Spis treści:
Nudności u dziecka – jak wyglądają?
Nudności to bardzo nieprzyjemne uczucie, które pojawia się, kiedy dziecko chce zwymiotować. Mogą one objawiać się w różny sposób, który najczęściej zależy od wieku dziecka oraz powodu, z jakiego się pojawiły.
Dzieci nieco starsze w przypadku wystąpienia nudności komunikują z reguły wprost, że zaraz zwymiotują. Najczęściej towarzyszy temu:
- zblednięcie,
- przyspieszenie akcji serca,
- zawroty głowy,
- nadmierne wydzielanie śliny, czyli ślinotok.
W przypadku niektórych dzieci można również zauważyć zwiększoną potliwość oraz niekiedy narastający niepokój.
W przypadku małych dzieci zidentyfikowanie nudności nie jest tak proste. Z oczywistych względów nie są one w stanie powiedzieć nam, że będą wymiotować. Możemy jednak w wielu przypadkach zauważyć wcześniej wymienione objawy takie, jak:
- przyspieszenie tętna,
- zblednięcie,
- sinienie.
Maluszek z reguły będzie się prężył, gdyż nudności są dla niego nieprzyjemne, a wymioty pochłaniają stosunkowo dużo energii. Między innymi ten właśnie aspekt odróżnia w przypadku małych dzieci wymioty od ulewania, gdyż to drugie jest procesem biernym i nie wymusza użycia przez dziecko tłoczni brzusznej.
Przyczyny nudności
Przyczyn nudności oraz z reguły towarzyszących im wymiotów jest wiele, a im mniejsze dziecko, tym trudniej je znaleźć i powiązać z jakąś chorobą.
Infekcja w przewodzie pokarmowym
Najczęściej wystąpienie nudności związane jest z infekcją w przewodzie pokarmowym. Towarzyszy im z reguły gorączka oraz biegunka. Wymioty stanowią w tym przypadku sposób pozbycia się wirusów lub bakterii z układu pokarmowego. Są niebezpieczne, gdyż dość szybko prowadzą do odwodnienia.
W przypadku noworodków i niemowlaków infekcja wywołująca nudności nie musi lokalizować się w przewodzie pokarmowym. Bywa, że to jedyny objaw zapalenia ucha środkowego czy zapalenia pęcherza moczowego. Nierzadko również nudności mogą pojawić się przy męczącym kaszlu.
Nudności związane z podróżą
Nudności u dzieci mogą wystąpić w podróży, to tzw. choroba lokomocyjna. Może ją wywołać jazda każdym środkiem transportu. Jej przyczyn upatruje się w sprzecznych informacjach dochodzących do mózgu z narządu wzroku oraz błędnika. Oko w czasie podróży wysyła sygnał, że ciało się nie porusza, natomiast błędnik, będący narządem równowagi, odbiera odmienne bodźce w postaci kiwania, hamowania itp. Choroba lokomocyjna dotyka najczęściej dzieci i z reguły mija z wiekiem.
Reakcja na zapachy
Inną częstą sytuacją, w której występują nudności u dziecka, jest ekspozycja na niektóre zapachy. Niekiedy zdarza się, że maluszka podrażnią mocne perfumy czy brzydkie zapachy, np. zepsutej żywności.
Reakcja na leki
Nudności u dziecka mogą pojawić się po zastosowaniu niektórych grup leków, świadczą wówczas o reakcji uczuleniowej na dany preparat.
Nudności u dziecka – czy są groźne?
Nudności same w sobie nie stanowią zagrożenia, to jedynie nieprzyjemne doznanie. Niebezpieczne mogą być jednak ich przyczyny. W przypadku infekcji i towarzyszących wymiotów dziecko dosyć szybko może się odwodnić. Pamiętaj, jeżeli widzisz, że dziecko istotnie zmieniło zachowanie, jest blade, nie ma siły oraz ma nasilone wymioty oraz biegunkę, powinnaś udać się do szpitala.
Nudności towarzyszące urazom głowy u dzieci to również znak alarmowy. Jeżeli dziecko zaczyna skarżyć się na ból głowy oraz nudności, może oznaczać to, że doznało np. wstrząśnienia mózgu i wymaga pilnej konsultacji lekarza w trybie ostrodyżurowym.
Przedłużające się w czasie nudności i towarzyszące im wymioty również powinny skłonić do wizyty u lekarza pediatry. Bardzo ważne, aby w takich sytuacjach wykluczył on zmiany, np. nowotworowe w obrębie mózgowia dziecka.
Nudności i wymioty to również mechanizm obronny człowieka, który ma na celu wydalenie z organizmu substancji, które do wymiotów doprowadziły. Mogą to być ciała obce połknięte przez dziecko, np. malutkie elementy zabawek, czy nieświeże produkty spożywcze.
Jak radzić sobie z nudnościami u dziecka?
W celu leczenia nudności u dziecka należy przede wszystkim zwalczyć ich przyczynę, jeżeli została zdiagnozowana. Kluczowe jest nawadnianie dziecka, jeżeli nudnościom towarzyszą także wymioty. Jeżeli lekarz nie zalecił inaczej, a nudności nie są spowodowane przez np. alergię pokarmową, zadbaj o zbilansowaną dietę dziecka i podawaj pokarmy w nieco mniejszych porcjach, ale częściej. Dziecko cierpiące z powodu nudności samo będzie czuło, ile może zjeść. Bardzo ważne jest, by go nie popędzać i nie namawiać go do zjedzenia większej ilości. Jeżeli nudnościom towarzyszą dolegliwości bólowe, po konsultacji z lekarzem możesz zastosować leki przeciwbólowe.