy efektem stłuczenia głowy jest nie tylko guz, lecz pojawiają się wspomniane wcześniej objawy. Gdy dziecko jest apatyczne, wymiotuje lub straciło przytomność, nie wolno zwlekać i należy jak najszybciej udać się na konsultację do lekarza. Podobnie w przypadku, gdy w wyniku urazu doszło do przerwania ciągłości skóry głowy i rana krwawi lub jest niepokojąco głęboka. W takiej sytuacji niezbędne może okazać się jej zszycie przez lekarza. Bardzo ważne, aby każdy uraz głowy u noworodków czy niemowląt skonsultować ze specjalistą. Ich kości czaszki nie są bowiem do końca zrośnięte, a uraz głowy wynikający np. z upadku z przewijaka może doprowadzić do uszkodzenia struktur mózgu.
Jeśli dziecko nie skarży się na żadne dodatkowe objawy, a jedyną oznaką stłuczenia głowy jest obecność guza, nie ma konieczności wizyty u lekarza. W przypadku stłuczenia domowym sposobem łagodzenia bólu jest przyłożenie lodu w miejsce urazu. Trzeba pamiętać, by lód był zawinięty w materiał, aby nie przylegał bezpośrednio do skóry dziecka. Taki okład można trzymać w okolicy guza około 15 minut i powtarzać kilka razy dziennie.
Czasami zdarza się, że objawy związane ze stłuczeniem głowy nie pojawiają się od razu, lecz dopiero po kilkunastu godzinach lub nawet w kolejnych dniach od urazu. Jeśli więc doszło do urazu dzień wcześniej, a teraz dziecko wymiotuje lub ma zaburzenia widzenia, konieczna jest wizyta u lekarza.
Dzięki badaniom neurologicznym oraz USG przezciemiączkowym u niemowląt czy tomografii komputerowej u starszych dzieci lekarz jest w stanie zdiagnozować, czy w wyniku stłuczenia głowy doszło do innych następstw. Nawet jeśli rezygnujemy z wizyty u lekarza z powodu dobrego stanu dziecka, warto przez kilka dni je uważnie obserwować, aby nie umknęła nam żadna zmiana w jego zachowaniu.