Roczek dziecka - jak urządzić przyjęcie? / istock Roczek dziecka - jak urządzić przyjęcie? / istock

Roczek dziecka – jak zorganizować niezapomniane urodziny

Wreszcie nadchodzi ten wyczekiwany dzień – pierwsze urodziny naszej kochanej pociechy! Czy szykować wielkie przyjęcie, na które zaprosimy mnóstwo przyjaciół z dziećmi, babcie, dziadków i ciocie? Czy raczej obejść roczek dziecka, organizując kameralną uroczystość w gronie najbliższych? Decyzja należy do rodziców, ale warto pamiętać, że huczna zabawa może rozdrażnić dziecko i odwrócić uwagę gości od najważniejszego bohatera przyjęcia.

Spis treści:

Pomysły na roczek dziecka

Mimo powszechnie panującej mody na organizowanie wszelkich uroczystości dziecięcych w salach zabaw, klubikach czy sieciach z fast foodami jesteśmy zdania, że najlepiej urządzić przyjęcie na roczek w domu. Chłopczyk czy dziewczynka w tym wieku są jeszcze niedojrzali emocjonalnie i gwarna zabawa w nieznanym miejscu może wywołać u nich zbyt wielki stres. Dom to przestrzeń oswojona, gdzie są znane dziecku sprzęty, oświetlenie i zapachy, gdzie mieszkają ulubione zabawki. 

Jak długa zatem powinna być lista gości? Ograniczmy ją do najbliższej rodziny, ewentualnie przyjaciół z dziećmi – osób, które nasz roczniak zna, z którymi stosunkowo często się widuje i które darzy sympatią. Dodajmy, że decyzję o spotkaniu w gronie nie tylko domowników należy podjąć, kierując się obowiązującymi w danym czasie zaleceniami epidemiologicznymi. 

Uroczystość najlepiej zorganizować w dzień wolny od pracy, a godzinę dostosować do drzemki dziecka. Wyspany jubilat będzie chętniej uczestniczył w zabawie. Dobrze sprawdza się zazwyczaj pora podwieczorku, bo nie zostaje zaburzony rytm dnia. 

Jakie pomysły na roczek dziecka w domu sprawdzą się najlepiej? Niewielki poczęstunek z tortem w roli głównej – nie zmuszajmy przy tym dziecka do długiego siedzenia przy stole.  Zamiast tego pobawmy się z maluchem, ewentualnie również z jego kolegami. 

W ciepły, bezdeszczowy dzień możemy urządzić pierwsze urodziny na świeżym powietrzu – we własnym ogródku lub w parku, gdzie jest możliwość rozłożenia koca i rodzinnego biesiadowania.

Jaki prezent kupić na roczek dziecka?

Co kupić dziecku na roczek? To pytanie zadaje sobie każdy gość zaproszony na urodzinowe przyjęcie. Najlepiej skierować je do rodziców dziecka, którzy podpowiedzą, jakich zabawek brakuje jubilatowi, a jakie ma w nadmiarze. Coraz popularniejszy jest zwyczaj składania się na jeden, większy prezent z okazji pierwszych urodzin (taką akcję musi koordynować jedna osoba). Może to być jakiś praktyczny przedmiot, np. spacerówka, jakaś droższa zabawka, choćby jeździk czy pchacz. Rocznemu dziecku na pewno nie warto kupować skomplikowanych zabawek elektronicznych, których i tak nie będzie umiało obsługiwać. 

Co sprawi radość dziecku na roczek? Rozwijająca zabawka, która pomoże mu odkrywać świat i cieszyć się zdobywaniem nowych umiejętności:

  • komplet kolorowych klocków, 
  • piramida z kolistych elementów, 
  • sorter, do którego wkłada się elementy o różnych kształtach, 
  • kręcący się bączek, 
  • bębenek i inne proste instrumenty perkusyjne, 
  • piłka, 
  • samochodzik o prostych kształtach, 
  • książeczka (najlepiej plastikowa, której nie można podrzeć), 
  • zabawki do kąpieli i do zabawy w piasku. 

A czego lepiej unikać? Zabawek wydających głośne dźwięki i migających światełkami. Męczą one rodziców, także dzieci szybko się nimi nudzą. Nie warto także kupować ubranek, szczególnie „sukienek księżniczki” dla dziewczynek. Taki strój zachwyca wyłącznie dorosłych – dziecku, które jeszcze nie wie, czym jest moda, jest w nim po prostu niewygodnie.

Jak zorganizować przyjęcie z okazji pierwszych urodzin dziecka?

Modne obecnie są tzw. przyjęcia tematyczne. Trzeba wybrać motyw przewodni. Mogą to być postacie z popularnych bajek, np. „Psiego patrolu” czy „Świnki Peppy”. Spróbujmy wtedy kupić (lub samodzielnie wykonać) odpowiednie dekoracje, np. baloniki w kształcie zwierzątek, girlandy, serwetki czy jednorazowe (biodegradowalne!) nakrycia ze scenkami w bajek. Dziecko nie jest oczywiście w stanie zrozumieć do końca takiej koncepcji, ale na pewno po latach, oglądając zdjęcia ze swoich pierwszych urodzin, doceni wasze wysiłki.

W pokoju, w którym odbywają się urodziny, warto wydzielić specjalną przestrzeń do zabawy dla jubilata i jego małoletnich kuzynów lub kolegów ze żłobka. Niech znajdą się w niej np. klocki, przytulanki, kolorowanki, kredki, miękkie poduchy.

Poczęstunek nie musi być obfity, a tort, który najczęściej występuje w roli głównej, okazały. Ważne, aby mógł go spróbować także jubilat. Odpadają więc ciężkie, tłuste kremy, blaty nasączone alkoholem i sztucznie barwione, lukrowe dekoracje. Najlepiej, żeby był to domowy tort z lekkiego ciasta biszkoptowego, przełożonego np. serkiem i świeżymi owocami. Jeśli chcemy, by nasz roczniak zdmuchnął świeczkę, musimy to z nim wcześniej przećwiczyć, bo to tylko pozornie łatwe zadanie. Pozostałe przekąski też powinny być lekkie i niekłopotliwe w konsumpcji – drobne ciasteczka, paluszki, pokrojone owoce. To ma być impreza dla dziecka, które powinno mieć poczucie, że jest tego dnia najważniejsze.

Zabawy na roczek dziecka

Nie liczmy na to, że jubilat i jego mali goście będą spokojnie bawić się sami – chyba, że wśród tego grona znajdą się starsze dziewczynki, marzące o zawodzie nauczycielki czy przedszkolanki. Nawet jeśli tak się zdarzy, zabawę, aby była bezpieczna, powinien zawsze animować ktoś z dorosłych. 

Które z prostych, starych jak świat zabaw można dzieciom (i dorosłym) zaproponować? Wszystko, co podpowie nam nasza wyobraźnia, na przykład:

  • puszczanie baniek mydlanych (z gotowych pojemniczków), 
  • lepienie kształtów z kolorowej ciastoliny, 
  • napełnianie ryżem kolorowych balonów i robienie gniotek, 
  • malowanie rączek i twarzy specjalnymi farbami, 
  • segregowanie makaronu o różnych kształtach. 

Organizując takie zabawy, musimy brać pod uwagę, że po wyjściu gości czeka nas małe sprzątanie. Nagrodą niech będzie uśmiech na buzi naszej pociechy!

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź