Prezent na roczek dla chrześnicy / istock Prezent na roczek dla chrześnicy / istock

Prezent na roczek dla chrześnicy – co najlepiej kupić?

Pierwsze urodziny dziecka to wyjątkowa okazja, ale i nie lada dylemat, gdy trzeba kupić prezent dla malucha. Zwłaszcza wtedy, kiedy jest się rodzicem chrzestnym i o nietrafiony prezent nietrudno. Jeśli nie masz pomysłu, jaka zabawka będzie najbardziej odpowiednia dla twojej rocznej chrześnicy, przeczytaj poniższy wpis. Dowiesz się z niego, czym kierować się podczas zakupów, podpowiemy też, jakie są najchętniej wybierane prezenty na roczek dla dziecka.

Spis treści:

Jaki powinien być prezent dla rocznego dziecka?

Dziecko uczy się i poznaje świat poprzez zabawę, dlatego upominek powinien wspomagać rozwój malucha. Roczne dziecko jest bardzo aktywne i może już stawiać pierwsze kroki. Dzięki zabawkom rozwija zmysły i poznaje kształty, kolory i różne faktury, doskonali słuch i uczy się rozpoznawania dźwięków. Nie posiada jeszcze świadomości płci, dlatego kupując prezent dla dziewczynki, pamiętajmy, że wcale nie musi to być lalka. Dzielenie zabawek na te dla chłopca i dziewczynki jest stereotypem, zarówno pod względem rodzaju zabawek, jak i ich wersji kolorystycznych. 

Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego sprawdźmy, czy zabawka posiada odpowiednie certyfikaty. Przeczytajmy też, z jakiego materiału jest wykonana i gdzie została wyprodukowana. Więcej informacji możemy znaleźć na stronie producenta. Oczywiście zwróćmy także uwagę na przedział wiekowy, dla którego przeznaczona jest zabawka. Na koniec dobrze jest przyjrzeć się zabawce i ocenić, czy nie ma ona elementów ostrych lub łatwych do oderwania i połknięcia. 

Wybierając prezent dla chrześnicy, musimy zastanowić się nad rodzajem zabawki, którą chcemy podarować. Do wyboru mamy m.in.:

 • zabawki grające,
 • sortery,
 • klocki sensoryczne i magnetyczne,
 • piłki,
 • pchacze i jeździki,
 • książeczki,
 • puzzle,
 • samochodziki i inne pojazdy.

Jednak zabawki to nie wszystko. Roczne dziecko nie zdaje sobie sprawy z własnych urodzin, więc nie oczekuje, że otrzyma właśnie zabawkę. Nie ma więc obaw, iż inny rodzaj prezentu się nie przyda. Możemy kupić ubranka, jeśli tylko znamy wymiary dziecka, podarować rodzicom sesje zdjęciową z maluchem albo zdecydować się na jakiś gadżet do pokoiku chrześnicy. Bardzo popularne są kolorowe lampki oraz podświetlane litery.

Jak wybrać prezent na roczek dla chrześnicy?

Każdy rodzic chrzestny chce podarować dziecku coś wyjątkowego. Świat zabawek dziecięcych jest naprawdę ogromny, a możliwości wyboru tak wiele, iż łatwo się w tym wszystkim pogubić. Z tego względu przed zakupem prezentu na roczek dla chrześnicy warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Pierwszą z nich jest ustalenie budżetu, jaki możemy przeznaczyć na prezent. Ceny zabawek są naprawdę zróżnicowane, więc to kryterium znacząco ułatwi nam wybór. Pamiętaj, że udany prezent wcale nie musi być drogi.

Zapytajmy też rodziców dziecka, jakie zabawki dziewczynka już ma, żeby nie kupić tej samej rzeczy. Być może dowiemy się przy okazji, co zamierzają dać inni goście. Koniecznie dopytajmy się, na jakim etapie rozwoju jest maluch i czym najchętniej się bawi. Wraz z wiekiem dzieci lubią zmieniać swoje preferencje, trudno więc domyślić się, czym akurat fascynuje się twoja chrześnica. Każde dziecko wzrasta w nieco innym tempie i na niektóre zabawki po prostu może nie być jeszcze gotowe. Oczywiście taki upominek się nie zmarnuje, bo będzie można go wykorzystać w przyszłości, jednak im bardziej trafimy z wyborem prezentu, tym szybciej maluch go dostanie.

