Pakujemy walizki, czyli nad morze z dzieckiem/fot. iStock Pakujemy walizki, czyli nad morze z dzieckiem/fot. iStock

Pakujemy walizki, czyli nad morze z dzieckiem

Wielka woda, ogromna piaskownica – urlop nad morzem to chyba najlepszy pomysł dla rodziców dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Mamy tam słońce, czyste, przesycone jodem powietrze, piasek masujący małe stópki. Kiedy i gdzie jechać nad morze z dzieckiem? Co ze sobą zabrać? Jakie atrakcje zapewnić, gdy pogoda jest kapryśna? Przeczytajcie!

Spis treści:

Nad morze z dzieckiem – kiedy jechać?

Najlepszy czas na wyjazd nad morze z dzieckiem to letnie wakacje! 

Z jednej strony to dobry pomysł: pogoda raczej zapewniona, można malucha lekko ubierać, a my, dorośli, zazwyczaj planujemy urlop w lipcu lub sierpniu. Z drugiej jednak strony upał, przed którymi trzeba pilnie chronić malucha, zatłoczone plaże, wysokie ceny, jak to w szczycie sezonu. 

Może więc warto urlop nad morzem z dzieckiem zaplanować wiosną? Tym bardziej, że w zimniejsze i wietrzne dni wdychamy więcej tlenu oraz zawierającą jod morską bryzę. Jod korzystnie wpływa na pracę tarczycy, a ta wydziela hormony odpowiedzialne za wzrost dziecka i jego rozwój umysłowy. To prawda, że jeśli wybraliśmy polskie morze, w zimnym Bałtyku nie można się kąpać, ale kilkulatki uwielbiają też biegać brzegiem morza, obserwować fale i nadmorskie ptaki. 

A co powiedzielibyście na wyjazd nad morze z dzieckiem zimą? Niektórzy uwielbiają  właśnie tę porę roku spędzać w nadmorskich kurortach. Nie ma hałasu, rozlicznych straganów, smażalni ryb, a w dodatku dzień późno się budzi i wcześnie zasypia, można więc pokazać maluchowi malowniczy wschód i zachód słońca.

Jak znaleźć nocleg nad morzem?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od waszej ulubionej formy wypoczynku, no i oczywiście od zasobności portfela. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej hasło „nocleg nad morzem z dzieckiem” lub „wczasy nad morzem z dzieckiem z wyżywieniem”, a ukażą się dziesiątki wyników. Będą to jednak przede wszystkim hotele i pensjonaty o wyższym standardzie, na które nie każdego stać. Chcąc znaleźć bardziej ekonomiczną opcję, można skorzystać z popularnych wyszukiwarek booking.com lub airbnb.pl.

Wielu rodziców twierdzi, że najlepszym źródłem informacji o fajnych nadmorskich miejscówkach jest… poczta pantoflowa. Chcecie wiedzieć, wybierając się nad morze z dzieckiem, gdzie najlepiej wypoczniecie, nie opróżniając do reszty kieszeni? Czytajcie fora internetowe, blogi rodziców podróżników, popytajcie znajomych lubiących spędzać czas w sposób podobny do waszego. Niektórzy czują się najlepiej w gwarnym kurorcie, gdzie na plaży rozstawione są dmuchane zamki i inne atrakcje, inni w cichej okolicy, gdzie można nacieszyć się przyrodą i swoją obecnością. 

Większość lekarzy, szczególnie teraz, w okresie pandemii, odradza wakacje z dzieckiem nad ciepłymi morzami południowej Europy. Pomijając kwestię szczepień i kwarantanny, sama wielogodzinna podróż z maluchem jest ogromnie męcząca – i dla niego, i dla rodziców.

O czym pamiętać, jadąc z dzieckiem nad morze?

O zabraniu ze sobą najważniejszych rzeczy! Nie martwmy jednak, gdy czegoś zapomnimy – w dzisiejszych czasach dokupienie koszulek, ręcznika czy dmuchanej zabawki nie jest żadnym problemem. Najlepiej aby przy pakowaniu walizek towarzyszyła nam lista rzeczy, które powinniśmy zabrać nad morze z dzieckiem. Zatem co spakować nad morze z dzieckiem? 

Zacznijmy od ubrań, biorąc pod uwagę ewentualne zmiany pogody. W walizce muszą się więc znaleźć i podkoszulki, i bluzy dresowe czy polarowe, szorty i długie spodnie, kurtka od deszczu z kapturem, ale też czapka chroniąca przed słońcem. Buty – od sandałków, poprzez adidasy, po kalosze. Jeśli będziemy mieli możliwość prania, ubrań może być mniej, jeśli prać nie możemy lub nie chcemy – więcej. 

Kosmetykiem,  który trzeba mieć koniecznie, jest krem do opalania, najlepiej SPF 50 z filtrem mineralnym. Co jeszcze musi znaleźć się w wakacyjnym ekwipunku? Repelent na komary i krem łagodzący świąd po ukąszeniu. Nie zapomnijmy też zabrać z domu książeczki zdrowia dziecka z jego numerem PESEL.

Co zabrać ze sobą nad morze z dzieckiem, jeśli chodzi o plażowy ekwipunek? Duży ręcznik, parasol od słońca lub specjalny rozkładany namiocik, okulary przeciwsłoneczne, wiaderko i łopatkę, plażową piłkę, dmuchane akcesoria do pływania w wodzie, np. rękawki, koło lub dmuchane zwierzątka, butelkę lub bidon z wodą. Doświadczeni rodzice polecają kupić przed wyjazdem mały, dmuchany brodzik. Napełnia się go morską wodą, która bardzo szybko się ogrzewa. Maluszek może się chlapać tuż pod okiem rodziców.  Podczas planowania co zabrać nad morze z dzieckiem, lista nasza może tak się wydłużyć, że warto ją jeszcze raz przeczytać i nanieść ewentualne korekty. 

Wybierając się nad morze z małym dzieckiem, które samodzielnie nie pokona dłuższych dystansów, musimy się zastanowić na zabraniem środka transportu dla naszej pociechy. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że wózek, szczególnie na małych kółkach, raczej po piasku nie pojeździ. Na plażę warto nosić dziecko w nosidle na plecach, niemowlaka zaś w chuście lub nosidełku na brzuchu.

 

Wakacyjny niezbędnik na wyjazd z maluchem

Otwórz grafikę w nowej karcie, by zapisać ją na swoim urządzeniu w pełnej rozdzielczości.

Atrakcje dla dzieci – propozycje

Spędzanie urlopu nad morzem to dla niektórych przede wszystkim plażowanie. Ale są też tacy, którzy lubią zwiedzać i pokazywać dzieciom ciekawe miejsca. Poza tym czasem po prostu pada deszcz, a w czasie deszczu dzieci się nudzą… Gdzie warto wówczas pojechać? Wybór miejsca zależy też od tego, w jakiej części wybrzeża spędzacie urlop. 

Niewątpliwą atrakcją dla dzieci jest zawsze spotkanie z mieszkańcami mórz – fokami. Fokaria znajdują się w kilku miejscach na wybrzeżu – w Helu, gdzie mieszkają foki szare, w Sarbsku niedaleko Łeby, a także w Dolinie Charlotty w pobliżu Słupska. Sea Park Sarbsk to największe fokarium w Polsce, gdzie na dzieci czekają także takie atrakcje, jak Oceanarium Prehistoryczne 3D prezentujące głębiny morskie sprzed milionów lat czy Real Ocean 3D,gdzie podróżując łodzią podwodną, zwiedzamy współczesne oceany.  

Inne godne polecenia miejsce to Ocean Park we Władysławowie, gdzie dzieciaki mogą podziwiać modele zwierząt morskich naturalnej wielkości, starą wioskę rybacką czy papugarnię. Będąc w okolicach Trójmiasta warto zwiedzić z dzieckiem  Akwarium Gdyńskie, by podziwiać m.in. ośmiornicę olbrzymią, węża anakondę czy najmniejszego na świecie krokodyla.

Jedziemy nad morze z dzieckiem – gdzie jeszcze warto się zatrzymać? Na pewno w pobliżu latarni morskich, a jest ich nad Bałtykiem aż siedemnaście. Większość można odwiedzić, wdrapać się na górę i popatrzeć na morze i okolicę. Kierując się z zachodu na wschód możemy podziwiać latarnie w Świnoujściu (najwyższa), w Niechorzu (uchodzi na najpiękniejszą), w KołobrzeguGąskach koło Mielna, Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie (piękne widoki na wydmy Słowińskiego Parku Narodowego)Stilo, RozewiuJastarni, na Helu, w Sopocie, w Gdańsku Porcie Północnym i w Nowym Porcie oraz w Krynicy Morskiej.  

Jadąc nad morze z dzieckiem, warto wziąć po uwagę także aquaparki. Są niezastąpione, gdy pada deszcz lub w morzu zakwitną uniemożliwiające kąpiel sinice. Najlepsze nadmorskie aquaparki to Aquapark Reda (na północ od Gdyni, z 60-metrową zjeżdżalnią, zjeżdżalnią obrotową, akwarium z rekinami oraz miejscem uwielbianym przez dzieciaki – Zatoką Piratów), Aquapark Sopot oraz Aquapark Milenium w Kołobrzegu. Wszędzie tam znajdują się baseniki dla dzieci, gdzie maluchy i ich rodzice mogą czuć się bezpiecznie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź