Prezent dla rocznej dziewczynki Prezent dla rocznej dziewczynki/ iStock

Prezent dla rocznej dziewczynki

Roczna dziewczynka umie już bardzo dużo – przemieszcza się po domu, wydaje przeróżne dźwięki i wypowiada sylaby, buduje proste konstrukcje z klocków i coraz dłużej skupia uwagę na tym, co robi. Szykując prezent dla rocznej dziewczynki, wybierzmy zabawkę, która pomoże rozwinąć te nowe umiejętności, a także wyobraźnię, kreatywność i sprawność ruchową.

Spis treści:

Prezent dla rocznej dziewczynki – top pomysły

Co na prezent dla rocznej dziewczynki będzie najbardziej odpowiednie? Pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy, gdy myślimy o obdarowaniu małej kobietki to oczywiście lalka, bo wiadomo przecież, że dziewczynki uwielbiają bawić się w dom i w mamusie. To prawda, ale takie zainteresowania pojawiają się dopiero w okresie przedszkolnym. Roczna dziewczynka równie chętnie będzie bawić się samochodem czy traktorem, jeśli będzie to przedmiot angażujący jej zmysły, kolorowy, wydający ciekawe dźwięki. Taka może być też oczywiście lalka, która pomoże w nauce części ciała i do której można się przytulić. 

Zastanawiając się, co kupić rocznej dziewczynce, warto natomiast wziąć pod uwagę wózek dla lalek. Stabilny model, wykonany z drewna, wikliny lub plastiku, wyposażony w znajdującą się na wysokości ramion dziecka rączkę, początkowo będzie spełniał rolę pchacza. Dziewczynka może nim wozić nie tylko lalki, ale także klocki czy inne zabawki. Na rynku jest wiele rozmaitych modeli pchaczy – warto kupić model bez melodyjek lub taki, w którym można ściszyć dźwięk – rodzice obdarowanego dziecka na pewno będą nam wdzięczni. 

Top prezentem będzie niewątpliwie stolik wyposażony w ruchome elementy, które czasem także świecą się lub wydają dźwięki. Mogą to być proste instrumenty muzyczne z klawiszami, plastikowe książeczki z obrazkami, dające się przemieszczać autka lub zwierzątka. Stolik pomoże rozwijać zdolności manualne dziecka i, co doceniają rodzice, potrafi zatrzymać jego uwagę na dłużej. 

Szukając zabawki dla rocznej dziewczynki możemy rozważyć zakup konika (lub innego zwierzątka) na biegunach. Do wyboru są modele plastikowe lub drewniane. I jedne i drugie bywają oklejone miłym w dotyku futerkiem. Mogą wydawać rozmaite dźwięki, ale nawet samo bujanie będzie dla dziecka nie lada frajdą. 

Podobną rolę spełniają skoczki w kształcie pieska, kotka czy konika, wykonane z grubej i wytrzymałej gumy. Taki prezent można kupić na pierwsze urodziny, ale w zasadzie są to zabawki dla 1,5 rocznej dziewczynki, która będzie już pewnie siedzieć na grzbiecie zwierzaczka i podskakiwać. Idealnie, jeśli skoczek jest zaopatrzony w uchwyty. 

Ponadczasowym pomysłem na prezent dla rocznej dziewczynki jest instrument muzyczny, np. cymbałki, małe pianino czy bębenek. Warto wybrać taki instrument, który będzie angażował dziecko i rozwijał jego słuch i kreatywność, a nie tylko sam odgrywał melodyjki po naciśnięciu odpowiedniego klawisza. Takie zabawki szybko nudzą się dzieciom. 

Roczna dziewczynka ucieszy się na pewno z płóciennego rozstawianego domku czy namiotu, w którym można się chować i bawić w „a kuku”.  Do takiego „mieszkanka” warto dokupić tunel i domowy plac zabaw gotowy.

Tanie prezenty na roczek dla dziewczynki

Dobry, rozwijający umiejętności i kreatywność prezent dla rocznej dziewczynki nie musi być drogi. Bez trudu znajdziemy np. niedrogą wieżę z klocków czy piramidę z kółek. Ta prosta zabawka rozwija zdolności manualne rocznej dziewczynki, uczy rozpoznawania barw i takiego kombinowania, aby konstrukcja się nie zawaliła. Na rynku znajdziemy modele z plastiku i drewna, jedne i drugie są godne polecenia. 

Inna popularna i rozwijająca zabawka dla rocznej dziewczynki, czyli sorter, też nie musi być droga. Im prostsza jest jego forma i mniej skomplikowane figury, które trzeba wkładać w odpowiednie miejsca, tym lepiej. Koło, kwadrat, trójkąt – to zupełnie wystarczy, by rozwijać koordynację ruchowo-wzrokową i uczyć rozpoznawania kształtów i barw. Inny niedrogi prezent to zestaw klocków – najlepiej dużych, plastikowych lub drewnianych, w żywych barwach. 

Nie zapominajmy też o książeczkach. Rocznej dziewczynce frajdę sprawią te z ruchomymi elementami, które można przekręcać lub wysuwać, np. chowającymi się zwierzątkami czy dziećmi wykonującymi codzienne czynności. Rysunki powinny być jak najprostsze, bo zbyt wiele szczegółów dekoncentruje malucha.

Tani, a zawsze trafiony prezent to kredki. Dla dziecka w tym wieku nie nadają się te ołówkowe, które trzeba temperować. Lepsze będą kredki z wosku, najlepiej przypominające kamień, które maluch łatwo może schwytać w rączki i mazać nimi po papierze.

A co kupić na prezent dla rocznej dziewczynki, która ma już całą masę zabawek? Dobrym, niezbyt kosztownym prezentem będzie komplet naczyń (talerzyk, miseczka, kubeczek, sztućce) z postaciami z ulubionej bajki.

Jak wybrać zabawkę dla rocznej dziewczynki

Podstawowym kryterium przy wyborze zabawki dla rocznej dziewczynki powinno być bezpieczeństwo przedmiotu, który dziecko będzie brało do rączek, a także wkładało sobie do buzi. Zwracajmy więc uwagę, czy zabawka nie składa się z małych, łatwych do odczepienia elementów, którymi maluszek mógłby się zakrztusić, czy nie ma ostrych krawędzi, a gdy jest to zabawka poruszająca się lub grająca, czy łatwo nie wypadają z niej baterie. 

Zabawka powinna być dostosowana do wieku dziecka, ale może też być trochę (byle nie za bardzo) na wyrost. Dobrze, jeśli upominek na pierwsze urodziny sprawdzi się także jako prezent dla 1,5 rocznej dziewczynki. Takie właśnie będą wymienione wyżej wieże, sortery czy klocki. Nieco starszy maluch nadal będzie się nimi bawił, a doszedłszy do wprawy, będzie budował bardziej skomplikowane konstrukcje.

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie danego prezentu, warto skonsultować się z rodzicami dziecka. Znają najlepiej swoją pociechę, wiedzą, czym się interesuje, a przede wszystkim– jakie zabawki już ma.

Zabawki dla rocznego dziecka – czy to dla dziewczynek, czy dla chłopców – są uniwersalne. Ale wiele osób uważa, że te dla rocznej dziewczynki muszą być w kolorze różowym. Mogą, ale nie muszą. Tak małe dziecko nie ma pojęcia o modzie. Barwy zabawek powinny być żywe i czyste, najlepiej kontrastowe, by łatwo można było nauczyć się je rozróżniać.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź