Skąd się biorą zaburzenia odżywiania u dzieci? Tłumaczy psycholożka istockphoto.com

Skąd się biorą zaburzenia odżywiania u dzieci? Tłumaczy psycholożka

Spis treści:

Rodzinny posiłek z dziećmi nie zawsze jest łatwy. By w spokoju doczekać do deseru, dajesz im tablet i włączasz odcinek ulubionej bajki. Zawsze działa. Czy zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że tym sposobem możesz doprowadzić do trudności z odżywianiem, a nawet wywołać zaburzenia odżywiania u dzieci? 

Skąd się biorą zaburzenia odżywiania u dzieci: tablet podczas jedzenia

– Mam dwójkę dzieci. Młodszy syn od początku nie lubił obiadów, musiałam więc w niego wpychać, by cokolwiek zjadł. I tak zawsze były krzyki i płacz. Któregoś dnia nie wytrzymałam i położyłam mu przed miską telefon z bajką na YouTube. Zadziałało. Od tamtej pory minęło kilka miesięcy, syn zawsze je z włączoną bajką. Potrafi zrobić aferę, gdy bajka na chwilę się zatnie. Chociaż ułatwia mi to życie, wiem, że go do tego przyzwyczaiłam i kiedyś tego pożałuję – napisała do mnie ostatnio koleżanka na Facebooku.

Temat „pociągnęłam” z drugą koleżanką, także młodą mamą. I ona przyznała w rozmowie, że korzysta z laptopa i bajek przy karmieniu dzieci. Szanuję – nie każda osoba wytrzyma krzyki i piski oraz prośby (a czasem i groźby!), gdy maluch nie chce jeść obiadu, który robiłaś przez pół dnia. Czy jednak jedzenie przy oglądaniu bajek jest dobre dla jego rozwoju?

Zaburzenia odżywiania u dzieci zdaniem eksperta

– Dziecko powinno skupiać się na jedzeniu, a jednoczesne oglądanie czegoś na tablecie nie sprzyja temu, rozprasza dziecko. Jeśli dziecko od małego jest przyzwyczajone do tego, że je w towarzystwie tabletu – zapewne w przyszłości trudniej będzie mu z tego zrezygnować. Może to również w przyszłości prowadzić do trudności z odżywianiem, w skrajnych przypadkach nawet do zaburzeń odżywiania. Jedząc przy tablecie, telewizji czy komputerze trudniej jest kontrolować ilość zjadanego posiłku, często sięga się niestety po „szybkie” przekąski typu chipsy, paluszki itp., a zdrowe jedzenie wymaga uważności, którą w takiej sytuacji tablet niestety zabiera. Jedzenie z tabletem w ręku nie sprzyja również wzmacnianiu więzi rodzinnych – dobrze, jeśli dziecko je posiłki razem z rodzicami, spędza z nimi miło czas, skupia się na jedzeniu i relacji z bliskimi osobami, a nie na ekranie tabletu – wyjaśnia mgr Ewa Sękowska-Molga, psycholożka dziecięca.

Zmień podejście

Co piąty rodzic w Polsce przyznaje, że pozwala dziecku korzystać z urządzeń mobilnych, żeby dziecko zjadło posiłek. Im młodsze jest dziecko, tym częściej rodzice pozwalają mu korzystać z tego typu urządzenia, by zachęcić je do zjedzenia posiłku, przy czym dla dzieci dwuletnich udział ten wzrasta do 34 proc.” – czytamy w raporcie „Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce” (Millward Brown Poland  dla FDN, 2015).

Jeśli podajesz dziecku tablet podczas posiłku, nie jesteś więc jedyna. Nie oznacza to jednak, że robisz dobrze, a to przyzwolenie może nadal funkcjonować w twoim domu. Dla waszego wspólnego dobra warto zmienić podejście. Zamiast tabletu, zacznij rozmawiać z maluchem. Zagaduj go, pytaj o to, jak minął mu dzień w przedszkolu. Sama opowiedz o tej śmiesznej historii, która spotkała cię wczesnym rankiem, gdy wychodziłaś do pracy.

Podczas gdy dziecko je przy tablecie, swoją całą uwagę koncentruje na bajce. Tak naprawdę nie wie, co je i ile je. Do mózgu nie dochodzi też informacja, że właśnie w tym momencie trwa posiłek. Efekt? Nie tylko rozproszona uwaga, ale i głód, który może dopaść malucha niedługo po obiedzie. Wszystko to dzieje się, ponieważ dziecko „nie zakoduje” tego, że jadł. Ważniejsza była akcja rozgrywająca się w bajce.

Kojarzysz filmy, w którym najważniejszym miejscem w domu jest wielki, okrągły stół? To właśnie tam, przy wspólnym posiłku, członkowie rodziny rozmawiają ze sobą o tym, co przeżyli, śmieją się lub snują plany dotyczące przyszłości. To też przy jedzeniu często padają ważne słowa dot. zmiany pracy czy przeprowadzki. Wspólne spożywanie posiłków wzmacnia relacje! 

Kolejna ważna sprawa to uczenie dziecka szacunku do jedzenia. Maluch widzący rodziców spożywających wspólnie posiłek, którzy rozmawiają ze sobą i są rozluźnieni, także będzie tak robił. Jeśli dla ciebie i twojego partnera celebracja jedzenia jest ważna, dla twojego dziecka również taka będzie. Musisz mu tylko pokazać, w jaki sposób ma się zachowywać przy stole. Także i w restauracji!

Początki przestawienia malucha na jedzenie bez tabletu może być trudne. Jest jednak o co walczyć. Pomyśl sobie tylko, czy nie będziesz miała wyrzutów sumienia, że nie zrobiłaś wszystkiego, gdy twoje nastoletnie już dziecko będzie wolało zjeść obiad w swoim pokoju, przy monitorze komputera, zamiast z rodziną.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź