dziewczynka myjąca zęby Pierwsza wizyta u dentysty – jak przygotować dziecko? Getty Images/haurashko_ksu

Pierwsza wizyta u dentysty – jak przygotować dziecko?

Spis treści:

Pierwsza wizyta u dentysty to moment wzbudzający szereg emocji, zarówno u dzieci, jak i u ich rodziców. Jak bezboleśnie – dosłownie i w przenośni – przejść przez spotkanie ze stomatologiem i czy z dentystą można się zaprzyjaźnić? Pedodonta odpowiada na pytania.

Pierwsze zęby – pierwsza wizyta u dentysty

Pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka to dla każdego rodzica niezapomniane przeżycie. Nie zawsze są to wyłącznie pozytywne emocje, zarówno dla malucha, jak i dla dorosłego.

Ząbkowanie określane bywa również jako jedno z trudniejszych doświadczeń, jeśli chodzi o rozwój dziecka. Część niemowląt nie chce wówczas jeść, gdyż powoduje to dodatkowe podrażnienie obolałych dziąseł. Może pojawić się podwyższona temperatura. Dziecko bywa płaczliwe, rozdrażnione, może mieć też problemy ze snem.

Gdy wreszcie pojawią się ząbki, wielu rodziców ma wątpliwości, jak je pielęgnować, kiedy zacząć je myć, jaki preparat będzie w tym celu najlepszy. Mało kto ma świadomość, kiedy do dentysty zabrać swoją pociechę po raz pierwszy.

Kiedy do dentysty – z dzieckiem i z niemowlakiem

Lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel, specjalista stomatologii dziecięcej (pedodonta) w Medicover Stomatologia KIDS zwraca uwagę, że dla niektórych rodziców zaskoczeniem może być fakt, iż konieczność odwiedzenia dentysty dotyczy już niemowląt.

Pedodonta udziela informacji dotyczących pielęgnacji dziąseł, zanim pojawią się pierwsze ząbki, jak również podpowiada, jak postępować w czasie wyrzynania się zębów, szczególnie kiedy wyrzynanie jest utrudnione. Opowiada, jak układać dziecko do karmienia piersią i jak układać w łóżeczku, na jakie składniki diety zwracać szczególną uwagę. Te wszystkie informacje, przekazane w tym okresie, będą przekładały się na prawidłowy wzrost i rozwój zębów oraz szczęki i żuchwy małego pacjenta.

Kiedy do dentysty – terminy wizyt z dziećmi

Lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel podpowiada, na jakich etapach rozwoju dziecka należy udawać się na kolejne wizyty:

12-18 miesiąc życia – kontrolujemy wyrzynanie się zębów pod okiem stomatologa, zalecana wizyta co 3-6 miesięcy.

18 miesiąc – 3 rok życia dziecka – to ostatni etap wyrzynania się zębów mlecznych, zalecana wizyta co 3-6 miesięcy.

3-7 rok życia – to okres występowania największego zagrożenia próchnicą, zalecana wizyta co 3 miesiące.

Wiek szkolny, powyżej 7 lat – dziecko powinno samo dbać o higienę jamy ustnej pod kontrolą rodziców, zalecana wizyta co 3 – 6 miesięcy.

Pierwsza wizyta u dentysty – czego unikać?

Istotne jest, aby rodzic wiedział również, czego unikać, jeśli chodzi o pierwszą wizytę u stomatologa. Istotne kryterium wyboru dentysty to jego sposób współpracy z maluchami. Bardzo ważne jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który jest przygotowany do pracy z najmłodszymi. Nawet najlepszy lekarz dentysta specjalizujący się w pracy z dorosłymi, może nie sprawdzić się w kontakcie z dziećmi.

Chcąc przygotować dziecko do dobrej współpracy z lekarzem dentystą, warto wybrać specjalistę pedodontę. Kim jest lekarz pedodonta? I dlaczego powinniśmy do niego pójść z dzieckiem?

– Pedodonta to lekarz stomatolog specjalizujący się w leczeniu niemowląt oraz dzieci i młodzieży. Pedodonta ma szeroką wiedzę nie tylko na temat stomatologii dziecięcej, ale także z dziedziny psychologii czy pediatrii – wyjaśnia dentysta Małgorzata Turno-Kornafel. – W swojej pracy pedodonta ściśle współpracuje z lekarzami innych specjalności: z logopedą, pediatrą, ortodontą i psychologiem lub terapeutą. Jest pierwszym lekarzem, który dzięki swojej wszechstronnej wiedzy może wyłapać różne schorzenia nie tylko związane z jamą ustną pacjenta. Powinien być cierpliwy, empatyczny, mieć umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktu z maluchami. Do jego głównych zadań, oprócz profilaktyki i leczenia zębów, należy oswojenie dziecka z gabinetem stomatologicznym, aby wizyty u dentysty nie wywoływały niepokoju u najmłodszych pacjentów. Pedodonta stanowi wsparcie merytoryczne i medyczne dla rodziców – mówi specjalista pedodonta Małgorzata Turno-Kornafel.

Jak zachęcać dziecko do wizyty u dentysty?

Wybierając się z dzieckiem do dentysty, rodzic powinien odłożyć na bok swoje własne negatywne skojarzenia z gabinetów, w których bywał jako kilkulatek.

Specjalista podpowiada kilka prostych sposobów, które na podstawie swoich doświadczeń uważa za szczególnie skuteczne w negocjacjach z młodym człowiekiem przed wizytą u dentysty:

Zanim dziecko zostanie poddane ewentualnemu leczeniu stomatologicznemu, wskazana jest wizyta adaptacyjna.

Podczas tej pierwszej wizyty u dentysty celem jest adaptacja dziecka, zaprzyjaźnienie się z dentystą i jego gabinetem.

– W tym celu często proponujemy najmłodszym pacjentom wiele atrakcji, np. jazdę na fotelu stomatologicznym czy opowiadanie bajek związanych ze stomatologią. Na końcu dziecko dostaje prezent za bycie dzielnym pacjentem. Warto wiedzieć, że podczas takiej wizyty, nie wykonujemy żadnych czynności związanych z leczeniem zębów. Czasami możliwe jest zrobienie przeglądu czy drobnych działań związanych z profilaktyką – wyjaśnia specjalistka.

Przygotowanie dziecka do wizyty u dentysty

Przygotowanie do pierwszej wizyty dziecka u stomatologa to również zadanie dla rodzica. Przede wszystkim niezbędne jest poinformowanie stomatologa o problemach zdrowotnych dziecka, nie tylko tych związanych z uzębieniem. Istotne są informacje o chorobach przewlekłych, wadach wrodzonych i rozwojowych, przyjmowanych lekach. Ważny jest również przebieg ciąży, ewentualne niedobory, które wystąpiły u matki, jej choroby czy zażywane leki. – Nie wszyscy wiedzą, że mineralizacja zębów odbywa się już w życiu płodowym – mówi specjalista pedodonta Małgorzata Turno-Kornafel.

Dopiero po przeprowadzaniu wywiadu można zrealizować wizytę adaptacyjną, a po niej kolejne spotkania ze stomatologiem, ukierunkowane już na leczenie i pielęgnację uzębienia dziecka.

Zaszczepienie u młodego człowieka pozytywnych skojarzeń związanych z gabinetem dentystycznym i pielęgnacją zębów, może w praktyce znacząco wpłynąć na zminimalizowanie kontaktów z dentystą. Jak w każdej dziedzinie, tak i w stomatologii, lepiej zapobiegać niż leczyć.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź