Kaszel u malucha? Sięgnij po miód! Naturalnie i szybko wpłyniesz na przebieg infekcji
Spis treści:
Co zawiera w sobie miód?
Miód jest naturalną substancją wytwarzaną przez pszczoły miodne. Choć badania archeologiczne potwierdziły jego obecność na ziemi już tysiące lat temu, nieustannie prowadzone są nad nim badania i wciąż pozostaje dla nas zagadką. Choć należał do podstawowych leków w dawnych apteczkach, stosunkowo niedawno potwierdzono w badaniach jego właściwości prozdrowotne. Miód zawdzięcza je swojemu wyjątkowemu składowi, który sprawia, że jest określany mianem „cudu natury”.
Miód naturalny jest drogocennym źródłem wielu substancji odżywczych, przede wszystkim aktywnych biologicznie związków, takich jak: węglowodany, witaminy, enzymy, kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne i hormony.
Warto wspomnieć również o tym, że skład miodu uzależniony jest od wielu czynników, w tym m.in. od miejsca zbioru i środowiska ekologicznego (inny skład ma miód gryczany, a inny wielokwiatowy). Dlatego właściwości różnych miodów będą się nieco różnić, choć każdy z popularnych rodzajów występujących w Polsce jest zdrowy i korzystny dla organizmu – lipowy, akacjowy, rzepakowy czy wrzosowy.
Lecznicze właściwości miodu
Wśród znanych (i udowodnionych) właściwości miodu wymienia się m.in.:
- właściwości antybakteryjne, dzięki czemu działa profilaktycznie i leczniczo, zapobiega infekcjom bakteryjnym i hamuje ich rozwój;
- właściwości przeciwzapalne, związane z zawartością enzymów pochodzących ze śliny pszczół robotnic; to właśnie te właściwości są istotne w łagodzeniu kaszlu;
- właściwości przeciwutleniające, które wspierają funkcjonowanie organizmu, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych i układu krążenia. Działanie to przypisuje się miodowi ze względu na zawartość m.in. fenoli;
- właściwości wspierające proces gojenia się ran poprzez przyśpieszanie wzrostu tkanki regeneracyjnej.
Polecamy
"Preparaty na bazie miodu można podać dziecku na noc" – mówi pediatra lek. Alicja Sapała-Smoczyńska
Infekcje objawiające się kaszlem czy katarem są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Istnieją jednak sposoby – i to możliwe do zastosowania w domu – na złagodzenie tych dolegliwości.
Jak stosować miód na kaszel u dziecka?
Kaszel u dzieci jest jednym z objawów infekcji dróg oddechowych. Powodem częstych infekcji u dzieci jest ich wciąż rozwijający się układ immunologiczny, który pełnię swych właściwości obronnych osiąga dopiero w wieku nastoletnim. Do tego dochodzą również inne czynniki, chociażby częsty kontakt z drobnoustrojami w żłobku czy przedszkolu.
Jednym ze skutecznych sposobów na kaszel u dziecka jest miód i produkty lecznicze z miodem w składzie. Ten, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, wykrztuśne i przeciwkaszlowe, pomoże złagodzić ów uciążliwy objaw infekcji, a także przyczynić się do ograniczenia namnażania się patogenów. Dodatkowo miód pomaga uśmierzyć uciążliwy suchy kaszel, może też ułatwić wydalanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych.
Warto podawać miód już przy pierwszych symptomach przeziębienia, by złagodzić intensywność infekcji, a także w czasie jej ostrego przebiegu, zapalenia gardła, nosogardzieli i migdałków. Dzięki właściwościom nawilżającym miód pomaga regenerować podrażnienia śluzówki gardła i strun głosowych – dzięki temu wspiera łagodzenie towarzyszącej infekcji chrypki. Zaobserwowano także korzystne działanie miodu w chorobach zatok.
Na kaszel u malucha korzystne będą preparaty na bazie miodu o właściwościach wykrztuśnych i rozrzedzających wydzielinę z oskrzeli. Pediatra wskaże miód jako środek pomocniczy w ostrym i przewlekłym zapaleniu płuc i oskrzeli. Może on także pomóc w złagodzeniu objawów towarzyszących śwince, odrze czy krztuścowi. Miód można także podawać dzieciom z chorobami alergicznymi.
Na kaszel dla dziecka odpowiednie będą produkty lecznicze (apteczne) wykonane na bazie miodu. W ich składzie znajdziemy szereg składników aktywnych, które wzmacniają organizm w czasie walki z chorobą, a także wspomagają funkcjonowanie układu oddechowego. Miód w połączeniu z kocanką czy grindelią tworzy ochronną warstwę na błonie śluzowej, łagodząc ataki suchego kaszlu, wspiera także upłynnianie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, wspierając organizm w odkrztuszaniu w kaszlu mokrym. Dobrym dodatkiem są także babka lancetowata, czarna malwa czy prawoślaz.
Kaszel u malucha – jaki miód będzie najlepszy?
Z popularnych miodów, jakie są dostępne w Polsce, dla dziecka najlepiej kupić miód akacjowy i lipowy, które wykazują działanie antybiotyczne i polecane są przy przeziębieniach, kaszlu, chrypce oraz grypie czy zapaleniu płuc i oskrzeli. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym miód akacjowy działa wykrztuśnie i zmniejsza stany zapalne. Miód lipowy z kolei pomaga eliminować drobnoustroje chorobotwórcze, m.in. gronkowce, paciorkowce, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli czy pasożytnicze grzyby. Dzięki zawartym w składzie obu miodów olejkom eterycznym sprzyja uspokojeniu nadpobudliwości i stresu.
Warto pamiętać, że miodu nie powinno się podawać dzieciom poniżej 1. roku życia, które mają jeszcze nie w pełni ukształtowany układ pokarmowy. Miód, szczególnie zażywany w postaci naturalnej, nie jest wolny od zanieczyszczeń mikrobiologicznych, które mogą być przyczyną produkcji groźnej dla ich zdrowia botuliny.
Źródła:
Szpyczak S., Kowal W. M., Skrypnik–Tichonow R. I. (red.), Miód naturalny w medycynie i farmacji, Sądecki Bartnik, 2017 r. [dostęp 26.02.2023 r.]
Hołderna-Kędzia E., Kędzia B., Krajowe miody odmianowe w profilaktyce i lecznictwie, wyd. Borgis 2021 r.[dostęp 26.02.2023 r.]