Top 10 prezentów na roczek dla chrześnicy

Jeśli nadal nie wiesz, co kupić chrześnicy na roczek, twój wybór może stać się nieco łatwiejszy dzięki poniższej liście proponowanych prezentów.

 • Książeczka z kolorowymi obrazkami

Książeczka edukacyjna dla rocznej dziewczynki powinna być pełna ciekawych obrazków i prostych, kilkuzdaniowych historyjek lub wierszyków. Mogą znajdować się w niej grube kartki z dziurkami, które dziecko może samo przewracać oraz przesuwane elementy. Alternatywą dla klasycznej książki jest książeczka dźwiękowa.

 • Suchy basen z kulkami

Suchy basen z kulkami to ciekawy i kreatywny prezent na roczek dla chrześnicy. Ściany basenu wykonane są z miękkiej tkaniny, dno pokryte jest sprężystym materiałem, a wewnątrz znajdują się kolorowe piłeczki. Z zabawki tej mogą korzystać dzieci, które potrafią siadać, a więc jest ona polecana już od siódmego lub ósmego miesiąca życia. Dzięki niej roczna dziewczynka może ćwiczyć równowagę, sprawność motoryczną oraz umiejętności chwytne rąk.

 • Drewniane zabawki

Drewniane zabawki są bardzo przyjemne w dotyku, a przy okazji ekologiczne. Samochodziki, samoloty czy koparki wcale nie muszą być zarezerwowane tylko dla chłopców. Z drewna mogą być wykonane także kilkuelementowe puzzle i układanki. Z bardziej skomplikowanymi konstrukcjami lepiej poczekać, aż dziecko będzie trochę starsze.

 • Zabawki do pchania 

Tzw. pchacze lub chodziki to zabawki, które pomagają dziecku w nauce chodzenia. Dostępne są w wielu kolorach i kształtach, zazwyczaj zawierają też dodatkowe zabawki lub panele z przyciskami, które po naciśnięciu wydają dźwięki.

 • Klocki

Jeśli zdecydujemy się na zakup klocków, koniecznie sprawdźmy, czy są one przeznaczone dla rocznego dziecka. Rozmiary klocków muszą być dostosowane do małych rączek dziewczynki, ale jednocześnie elementy powinny być na tyle duże, żeby dziecko ich nie połknęło.

 • Maskotki

Pluszak to prezent uniwersalny i ponadczasowy. Dzieci uwielbiają tulić maskotki i z nimi zasypiać, ponieważ dają im poczucie bezpieczeństwa. Przytulanki wykonywane są z miękkich, przyjemnych w dotyku materiałów. Najczęściej maskotki mają postać zwierzątek, ale na tym nie kończy się kreatywność producentów. Znajdziemy m.in. przytulanki pod postacią owoców i warzyw, gwiazdek albo kwiatów.

 • Zabawki dźwiękowe

Przykładem zabawki dźwiękowej jest stolik edukacyjny, na którym umieszczone są różne panele oraz wbudowane zabawki. Tego typu zabawki przeznaczone są dla dzieci, które ukończyły 10. miesiąc życia. Dzięki nim maluch może uczyć się nazw zwierząt czy kolorów.

 • Mata edukacyjna

Mata edukacyjna dla rocznych dziecinie przypomina tej przeznaczonej dla niemowląt. Może być wykonana z pianki i składać się z puzzli, które łączy się ze sobą w dowolny sposób. Zazwyczaj znajdują się na niej postacie zwierząt bądź figury geometryczne. Z poszczególnych elementów można też tworzyć klocki.

 • Lampka do pokoju dziecięcego

Lampka do pokoju dziecięcego to piękny element dekoracyjny. W niektórych lampkach można regulować jasność i barwę światła; istnieją też lampki wygrywające melodie niczym pozytywka.

 •  Ubranko

Jeśli nie chcemy kupować kolejnej zabawki, możemy zastanowić się nad podarowaniem chrześnicy np. skórzanych bucików albo kombinezonu. Oczywiście musimy upewnić się, że znamy dokładny rozmiar butów dziewczynki oraz wymiary, inaczej prezent trzeba będzie wymienić.

Źródła:

 1. Chcę się bawić. Praktyczne propozycje zabaw dla małych dzieci, Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, online: https://www.frd.org.pl/wp-content/uploads/2016/01/Chce_sie_bawic_nowe.pdf
 2. Kupujemy bezpieczne zabawki. Poradnik dla konsumentów, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów”, Warszawa 2015.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź