Pomysł na obiad dla dziecka/fot. iStock Pomysł na obiad dla dziecka/fot. iStock

Pomysł na obiad dla dziecka

O ile obiad dla niemowlaka nie jest dla większości rodziców problemem – z reguły zaczynamy od zmiksowanych zupek jarzynowych lub ułatwiamy sobie zadanie, wybierając gotowe dania w słoiczku, o tyle menu 2-3-latka powinno być bogatsze. Na dodatek dziecko w tym wieku manifestuje już swoje preferencje smakowe. Mimo to szybki obiadek dla dziecka nie powinien sprawić nam kłopotu.

Spis treści:

Ile powinno jeść dziecko w wieku 2–3 lat?

Obiad dla niemowlaka składa się na ogół z jednego dania. Może to być zupka, również ta ze zmiksowanym mięsem, przetarte warzywa z dodatkiem mięsa lub jajka, ryż lub makaron z owocami itp. 

Młodsze niemowlę powinno zjadać ok. 150 ml takiej potrawy, starsze – do 220 ml. Choć wydawałoby się, że im starsze dziecko, tym powinno jeść więcej, wcale się tak nie dzieje. Odpowiedź jest prosta: w drugim roku życia maluch nie rośnie już tak szybko jak w okresie niemowlęcym, potrzebuje więc mniej kalorii. Rodzice czasem martwią się, że ich pociecha straciła apetyt i próbują karmić na siłę. To błąd, który może skutkować otyłością albo przeciwnie – niechęcią do jedzenia.  

Podając obiad 2-3-letniemu dziecku, wcale nie musimy posługiwać się miarką czy wagą. Warto skorzystać z prostego, powszechnie stosowanego schematu, zgodnie z którym dziecko powinno zjadać na każdy główny posiłek (śniadanie, obiad, kolacja) po tyle łyżek stołowych warzyw, owoców, białka i produktów zbożowych, ile ma lat. A zatem obiad dla dwulatka powinien się przykładowo składać z 2 łyżek ryżu, 2 łyżek brokuła, kawałka chudego mięsa wielkości 2 łyżek i 2 łyżek borówek amerykańskich. Dla trzylatka będą to odpowiednio po 3 łyżki wymienionych produktów.

Jakie produkty wprowadzać do diety malucha?

Co na obiad dla niemowlaka? Niezależnie od tego, czy jest on karmiony piersią, czy butelką, obiad może być jego pierwszym bezmlecznym posiłkiem. 

Zwykle pierwszym pokarmem wprowadzanym do diety niemowlęcia są warzywa z marchewką w roli głównej. Nieco później powinny pojawić się owoce, zmiksowane ugotowane mięso, papka z ryżu lub ziemniaków. Z czasem można przestać wszystko miksować, a jedynie rozdrabniać np. widelcem. Obiady dla niemowląt stopniowo stają się bardziej urozmaicone, ciekawsze. Chcąc przygotować wyjątkowo szybki obiad dla niemowlaka, możemy oczywiście sięgnąć po gotowe dania w słoiczkach.

Pomysł na obiad dla dziecka 2-3-letniego? Jeśli rodzice jedzą zdrowo i unikają fast foodów, ich pociecha może w zasadzie zjadać to, co sami dla siebie przyszykują. Zasadniczo obiad dziecka powinien składać się z takich produktów, jak: 

  • warzywa (główne źródło witamin i soli mineralnych),
  • mięso, najlepiej białe, czyli z kurczaka, indyka, królika,
  • ryby (najlepiej dwa razy w tygodniu), 
  • jajka (nawet jedno dziennie),
  • węglowodany (ryż, kasze, ziemniaki, makaron). 

Jeśli zatem na obiad jest np. spaghetti bolognese, będzie to danie w sam raz dla pociechy. Grzechem nie będzie też raz na jakiś czas obiad na słodko, np. naleśniki lub serowe racuszki z owocami.

A jaki pomysł na obiad dla dziecka jest zdecydowanie zły? Małych dzieci nie powinniśmy karmić tłustym, smażonym w głębokim tłuszczu mięsem, bigosem, konserwami, marynatami. Dania, które im podajemy, nie powinny być przesolone ani przesłodzone.

Jak szybko i sprawnie przygotować obiad?

W dzisiejszych czasach, kiedy w powszechnym użyciu są miksery, malaksery czy blendery, przygotowanie obiadu zarówno dla niemowlaka, jak i starszego dziecka, nie powinno stanowić problemu. 

Odpowiednie produkty i higiena

Również zakup odpowiednich produktów nie powinien być trudny nawet wtedy, gdy chcemy używać jedynie tych z ekologicznych upraw i hodowli. Można je już kupić w popularnych supermarketach, działa też coraz więcej sklepów spod znaku „bio”. 

O czym bezwarunkowo powinniśmy pamiętać? O przestrzeganiu zasad higieny, czyli myciu rąk, czystości kuchennego blatu oraz wszelkich akcesoriów, których będziemy używać podczas przygotowania posiłku dla dziecka. Starajmy się korzystać z tych, które łatwo jest umyć czy wyparzyć. 

Wszelkie produkty, które podajemy dziecku, muszą być przed gotowaniem starannie umyte – nie tylko warzywa i mięso. Przepłuczmy wodą ryż czy kasze, umyjmy jajka. 

Czy mikrofalówka jest bezpieczna dla dziecka?

Starajmy się gotować na płycie kuchennej: gazowej, elektrycznej czy indukcyjnej. Czy dopuszczalne jest użycie kuchenki mikrofalowej? Choć producenci zapewniają o nieszkodliwości urządzenia, większość dietetyków nie zaleca korzystania z tej formy podgrzewania pokarmów ze względu na możliwość pozbawienia ich części wartości odżywczych. Dotyczy to zwłaszcza brokułów i mrożonych owoców.

Sprawdzone i smaczne przepisy na obiad

Jeśli chcielibyście poznać przepisy na obiady dla niemowląt oraz dla dzieci nieco starszych, pomysły przez nas zaprezentowane mogą wam to ułatwić. 

Oto przykładowe przepisy na obiad (najczęściej jednodaniowy) dla niemowlaka: 

Zupa jarzynowa

Składniki: 1 marchewka, 1 ziemniak, ½ pietruszki, kawałek pora ok. 3 cm, kilka różyczek brokuła, 2 łyżeczki oliwy, oleju rzepakowego lub lnianego tłoczonego na zimno. 

Wykonanie: Drobno posiekanego pora podsmażamy w rondelku na łyżeczce tłuszczu (oliwy lub oleju rzepakowego). Kiedy zacznie się rumienić, dolewamy odrobinę wody. Marchew i pietruszkę ścieramy na tarce o grubych oczkach, dodajemy do pora, mieszamy. Ziemniaka i brokuła kroimy w drobną kostkę, wrzucamy do rondelka i zalewamy wodą tak, by przykryła warzywa. Gotujemy pod przykryciem na średnim ogniu ok. 20 minut. Odstawiamy do przestudzenia, po czym miksujemy i mieszamy z pozostałą łyżeczką oliwy lub oleju. 

Kurczak z jarzynką

Składniki : ½ średniej marchewki, ½ małej cukinii, mały ziemniak, 1 łyżeczka oliwy, 1 łyżeczka kaszy manny, 20 g mięsa z piersi kurczaka, szklanka wody. 

Wykonanie: Umyte mięso gotujemy 20 minut w lekko osolonej wodzie. Wyjmujemy, uzupełniamy wodę i wrzucamy do niej pokrojonego ziemniaka oraz obraną, pokrojoną marchewkę. Gotujemy 15 minut, po czym wrzucamy pokrojoną cukinię (nie musimy jej obierać) oraz kaszę mannę. Gotujemy dalsze 5–10 minut, dodajemy oliwę. Miksujemy wywar z mięsem, studzimy. 

Te przepisy na obiad dla niemowlaka można modyfikować, zamiast brokuła dodając do zupy np. szparagi, a jako mięso z jarzynką podać dziecku indyka lub cielęcinę. 

W przypadku dzieci 2–3-letnich przepisy na posiłek możemy komponować dowolnie. Czy koniecznie musi to być zupa, drugie danie i deser? Wszystko zależy od apetytu dziecka i jego temperamentu (bardzo ruchliwe maluchy z reguły jedzą więcej, bo więcej spalają), a także czasu, jaki mamy na przygotowanie posiłku. Szybkie obiady dla dzieci mogą, ale nie muszą składać się z dwóch dań. Nic się nie stanie, jeśli w awaryjnej sytuacji dziecko zje tylko jedną potrawę. Pomysł na szybki obiad dwudaniowy dla dzieci? Na przykład zupa pomidorowa z koncentratu bio na wywarze z jarzyn, z makaronem lub ryżem oraz pieczona ryba z ziemniakiem i surówką albo krupnik na mięsie drobiowym oraz racuchy z owocami. 

Gdy mamy więcej czasu, przepisy na poszczególne dania mogą być nieco bardziej wyszukane, ale również niezbyt czasochłonne. Oto one: 

Naleśniki z serem i owocami

Składniki ciasta: 1½ szklanki mąki pszennej lub  orkiszowej, 1 jajko, 1 szklanka mleka (może być roślinne), 1 łyżka oliwy lub oleju (+ olej do smażenia). 

Składniki farszu: 150 g tłustego twarogu w kostce, 1 łyżka jogurtu naturalnego, kilka truskawek, borówek amerykańskich lub malin. 

Wykonanie: Miksujemy składniki ciasta tak, by uzyskać konsystencję średnio gęstej śmietany. Wlewamy porcjami na patelnię cienko posmarowaną tłuszczem, smażymy z obu stron. Miksujemy składniki nadzienia (owoce, jeśli dziecko woli, można pokroić lub rozgnieść widelcem). Smarujemy naleśniki nadzieniem i składamy w sposób, który warto skonsultować z dzieckiem.

Mięsne „orzeszki” z kaszą gryczaną i surówką

Składniki: 25 dag mięsa mielonego z drobiu lub cielęciny, 1 jajko, 1 łyżeczka bułki tartej, 1 łyżeczka mąki pszennej, porcja włoszczyzny na rosół, sól do smaku, torebka kaszy gryczanej (100 g), 1 marchewka lub ogórek, lub pomidor. 

Wykonanie: Obraną włoszczyznę zalewamy 1 litrem wody, dodajemy sól do smaku, gotujemy ok. 20 minut. Z mięsa, jajka i bułki tartej wyrabiamy masę. Formujemy kuleczki wielkości orzecha włoskiego, obtaczamy je w mące. Z wywaru usuwamy warzywa (można je zużyć do sałatki), doprowadzamy ponownie do wrzenia i wrzucamy pulpeciki. Gotujemy ok. 15 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Kaszę gotujemy według przepisu na opakowaniu. Myjemy, obieramy i rozdrabniamy warzywa na surówkę: marchew trzemy na tarce do jarzyn, ogórek i pomidor bez skórki kroimy w cienkie plasterki. 

Przypominamy, że „książkowa” porcja dla dwulatka to 2 pulpeciki, 2 łyżki kaszy, 2 łyżki surówki. Resztę pulpecików po przyprawieniu ich np. ostrym sosem mogą zjeść rodzice.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź