Pierwszy wyjazd w Bieszczady z dzieckiem – praktyczny poradnik dla rodziców/fot. iStock Pierwszy wyjazd w Bieszczady z dzieckiem – praktyczny poradnik dla rodziców/fot. iStock

Pierwszy wyjazd w Bieszczady z dzieckiem – praktyczny poradnik dla rodziców

Wyprawa w Bieszczady ma coraz więcej zwolenników, przyciąga także rodziny z dziećmi. Nic dziwnego – góry te nie są zbyt wysokie, a podejścia łagodne. Wyjazd w Bieszczady z małym dzieckiem – czy to jednak na pewno dobry pomysł? Jak powinniśmy się do niego przygotować?

Spis treści:

Bieszczady z dzieckiem – kiedy jechać pierwszy raz?

Miłośnicy tych gór nawet po pojawieniu się na świecie dziecka, nie myślą, by zrezygnować ze zdobywania bieszczadzkich szlaków. Kiedy można wyjechać w Bieszczady z dziećmi po raz pierwszy? O ile na wyjazd w Bieszczady z trzymiesięcznym niemowlakiem jest jeszcze za wcześnie, to z półrocznym maluchem można już zdobywać szczyty. Niektórzy decydują się na wyjazd w Bieszczady z wózkiem, jednak chyba większość wybiera noszenie dziecka w nosidle. Jednak przedszkolaki zdobywają z wielką przyjemnością już nawet całkiem wysokie szczyty. Zanim wybierzemy się z dzieckiem w góry, musimy sprawdzić jego wytrzymałość i sprawność na płaskich trasach.

Jak zaplanować wyjazd w Bieszczady?

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać porę roku, w której planujemy wyjazd. Z małym dzieckiem najlepiej pojechać wiosną lub latem, kiedy pogoda dopisuje. Oczywiście najłatwiejsze jest zorganizowanie wyjazdu w sezonie letnim, kiedy to Bieszczady tętnią życiem. Musimy jednak mieć na uwadze, że wówczas na szlakach będzie najwięcej osób. 

W górach dominuje surowy, ostry klimat i nietrudno o załamanie pogody. By czuć się komfortowo, powinniśmy zabrać odpowiednią odzież, obuwie i akcesoria dla dziecka. W Bieszczadach nawet w środku lata temperatura może znacznie spaść, dlatego powinniśmy zabrać cieplejsze ubrania, płaszcz przeciwdeszczowy, a nawet bawełnianą czapkę dla dziecka. 

Może się zdarzyć, że pomimo starań, troski i zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa, maluch się przewróci, skaleczy czy przeziębi, dlatego wyjeżdżając z dzieckiem na wakacje powinniśmy zabrać wszystkie niezbędne leki, plastry i bandaż.

Sprawdź i zapisz sobie nasz wakacyjny niezbędnik na wyjazd z maluchem!

Otwórz grafikę w nowej karcie, by zapisać ją na swoim urządzeniu w pełnej rozdzielczości.

Jak wybrać nocleg w Bieszczadach?

W Bieszczadach dostępnych jest wiele miejsc noclegowych dostosowanych do pobytu rodzin z dziećmi. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest pokój z aneksem kuchennym lub góralski, drewniany domek. Jeśli wybieramy się na wakacje z niemowlakiem, warto sprawdzić czy na miejscu dostępne jest łóżeczko dla najmłodszych. Powinniśmy zwrócić uwagę na okolicę, np. czy w pobliżu znajduje się mały plac zabaw lub chociażby huśtawka dla dzieci. Nocleg można zarezerwować przez Internet, jednak w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z opiniami innych gości. Decydując się na wyjazd w sezonie, warto dokonać wcześniejszej rezerwacji.

Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach

Urokliwe walory przyrodnicze Bieszczadów są największą atrakcją i zaletą tego regionu. Jednak dla dzieci to za mało, one potrzebują zdecydowanie więcej. Bieszczady – co zwiedzić z dziećmi? Jakie atrakcje czekają na najmłodszych?

  • Kolejka bieszczadzka – to jedna z największych atrakcji turystycznych w okolicy. Przejazd kolejką po lesie ma swój ograniczony czas – trwa od dwóch do trzech godzin. 
  • Kładki na torfowiskach – maluchy uwielbiają słyszeć tupot swoich nóżek. Spacer po drewnianych kładkach w przepięknych okolicznościach przyrody to miła i ciekawa forma spędzenia wolnego czasu.
  • Drezyny rowerowe – dostępne są dwa rodzaje tras przejazdu drezynami – z Ustrzyk Dolnych oraz z Uherców Mineralnych. W zależności od trasy przejazd trwa od 1,5 do 2 godzin. To połączenie aktywnego wypoczynku z niesamowitymi przeżyciami. 
  • Zagroda Żubrów w Mucznem – zagroda, która obejmuje teren aż 7 hektarów, pozwala na podziwianie zwierząt. Wydzielone trasy i ścieżki edukacyjne umożliwiają zwiedzanie zagrody z przewodnikiem. 
  • Mini Zoo Leśny Zwierzyniec – to miejsce dla najmłodszych miłośników natury. Możemy tutaj spotkać np. daniele, dziki czy lisy. 
  • Solina – będąc w Bieszczadach warto wybrać się nad Solinę, gdzie można rozkoszować się pięknym widokiem, sportami wodnymi czy uczestniczyć w rejsie statkiem pasażerskim. 

By dziecko polubiło chodzenie po górach, warto zaprezentować mu górskie wędrówki jako największą atrakcję. Zdobywanie szczytów, pokonywanie trudności i dorównywanie dorosłym na szlaku jest dla dziecka bardzo motywujące i poprawia jego samoocenę.

Źródła:

  1. Woch M., Góry z dzieckiem, wyd. Pascal, 2018.
  2. Woch M., Woch M., Bieszczady i Beskid Niski z dzieckiem, wyd. Pascal, 2021.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź