Ropiejące oczy u dziecka – czy to normalne?
Spis treści:
Ropiejące oczy u dziecka – jakie mogą być przyczyny?
Ropa w oku noworodka może się pojawić na skutek infekcji bakteryjnej, do której doszło w czasie porodu. Winowajcami mogły być np. bakterie z kanału rodnego matki.
Niedrożność dróg łzowych
Zaropiałe oko u noworodka czy niemowlaka może być oznaką niezakończonego rozwoju dróg łzowych, który u małych dzieci występuje stosunkowo często.
–Przyczyną może być niedrożność lub niepełna drożność dróg łzowych dziecka. Rodzice obserwują wówczas, że dziecku często ropieją oczy. Wszelkie zaburzenia jakościowe łez i powierzchni oka implikują wzrost ryzyka infekcji – tłumaczy dr n. med. Anna Maria Ambroziak z Centrum Okulistycznego Świat Oka w Warszawie.
Gdy brakuje łez, gałka oczna malucha nie jest oczyszczana z drobin kurzu i żyjących w nim bakterii, a to sprzyja rozwojowi infekcji.
Zakażenie bakteriami
O ile rzadko zdarza się, aby ropiejące oko u noworodka było skutkiem braku higieny, o tyle ropiejące oko u niemowlaka, a nawet u rocznego dziecka może wiązać się z aktywnością malucha, który coraz śmielej sięga po rozmaite przedmioty i raczkuje, dotykając dłońmi podłogi. Zdarza mu się zatrzeć oko brudnymi rączkami, bo nawet jeśli dbamy o higienę, trudno wyeliminować z otoczenia wszystkie bakterie.
Alergia u dziecka
Czy ropiejące oczy u dziecka zawsze są objawem infekcji? Nie, istnieją też inne przyczyny tej dolegliwości.
– Zaczerwienione, opuchnięte powieki, nadmierne łzawienie, stany zapalne spojówek zwykle są objawem tego, że dziecko ma alergię – wyjaśnia Anna Maria Ambroziak.– Błona śluzowa wyściełająca gałkę oczną jest połączona z błoną śluzową jamy nosowej i układu pokarmowego. Dlatego stan immunologiczny towarzyszący alergii wywołuje podrażnienie śluzówki i daje także objawy oczne. Poza alergią najczęstsze zapalenia spojówek u dzieci to stany wirusowe, w tym różowe oko w przebiegu infekcji SARS-Cov-2. Zarówno alergiczne, jak i wirusowe zapalenia spojówek mogą ulec nadkażeniu i wówczas wymagają leczenia przeciwbakteryjnego.
Infekcja wirusowa lub bakteryjna
Z powodu łatwego przemieszczania się bakterii i wirusów z jamy nosowej do kanału łzowego nierzadko obserwujemy ropiejące oczy u dziecka przy katarze, niekoniecznie alergicznym. Bywa, że oczy u niemowlaka mogą ropieć podczas ząbkowania, szczególnie jeśli maluch gorączkuje i ma katar.
A czym jest „przewiane oko” u niemowlaka? Zaczerwienie i ropa w oku niemowlaka mogą się pojawić po spacerze, gdy na dworze jest zimno i wieje silny wiatr. „Przewiane oko” u dziecka nie jest uznawane przez okulistów za jednostkę chorobową. Jeśli dolegliwości nie mijają szybko, ich powodem jest najprawdopodobniej infekcja wirusowa, bakteryjna lub alergia i w takim kierunku należy diagnozować niemowlę – ropiejące oko to problem, którego nie należy lekceważyć.
Objawy ropiejących oczu u dziecka
Sklejająca powieki wydzielina (biało-żółta lub żółtawa czy żółtawo-zielona) nie zawsze jest jedynym objawem kłopotów z oczami malucha. Gdy mamy do czynienia z zapaleniem spojówek, czerwone oczy i ropa są w tym wypadku zwiastunem problemu. Charakterystyczne, zarówno dla infekcji, jak i alergii, są: świąd, łzawienie i obrzęk oraz zaczerwienienie powiek.
Ropiejące oczy u dziecka – jak sobie z tym radzić?
Domowe sposoby na ropiejące oko u niemowlaka ograniczają się w zasadzie do przemywania powiek. Najlepiej robić to jałowym gazikiem zmoczonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Robimy to bardzo delikatnie, nie trąc oczu dziecka. Ropy w żadnym wypadku nie należy ściągać palcami. Ropiejących oczu nie powinno się przemywać naparem rumianku czy herbaty, gdyż może wywołać podrażnienie.
Masaż okolic oka
Na ropiejące oko u dziecka wynikające z niedrożności kanalików łzowych dr Anna Maria Ambroziak radzi:
– Przede wszystkim powinno się nauczyć rodziców, w jaki sposób masować okolice oka, by je udrożnić. W około 60 proc. przypadków taki masaż rozwiązuje problem. Kanaliki udrożniają się, łzy odpływają prawidłowo, wypłukując zanieczyszczenia i zapalenia spojówek już się nie powtarzają.
Instrukcji, w jaki sposób wykonywać masaż, udzieli lekarz okulista, ale w skrócie można powiedzieć, że polega on na uciskaniu punktu poniżej wewnętrznego kącika oka i przesuwaniu palca w dół. Najlepiej wykonywać go kilka razy dziennie.
Zwiększona higiena
Zaropiałe oko u dziecka zawsze wymaga zaostrzenia domowego reżimu sanitarnego. Powinniśmy często zmieniać ubranka i pościel. Najlepiej prać ją w 90˚C. Konieczne jest częste mycie rączek maluchowi, a także przez rodziców, szczególnie przed wszelkimi zabiegami wykonywanymi przy oczach dziecka.
Czy trzeba iść do lekarza?
Jeśli wiemy, czym przemywać oczy niemowlaka, ale widzimy, że mimo zabiegów ropa nadal się utrzymuje, powinniśmy zgłosić się z maluchem do lekarza.
Gdy obserwujemy katar i ropiejące oczka u dziecka, prawdopodobnie mamy do czynienia z infekcją wirusową i odpowiednie leczenie zleci pediatra. W innych przypadkach konieczna jest wizyta u okulisty, który rozpozna, czy przyczyną jest infekcja, czy też alergia.
– Jeśli okulista stwierdzi alergię, trzeba rozpocząć leczenie, gdyż w przyszłości pozwoli to obniżyć ryzyko poważnych następstw i powikłań takich jak np. astma – podkreśla dr n. med. Anna Maria Ambroziak. – W przypadku zapalenia spojówek czy ropienia oka spowodowanego niedrożnością kanalików łzowych lekarze przepisują najczęściej krople lub maści z antybiotykiem. Przy nawracającym problemie dziecko przez dłuższy czas jest poddawane niepotrzebnemu i szkodliwemu leczeniu przeciwbakteryjnemu. Tymczasem nie tędy droga!
Jak dodaje ekspertka, leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7–10 dni. Najczęściej stosowane substancje czynne to tobramycyna, ofloksacyna i lewofloksacyna.