Smaczne i pożywne zupy dla dwulatka /fot. iStock Smaczne i pożywne zupy dla dwulatka /fot. iStock

Smaczne i pożywne zupy dla dwulatka

Codzienny jadłospis dziecka powinien być dostosowany do jego potrzeb i indywidualnych preferencji smakowych, które dwuletni maluch może mieć już wyrobione. W diecie ważną rolę odgrywają m.in. warzywa i produkty białkowe. Doskonałym sposobem na „przemycenie” do diety malucha wartościowych składników odżywczych są zupki, które można z powodzeniem serwować na obiad. Zupy dla dwulatka powinny być nie tylko smaczne, ale również pożywne. Jak je przygotować? Poniżej podpowiadamy!

Spis treści:

Zupy dla dwulatka – jak je przygotować?

Żywienie dziecka w trzech pierwszych latach życia jest niezwykle ważne, gdyż rzutuje ono na jego późniejsze nawyki i preferencje żywieniowe. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że pierwsze 1000 dni to również czas intensywnego rozwoju psychofizycznego malucha.  Przy komponowaniu codziennego jadłospisu dziecka warto zwrócić uwagę na częstotliwość serwowania mu posiłków, dobór odpowiednich produktów oraz ich wartość odżywczą i energetyczną. Małe dzieci, w tym również dwuletnie maluchy, powinny otrzymywać 4-/5 posiłków dziennie, w tym 3 podstawowe i 2 uzupełniające. 

Przy planowaniu jadłospisu malucha warto posiłkować się modelowym talerzykiem żywieniowym, w którym ważną rolą odgrywają: produkty białkowe (mleko i jego przetwory oraz mięso, drób, ryby i jaja), tłuszcze, owoce i warzywa, produkty zbożowe i woda. Tak więc zupki dla dwulatka powinny składać się, w miarę możliwości, ze wszystkich wyżej wymienionych składników. Co więcej są one świetnym sposobem na przemycenie do diety malucha warzyw, które są drogocennym źródłem substancji odżywczych. Z jakich warzyw warto przygotowywać zupy dla dziecka powyżej roku? Właściwie to ze wszystkich, czyli: zielonych, liściastych, strączkowych, korzeniowych, etc.

Co powinny zawierać zupy dla dwulatka?

Istotną zasadą w planowaniu jadłospisu malucha jest dbanie o różnorodność w jego diecie. To znaczy, że (oczywiście w miarę możliwości) powinniśmy codziennie podawać mu na obiad inną zupkę, np. jarzynową, pomidorową, marchewkową czy dyniową. Nie należy zapominać również o rosole czy barszczu.  Co ważne zupy dla dzieci najlepiej przygotowywać ze świeżych warzyw sezonowych. Z mrożonek możemy korzystać jedynie w okresie zimowym. Ważnym składnikiem zdrowych zupek dla dzieci jest również mięso, np. kurczak, indyk, kaczka czy cielęcina. Jeśli nasze dziecko jest niejadkiem, to warto rozpoczynać obiad właśnie od lekkiego posiłku warzywno-mięsnego, w roli którego zupka sprawdzi się idealnie.

Jak wprowadzić nowe pokarmy?

Wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka budzi w nas niepokój i pytania, co będzie, jeśli dziecko nie polubi nowej potrawy i kategorycznie odmówi jej zjedzenia. Na początku warto uświadomić sobie, że dwulatek może mieć wyrobione preferencje żywieniowe i jeśli nie wprowadziliśmy do jego diety poszczególnych produktów zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, to na późniejszych etapach jego życia może być to nieco utrudnione. Nie należy jednak się zniechęcać. Jak zawsze w takich przypadkach warto być cierpliwym i nie zniechęcać się przy pierwszych porażkach. 

Przykładowo: jeśli chcemy podać swojemu dwuletniemu dziecku zupkę dyniową, a dziecko wprost komunikuje, że nie chce jej jeść i mimo tego, że spróbowało, mówi, że mu nie smakuje, to należy to uszanować i pod żadnym pozorem nie zmuszać malucha do jej zjedzenia. Możemy za to w zamian podać dziecku inną potrawę, a próbę z zupą dyniową ponowić jeszcze kilkakrotnie w odstępach czasowych. Jeśli mimo to dziecko nadal będzie konsekwentne w swojej decyzji, to dobrą praktyką jest uszanowanie jej – zapewne wynika ona z jego preferencji żywieniowych.

Zupy dla dwulatka – sprawdzone i proste przepisy

Zupka marchewkowa 

Składniki: 

  • marchewka (1 szt.), 
  • ziemniaki (2–3 szt.),
  • masło (20 g), 
  • bulion drobiowy (250 ml). 

Sposób przygotowania: 

Najpierw myjemy, a następnie obieramy marchewkę i ziemniaki, a na patelni roztapiamy masło, po czym podsmażamy na nim warzywa. Dalej wrzucamy je do bulionu drobiowego i gotujemy na wolnym ogniu do czasu, aż staną się one miękkie. Na koniec całość miksujemy na gładki krem. 

 

Zupka ogórkowa z koperkiem 

Składniki:

  • marchewka (1 szt.), 
  • pietruszka (0,5 sz.), 
  • seler (0,5 szt.), 
  • por (0,5 szt.), 
  • ziemniak (1 szt.), 
  • ogórek kiszony (1 szt.), 
  • masło (10 g), 
  • koperek (30 g), 
  • bulion warzywny (200 ml), 
  • pierś z indyka (100 g),
  • pieprz (szczypta). 

Sposób przygotowania: 

Najpierw gotujemy pierś z indyka (bez soli) we wrzącej wodzie przez ok. 10–15 minut, a następnie drobno ją kroimy. W międzyczasie warzywa: pora, ziemniaka, marchewkę i pietruszkę kroimy w kosteczkę i gotujemy przez 15 minut. Dalej ogórka kiszonego ścieramy na tarce i podduszamy  na maśle. Następnie wszystkie składniki łączymy ze sobą, zalewamy bulionem warzywnym i gotujemy przez chwilę. Na końcu zupę dla dwulatka posypujemy koperkiem i doprawiamy odrobiną pieprzu. 

 

Zupka z brokułów 

Składniki:

  • brokuł (1 szt.), 
  • marchewka (1 szt.),
  • ziemniaki (2 szt.), 
  • masło (10 g), 
  • cielęcina (100 g), 
  • bulion warzywny (200 ml), 
  • pieprz (szczypta). 

Sposób przygotowania: 

Przygotowanie brokułowej zupki dla dwulatka zaczynamy od umycia brokuła i podzielenia go na różyczki, a następnie ugotowania go we wrzącej wodzie przez ok. 15 minut. W międzyczasie do osobnego garnka ze wrzącą wodą wrzucamy cielęcinę i gotujemy ją również przez ok. 15 minut. Dalej marchewkę i ziemniaki kroimy w kostkę i podsmażamy je przez chwilę na maśle, po czym gotujemy w bulionie warzywnym do miękkości (przez ok. 15 minut). Na końcu wszystkie składniki mieszamy ze sobą i ewentualnie doprawiamy do smaku odrobiną pieprzu.

Źródła:

  1. Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2020. 
  2. Sybilski A., Michalczuk M., Zasady żywienia dzieci w drugim i trzecim roku życia, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” nr 3,  Kraków 2016.
  3. Ehmke vel Męczeńska-Seliga E., Żywienie dzieci w wieku 1-3 lat, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej: https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/zywienie-dzieci-w-wieku-1-3-lat/ [dostęp: 25.07.]

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź