Skąd się bierze stulejka u dziecka i jak ją leczyć? Skąd się bierze stulejka u dziecka i jak ją leczyć?/ iStock

Skąd się bierze stulejka u dziecka i jak ją leczyć?

Czy moje dziecko ma stulejkę? Jak pielęgnować penisa u małego chłopca? Te wątpliwości ogarniają niejednego młodego rodzica. Mamy, zwłaszcza te, które nie miały braci, mogą czuć się zagubione w gąszczu internetowych porad na temat prącia u malucha. Postaramy się podpowiedzieć, czym jest stulejka i co z nią zrobić.

Spis treści:

Stulejka u dziecka – czym jest?

Mianem stulejki określa się nieprawidłowe zwężenie napletka, które uniemożliwia zsunięcie go poniżej żołędzi. To może być efekt małej elastyczności napletka, a także skutek większej średnicy żołędzi. 

Stulejka anatomiczna to częsty stan u chłopców do ok. 3. roku życia.  Wynika to z faktu, że napletek maluchów przykleja mastka, czyli tłusta wydzielina na żołędzi. Tworzą ją komórki nabłonka, a także flora bakteryjna. To naturalne zabezpieczenie i nawilżenie żołędzi prącia. 

Po 2. roku życia mastka się wypłukuje, a napletek odkleja, przez co można go sukcesywnie zsuwać. Do 3. roku życia nie należy robić tego siłą, aby nie sprawić bólu ani nie zrobić krzywdy dziecku. Zaleca się jedynie delikatne próby przesuwania napletka. Jeśli się nie powiodą – oznacza to, że maluch cierpi z powodu stulejki i czas poprosić o pomoc medyka. 

– Stulejka u 2-latka może być częściowa lub całkowita. Jeśli mamy wątpliwości, czy to problem naszego dziecka, możemy skonsultować się z pediatrą, położną, pielęgniarką. W żadnym wypadku nie można publikować zdjęcia intymnej części ciała dziecka na jakimkolwiek forum, grupie lub wysyłać w wiadomościach. I nie róbmy nic na siłę, nie przesuwajmy napletka, bo powikłania mogą być poważne, a jest to delikatna okolica i po prostu boli dzieckowyjaśnia Anna Jankowska, opiekunka medyczna.

Stulejka u dziecka – objawy

Jakie są objawy stulejki u dzieci? Chłopcy mogą odczuwać pieczenie, ból, dyskomfort. Podczas zsuwania napletka charakterystyczny może być widoczny biały pierścień. 

Przy napletku u dzieci ze stulejką mogą być zauważalne zaczerwienienia, obrzęki, a nawet blizny. Jeśli nie masz pewności, czy budowa prącia u twojego synka jest poprawna, skonsultuj tę sytuację ze specjalistą: pediatrą, urologiem albo chirurgiem. 

Stulejka u 2-latka nie stanowi powodów do obaw, chyba, że widoczne są zaczerwienienia lub inne urazy w okolicy napletka albo żołędzi. Niepokojącym objawem może być też ból. Niekiedy może być to efekt np. stanów zapalnych cewki moczowej. Przyczynę powinien jednak zweryfikować specjalista.

Jak rozpoznać stulejkę u dziecka?

O problemie ze stulejką można mówić dopiero po 3. roku życia chłopca. Dlatego przedwcześnie nie panikuj. Jeśli twój trzylatek jednak wciąż ma problemy ze zsunięciem napletka lub towarzyszy temu ból, czas sprawdzić u lekarza, czy rzeczywiście dziecko ma stulejkę. 

Stulejka u dwulatka to stan jeszcze naturalny i nie trzeba popadać w panikę. W czasie wizyty związanej np. z bilansem dwulatka, można skonsultować, czy obecna u 2-letniego chłopca stulejka wciąż mieści się w fizjologicznej normie. 

Jak wygląda stulejka u 2 latka? Charakterystyczny jest biały pierścień w części obwodowej na żołędzi, podczas prób zsuwania napletka. To właśnie objaw, który powinien zaniepokoić. Jednak w wieku dwóch lat stulejka jeszcze jest normalnym zjawiskiem i nie wymaga specjalistycznego leczenia – o ile nie pojawia się silny ból, pieczenie, dyskomfort, stany zapalne lub inne niepokojące objawy. 

Dwa lata to wiek, w którym wiedza i umiejętności dzieci są na tyle duże, że można zachęcić chłopca, aby w kąpieli podejmował delikatne samodzielne próby zsuwania napletka. Może to pomóc w uniknięciu problemów ze stulejką w przyszłości.

Leczenie stulejki u dziecka

Niejedna mama miewa wątpliwości lub odczuwa dyskomfort czytając na forach porady. Niektóre dotyczące ściągania napletka sugestie mogą być niepokojące. Są osoby, które zalecają stanowcze ściąganie napletka lub doradzają domowe specyfiki. To błąd, który może prowadzić do uszkodzeń żołędzi lub do stanów zapalnych. 

Dodatkowym utrudnieniem jest wciąż obecne tabu dotyczące narządów płciowych i infantylizacja nazewnictwa. To powoduje, że co najmniej część osób nie jest w stanie prawidłowo i jednoznacznie opisać, na czym polega problem stulejki u dwulatka czy u starszego dziecka. 

Dlatego stanowczo nie lecz stulejki (jak i innych problemów) na grupach dla rodziców. Możesz poprosić o kontakt do specjalisty, który z troską i delikatnością pochyli się nad problemem.

Do 3. roku życia leczenie stulejki nie jest konieczne, poza przesuwaniem napletka w kąpieli. Samodzielnie możesz odsuwać napletek na tyle, na ile jest to możliwe bez powodowania dyskomfortu u dziecka. Starannie myj tę okolicę i zachęcaj kilkulatka do higieny. Pamiętaj, żeby nie stosować silnych środków myjących, gdyż mogą dodatkowo podrażniać tę wrażliwą okolicę. 

Po konsultacji z lekarzem można stosować przepisane maści sterydowe na napletek. W niektórych sytuacjach niezbędne jest plastyka napletka, polegająca na poszerzeniu jego ujścia. Dzięki temu można zsunąć napletek z żołędzi. 

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Minusem bywa konieczność ponownego przeprowadzenia zabiegu, jeśli dojdzie do bliznowacenia operowanego miejsca. Może to spowodować ponowne zwężenie napletka. Dlatego niekiedy wykonuje się zabieg usunięcia skóry napletka, czyli obrzezania. Ranki goją się do tygodnia, a szwy nie wymagają zdejmowania. 

Pamiętaj jednak, że u dwulatka stulejka jest wciąż naturalnym objawem, dotyczącym 90 proc. chłopców. Dlatego widząc stulejkę u 2-letniego chłopca, nie panikuj, ale skup się na higienie i odczekaniu – nie bez powodu mówi się, że to czas jest najlepszym lekarzem.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź