Kiedy i jak odrobaczać dzieci?/fot. iStock Kiedy i jak odrobaczać dzieci?/fot. iStock

Kiedy i jak odrobaczać dzieci?

Każdy rodzic – w szczególności przedszkolaka – spotkał się z zakażeniem pasożytami u dziecka i tematem odrobaczania. Jak przeprowadzić odrobaczenie u malucha i czy zawsze należy skonsultować je z lekarzem?

Spis treści:

Odrobaczanie dzieci – dlaczego warto?

Infekcje pasożytnicze, inaczej zakażenia pasożytami, są wynikiem nieprzestrzegania codziennej higieny przez dzieci. Do najczęściej spotykanych pasożytów u dzieci zaliczamy owsiki, glistę ludzką i tasiemca. Do ich rozwoju dochodzi na skutek kontaktu z jajami, które przedostają się do organizmu drogą pokarmową i trafiają do przewodu pokarmowego. W nim wylęgają się pasożyty i rozmnażają. 

Pasożyty występują w ziemi, w piasku w piaskownicy, na przypadkowo głaskanych zwierzętach, a także na niemytych owocach i warzywach. Zdarza się, że pasożyty bytują w organizmie malucha miesiącami, nie dając żadnych objawów. Często jednak dzieci skarżą się na ból brzucha, pogorszone samopoczucie, świąd w okolicy odbytu czy brak apetytu. Pojawiają się nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, a nawet wysypka i przewlekły kaszel. Diagnostyka większości zakażeń pasożytniczych odbywa się na podstawie badania kału. Niekiedy jednak wynik nie wskazuje na obecność pasożytów, a dolegliwości jednoznacznie wskazują na ich występowanie. W przypadku gdy objawy u malucha nie pozostawiają wątpliwości, zalecane jest odrobaczanie.

Jak często odrobaczać dzieci?

Odrobaczanie dzieci lekami przeciwpasożytniczymi – zlecone przez lekarza – jest jedno-, dwu- lub trzydniową kuracją, którą należy powtórzyć po dwóch lub czterech tygodniach.  

Odrobaczanie dzieci, choć większości kojarzy się wyłącznie z podawaniem dziecku tabletek czy syropu, można przeprowadzić także naturalnymi metodami. Odrobaczanie dzieci profilaktycznie – przy użyciu farmaceutyków dostępnych w aptece nie jest zalecane. Nie odrobaczamy maluchów tak na wszelki wypadek tylko dlatego, że w przedszkolu czy szkole wystąpiła owsica. Nie od dziś wiadomo, że im mniej podajemy dziecku leków, tym lepiej. Natomiast zmiana nawyków żywieniowych, czyli wprowadzenie produktów wspierających walkę z pasożytami, jest wręcz pożądana.

Jak odrobaczać dzieci?

Pasożyty układu pokarmowego u dzieci najskuteczniej jest leczyć preparatami przeciwpasożytniczymi przepisanymi przez lekarza. Czy odrobaczanie dzieci jest bezpieczne? Odrobaczania przy użyciu środków dostępnych w aptece nie powinno przeprowadzać się na własną rękę. Substancje przeciwpasożytnicze są środkami o silnym działaniu, a ich podawanie może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. 

Leki przeciwpasożytnicze przepisywane na receptę dzielimy na dwie grupy. 

Porażające układ mięśniowo-nerwowy pasożyta unieruchamiają go. Robaki wydalane są wraz z kałem. Leki działają na dorosłe osobniki i te we wczesnym stadium rozwoju. Nie działają na larwy, które potrafią migrować do tkanek. 

Zakłócające przemianę materii pasożytów doprowadzają do ich śmierci. Co ważne, leki mogą powodować negatywne skutki uboczne związane w szczególności z układem pokarmowym.

Nie zapominajmy, że odrobaczanie dzieci to nie tylko podawanie tabletek i syropów, ale także stosowanie naturalnych metod, które nie wyeliminują pasożytów z układu trawiennego, ale  zapobiegną ich namnażaniu. Dlatego warto zastosować naturalne metody profilaktycznie i wspomagająco. 

Co na odrobaczenie dziecka? Naturalnym produktem o działaniu przeciwpasożytniczym są pestki dyni, które w całości lub zmielone można dodawać do codziennego menu. Zaleca się jedzenie kiszonek, tj. kiszonej kapusty, ogórków, które w połączeniu z czosnkiem zapobiegają namnażaniu pasożytów u dzieci. Należy jednak pamiętać, że nadmierne stosowanie naturalnych metod odrobaczających, np. podawanie dziecku zbyt dużej ilości czosnku, może doprowadzić do podrażnienia żołądka.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy można przeprowadzić odrobaczanie dzieci po antybiotyku. W tym przypadku decyzji nie można podejmować na własną rękę. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i zapoznaniu się z wynikami podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu. 

Odrobaczanie zawsze powinno obejmować całą rodzinę. Jeśli wyniki badania kału dziecka wskazują na obecność pasożytów, leki muszą przyjmować wszyscy domownicy. W czasie kuracji lekami przeciwpasożytniczymi należy pamiętać o zmianie piżam, bielizny, ręczników i pościeli. Pasożyty w odpowiednich warunkach mogą przetrwać np. na ręczniku, a tym samym stanowią wtórne źródło zakażenia. Rodzice czasami odrobaczają dzieci, wykorzystując różnego rodzaju zioła. Niestety, źle dobrane są toksyczne i bardziej szkodliwe dla organizmu niż farmaceutyki.

By uniknąć zakażenia pasożytami w przyszłości, warto nauczyć dziecko podstawowych zasad higieny i wytłumaczyć, by nie dotykało brudnymi dłońmi ust i nie wkładało brudnych przedmiotów do buzi. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź