Poznaj proste przepisy dla dzieci!
Spis treści:
Żywienie małego dziecka
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez sześć pierwszych miesięcy życia dziecka. Po upływie pół roku mleko mamy lub mleko początkowe przestaje zapewniać maluszkowi właściwą podaż witamin, składników mineralnych i białka. Niezbędne jest wprowadzenie produktów uzupełniających. Rozszerzanie diety niemowlaka powinno rozpocząć się po ukończeniu przez niego 17. tygodnia życia, ale nie później niż w 26. tygodniu. Zasada ta dotyczy zarówno dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.
Po pierwsze, na początku należy podawać dziecku posiłki jednoskładnikowe np. marchewkę, ziemniaki czy dynię. Po drugie, nigdy nie można ich dosalać ani dosładzać. W ten sposób wykształcimy u dziecka nieprawidłowe preferencje smakowe. W pierwszym roku życia maluch uczy się gryzienia i żucia pożywienia, jednak największe efekty tej nauki obserwujemy między 6.–10. miesiącem życia.
Eksperci zalecają, aby nowe pokarmy wprowadzać kolejno, pojedynczo, zaczynając od niewielkich ilości. Jak często karmić dziecko? Maluchy ssące pierś mamy pomiędzy 6. a 8. miesiącem życia powinny otrzymywać dwa, trzy posiłki uzupełniające. Z kolei dzieci od 9. do 24. miesiąca muszą zjadać trzy, cztery posiłki uzupełniające i jedną lub dwie przekąski. Po ukończeniu roku dieta dziecka staje się coraz bardziej zbliżona do diety dorosłego, jednak sposób przygotowania potraw nadal powinien być dopasowany do delikatnego brzuszka maluszka.
Na wszystkich etapach dzieci karmimy łyżeczką, a co ważne, po ukończeniu pierwszego roku życia nie powinniśmy podawać maluchowi płynów ani pokarmów płynnych w butelce ze smoczkiem.
Jakie składniki są szczególnie istotne?
Zbilansowana dieta malucha i odpowiednio dobrane menu wpływają na jego rozwój i kształtowanie odporności. Dlatego tak ważne jest, być dostarczać mu odpowiednią ilość składników odżywczych, które będą wspierały funkcjonowanie układu immunologicznego i rozwój organizmu. W jakich produktach ich szukać?
Warzywa i owoce
Są niezwykle cennym źródłem witamin. Najlepiej wybierać te świeże, sezonowe, z upraw ekologicznych lub bio. Warto wykorzystać je do przygotowania zup, kremów i przecierów. To także smaczna i zdrowa przekąska dla dzieci w każdym wieku.
Mięso
To źródło przede wszystkim pełnowartościowego żelaza. Jako pierwsze podajemy dziecku mięso drobiowe, później wołowe i jagnięce. Ważne, by zwracać uwagę na jego pochodzenie.
Ryby
Za najzdrowsze uznawane są tłuste ryby morskie i to właśnie one będą najlepsze dla starszych niemowląt. Ze względu na ryzyko zanieczyszczenia substancjami szkodliwymi, np. rtęcią, nie jest zalecane podawanie maluchom ryb drapieżnych.
Produkty zbożowe
Także i te zawierające gluten do diety dziecka powinniśmy wprowadzić pomiędzy 5. a 7. miesiącem życia.
Woda
Nie wolno o niej zapomnieć! Choć do szóstego miesiąca życia mleko mamy zapewnia maluszkowi dostateczną podaż płynów, to w drugim półroczu zapotrzebowanie na wodę wynosi już około 800 ml na dobę. Dla niemowląt i małych dzieci najlepsza jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa. Jeśli podajemy dziecku soki, to wyłącznie bez dodatku cukru, przecierowe i pasteryzowane.
Proste przepisy dla twojego malucha
Aby zachęcić malucha do jedzenia – w szczególności niejadka – warto wykorzystać ciekawe przepisy dla dzieci.
Hitem hitów są placuszki bananowe, którymi zajadają się chyba wszystkie maluchy. Proste potrawy dla dzieci możecie przygotować wspólnie.
Składniki:
- 1 jajko,
- 1 banan,
- 3 łyżki jogurtu naturalnego,
- 2 łyżki mąki.
Przygotowanie:
Jajko mieszamy z jogurtem i mąką. Dodajemy drobno pokrojonego banana. Na patelni z nieprzywieralną powłoką smażymy po 3 minuty z każdej strony.
Krem z białych warzyw to smaczna i zdrowa propozycja obiadowa.
Składniki:
- 250 ml bulionu,
- 1 pietruszka z rosołu,
- 1/4 selera z rosołu,
- 2 różyczki ugotowanego kalafiora,
- 1 mały ugotowany ziemniak,
- szczypta gałki muszkatołowej.
Przygotowanie:
Warzywa i przyprawy dodajemy do bulionu, gotujemy i blendujemy na gładki krem.
A na deser muffiny bananowo-marchewkowe.
Składniki:
- 1 jajko,
- 6 łyżek oleju,
- 5 łyżek jogurtu naturalnego,
- 1 marchewka,
- 1 banan,
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1 szklanka mąki,
- 1/2 łyżki miodu.
Przygotowanie:
W misce mieszamy mąkę z proszkiem do pieczenia. W drugim naczyniu blendujemy jajko, olej, jogurt, miód i banana. Marchewkę ścieramy na tarce na dużych oczkach. Całość dokładnie mieszamy. Ciasto nakładamy do foremek do 2/3 wysokości i pieczemy w temperaturze 180 st. C. (góra-dół) 20-25 minut – do suchego patyczka.