Dziecko robi fikołka Rozwój dwulatka/ Zdjęcie: iStock

Rozwój dwulatka: mowa i komunikacja. Jak sprawdzić, czy dziecko dobrze się rozwija? Tłumaczy logopedka

Spis treści:

Co powinien umieć dwulatek? Na jakie nieprawidłowości w rozwoju dwulatka powinniśmy zwrócić uwagę? Czy moje dziecko mówi za dużo, czy za mało? A może wystarczająco? Te niepokojące pytania zadaje sobie chyba każdy rodzic. I z reguły nie zna na nie dokładnych odpowiedzi. Jak to w końcu jest? Tłumaczy logopedka Anna Zając.

Rozwój dwulatka – co dziecko powinno umieć w tym wieku?

Drugie urodziny to bardzo ważny czas w życiu młodego człowieka. Wielu rodziców zastanawia się wtedy, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Czują się zaniepokojeni, kiedy widzą dzieci w podobnym wieku, komunikujące się ze światem troszkę zwinniej od ich potomka. Jedni pytają więc lekarza, inni czekają, tłumacząc sobie „jeszcze wyrośnie”, „jeszcze ma czas”. Na te wątpliwości postanowiła odpowiedzieć specjalistka do spraw rozwoju mowy i komunikacji Anna Zając.

Anna Zając jest logopedką, prowadzącą bloga o nazwie „Bubagada”, na którym wyjaśnia mechanizmy języka oraz tłumaczy, jak dbać u dzieci o jedną z najważniejszych czynności w życiu człowieka, czyli mowę. Jej profil na Instagramie obserwuje prawie 12 tys. osób. W swoim najnowszym wpisie postanowiła opublikować krótką grafikę z kwestionariuszem przedstawiającym najważniejsze umiejętności, jakie powinien osiągnąć dwulatek. Przyda się to z pewnością wszystkim rodzicom.

Przeczytaj przygotowane pytania przez logopedkę, by wiedzieć, czy twoje dziecko rozwija się w dobrym tempie. Jak zaznacza Zając, większość z wymienionych przez nią umiejętności dziecko powinno osiągnąć przed ukończeniem 30. miesiąca.

Co dwulatek powinien umieć?

1. Czy twoje dziecko reaguje na imię?

2. Czy twoje dziecko reaguje na dźwięki?

3. Czy twoje dziecko nawiązuje kontakt wzrokowy?

4. Czy twoje dziecko utrzymuje kontakt wzrokowy?

5. Czy twoje dziecko pokazuje palcem na interesujące przedmioty?

– wymienia logopedka Anna Zając na swoim profilu na Instagramie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Anna Zając (@bubagada_o_logopedii)

Rozwój dwulatka - komentarze rodziców

Rodzice są zachwyceni i w komentarzach nie kryją, że podobne grafiki są im bardzo potrzebne. Jak widać, wielu z nich ma problem z odpowiednią oceną sytuacji, gdyż po prostu nie wiedzą, na co powinni zwrócić uwagę.

"Dziękuję. Takie posty i informacje są potrzebne. Dzieci są różne, ale tych mniej mówiących od swoich...nie słyszymy. Słyszymy za to te, ktore mowia więcej, lepiej, bardziej. A mniej niż to więcej to nadal wystarczająco, zwłaszcza jeśli wszystko z takiej listy mamy zaliczone"

"Świetne to jest!!! Naprawdę rozwiewa wiele wątpliwości!"

"Taki kwestionariusz powinien być !obowiązkowo! na bilansie dwulatka. Kiedy rodzic nie zauważa nieprawidłowości lub boi się powiedzieć co go niepokoi lub wypiera, że z rozwojem dziecka coś się dzieje, pediatra powinien przy pomocy właśnie takich pytań wyłapać symptomy i pokierować do specjalistów. O ile jeszcze rodzic ze strachu nie będzie na każde pytanie odpowiadać TAK, a przez chwilę w gabinecie pediatra może nie zauważyć nieprawidłowości"

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się inaczej, w swoim tempie. Jednak, jeśli niepokoi cię coś w zachowaniu swojej pociechy, warto udać się do specjalisty. Ten oceni, czy wszystko jest w porządku.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź