Niska temperatura u dziecka – co musisz wiedzieć?/fot. iStock Niska temperatura u dziecka – co musisz wiedzieć?/fot. iStock

Niska temperatura u dziecka – co musisz wiedzieć?

W większości przypadków powodem konsultacji lekarskich jest podwyższona temperatura ciała dziecka. Niekiedy jednak rodzice zgłaszają się po pomoc zaniepokojeni zbyt niskimi wartościami temperatury ciała maluszka. Kiedy możemy mówić o niskiej temperaturze u dziecka i jakie są jej przyczyny?

Spis treści:

Jak mierzyć temperaturę dziecku?

Aby pomiar temperatury ciała był miarodajny, musisz pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze, pomiarów dokonuj za pomocą tego samego termometru. Użycie różnych urządzeń może spowodować, że wynik za każdym razem będzie inny, a co za tym idzie, niemiarodajny. Ważne jest również, aby używany termometr był dobrej jakości. Najbardziej miarodajne są termometry cieczowe, jednak coraz trudniej znaleźć je w aptekach i sklepach medycznych. Gdy stosujesz w pomiarach ten sam termometr, istnieje ryzyko błędu, jednak ich kilkukrotne wykonanie daje już pewien obiektywny obraz. 

Ważne jest również, aby pomiary wykonywane były w tej samej okolicy ciała, gdyż nawet w przypadku osób zdrowych poszczególne obszary charakteryzują się różnymi wartościami prawidłowymi temperatury. Co więcej pora dnia również odgrywa ważną rolę przy prawidłowym pomiarze temperatury ciała dziecka. Jest to związane z faktem, że temperatura naszego ciała jest fizjologicznie nieco niższa w godzinach porannych, a wyższa w okolicach godziny 16-18. Na temperaturę ciała dziecka wpływa również jego aktywność, dlatego pomiar powinien być dokonywany wtedy, kiedy dziecko jest spokojne, nie zaś po wysiłku fizycznym czy w trakcie płaczu.

Niska temperatura u dziecka – czyli jaka?

Za prawidłową temperaturę uznaję się z reguły 36,6 st. C. Jak zostało jednak wcześniej wspomniane, prawidłowe wartości są różne w zależności od miejsca, w którym temperatura jest mierzona. Poniżej przedstawiamy prawidłowe zakresy temperatury ciała u dzieci w zależności od okolicy, w której dokonywany był pomiar:

  • odbyt – 36,6-38,0 st. C.,
  • błona bębenkowa – 35,6-37,7 st. C.,
  • dół pachowy – 35,6-37,2 st. C.,
  • czoło – 35,6-37,9 st. C.

Najczęściej wybieranym miejscem do pomiarów temperatury ciała u dziecka jest dół pachowy oraz czoło. Jak widać, w tych okolicach zakres prawidłowych wartości jest bardzo szeroki i według niektórych wynosi nawet o jeden stopień mniej niż książkowe 36,6 st. C.

Innym zagadnieniem jest hipotermia u dziecka. Jest to bezpośredni stan zagrożenia życia, w którym temperatura wewnątrz organizmu spada poniżej 35,0 st. C. Do sytuacji takiej dochodzi w momencie bardzo znaczącego wyziębienia, kiedy dziecko pozostawało przez dłuższy czas w niskiej temperaturze bez odpowiedniego ubioru. W tym wypadku należy jak najszybciej wezwać pogotowie, gdyż tylko szybka reakcja pozwala na uratowanie życia dziecka.

Przyczyny niskiej temperatury u dziecka

Przyczyny niskiej temperatury u dziecka mogą być różne. Zawsze jednak należy interpretować ją, biorąc pod uwagę zachowanie maluszka. Mało prawdopodobne jest, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego, w momencie, kiedy jego zachowanie nie uległo zmianie. 

Najczęściej przyczyną zbyt niskiej temperatury u dziecka jest błąd pomiaru. Może do niego dojść w momencie mierzenia temperatury na czole od razu po wejściu do pomieszczenia, kiedy na zewnątrz panuje niska temperatura. 

Duży wpływ na zaniżony wynik mają również: wadliwy termometr oraz zbyt krótki czas pomiaru. Niekiedy niska temperatura ciała dziecka może być spowodowana centralizacją krążenia, czyli ograniczeniem dopływu krwi do dłoni i stóp. Dzieje się tak np. przy wychłodzeniu czy też znaczącym odwodnieniu dziecka. 

Przyczyną obniżenia temperatury ciała dziecka mogą być w końcu zaburzenia termoregulacji. Występują one m.in. u małych dzieci, maluszków zmagających się z chorobami przewlekłymi, a także przy łagodnej infekcji i stosowaniu leków przeciwgorączkowych.

Niska temperatura u dziecka – co zrobić?

Przyczyn zbyt niskiej temperatury u dziecka może być wiele, a twoje postępowanie powinno być uzależnione od tego, co ją wywołało. Z tego powodu poniżej prezentujemy kilka prostych kroków, które mogą okazać się skuteczne w takiej sytuacji:

  • Upewnij się, że używasz sprawnego termometru. Dopilnuj również, aby pomiar trwał odpowiednio długo.
  • Pomyśl, czy dziecku nie jest zimno. Jeżeli właśnie wróciło z zewnątrz, ogrzej je i daj do picia coś ciepłego. Zdejmij również mokre ubrania. 
  • Jeżeli dziecko wymiotuje bądź ma biegunkę, użyj doustnych płynów nawadniających, a także ogrzej dziecko.
  • Zastanów się, czy twój maluszek nie jest przeziębiony, a za obniżona temperaturę nie odpowiadają stosowane leki przeciwgorączkowe. 

Jeżeli stan dziecka cię niepokoi, a jego zachowanie uległo w ostatnim czasie zmianie, nie czekaj i udaj się jak najszybciej do lekarza.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź