Karkonosze z dzieckiem – co, gdzie i jak? Karkonosze z dzieckiem – co, gdzie i jak?/ iStock

Karkonosze z dzieckiem – co, gdzie i jak?

Wspaniałe wakacje niekoniecznie muszą wiązać się w zagranicznym wyjazdem. Karkonosze to wyjątkowe miejsce, często wybierane przez rodziny, bo wakacje w Karkonoszach z dzieckiem nie muszą i nie będą nudne! Jakie atrakcje czekają na najmłodszych turystów i jak się przygotować do takiego wyjazdu?

Spis treści:

Jaką porą roku jechać z dzieckiem w Karkonosze?

Karkonosze, czyli pasmo górskie na polsko-czeskim pograniczu, przyciąga wielu turystów, na których czekają zarówno trudne trasy, jak i łatwe i przyjemne szlaki, które można przemierzać z małymi dziećmi, także w wózku. Kiedy wybrać się w Karkonosze z dzieckiem? Najlepiej wiosną i latem, kiedy pogoda dopisuje. Oczywiście wyjazd w Karkonosze z dzieckiem zimą również jest dobrym pomysłem. To świetna okazja do rozpoczęcia nauki sportów zimowych. Z maluchami można jeździć na sankach i podziwiać śnieżne widoki. Świetnym pomysłem jest wyjazd w góry np. wiosną i jesienią, tak by dziecko mogło podziwiać zmieniające się pory roku.

Gdzie w Karkonosze?

Najbardziej znanymi i najczęściej odwiedzanymi przez turystów miastami w Karkonoszach są Karpacz i Szklarska Poręba. Z kolei największym z miast w tym rejonie kraju jest Jelenia Góra stolica Karkonoszy. Oczywiście warto odwiedzić również mniejsze, mniej znane, ale równie urokliwe miejscowości, np. Cieplice, Piechowice, Sobieszów, Jagniątków czy Mysłakowice. 

W przypadku gdy szukacie mnóstwa atrakcji dla dzieci, restauracji ze smacznym jedzeniem, stoków i wyciągów narciarskich, lepiej wybrać się właśnie do Karpacza i Szklarskiej Poręby. Jeśli nie czujecie się na siłach, by zabrać dzieci na dalekie, górskie szlaki, możecie podziwiać piękno gór u ich podnóży. Ze Szklarskiej Poręby można wybrać się nad Wodospad Kamieńczyka, do którego dotrzemy zaledwie w 30 minut. To najwyższy wodospad w Karkonoszach, o wysokości 27 metrów. Choć na ostatnim odcinku droga jest dość stroma, to nawet dwulatek powinien dać sobie radę. Wodospad można podziwiać z platformy widokowej w dole wąwozu lub z platformy widokowej na górze. Jeśli czujecie się na siłach, możecie pokusić się o wejście z dzieckiem na najwyższy szczyt Karkonoszy, czyli na Śnieżkę.

Jak się spakować?

Karkonosze z małym dzieckiem będą wspaniałą przygodą, jednak pakowanie i szykowanie to spore wyzwanie. Co powinniśmy zabrać, wyjeżdżając w Karkonosze z małym dzieckiem? By niczego nie zapomnieć, warto przygotować listę, która – choć nie powinna być zbyt długa – musi zawierać wszystkie niezbędne rzeczy. 

Wyjeżdżając w góry, nawet wiosną i latem, warto być przygotowanym na niespodziewane załamanie przygody. W walizce powinien znaleźć się chociaż jeden komplet cieplejszych ubrań, płaszcz przeciwdeszczowy i oczywiście wygodne buty. Zimą niezbędne będzie ciepłe, nieprzemakalne ubranie, zimowe buty i sanki. 

Szykując się na wakacje z dzieckiem, musimy przygotować w pełni wyposażoną apteczkę, książeczkę zdrowia, krem z filtrem, czapkę z daszkiem. Można zabrać również strój kąpielowy i okulary do pływania, bo w pobliżu znajduje się mnóstwo wodnych atrakcji. Powinniśmy spakować kilka ulubionych zabawek malucha, ulubione przekąski i picie.

 

Checklista: Co zabrać na wakacje z dzieckiem?

Otwórz grafikę w nowej karcie, by zapisać ją na swoim urządzeniu w pełnej rozdzielczości.

Poszukiwania noclegu i atrakcji

Na rodziny z dziećmi czeka w Karkonoszach wiele przepięknych hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater. Znajdziecie je zarówno w najbardziej obleganych, jak i mniejszych miejscowościach. Jednak wybierając się w Karkonosze z niemowlakiem, warto upewnić się, czy miejsce noclegowe przygotowane jest na przyjęcie tak małego gościa, tj. czy na wyposażeniu znajduje się łóżeczko dla dzieci i fotelik do karmienia. Wybierając miejsce noclegowe, warto wziąć pod uwagę bliskość atrakcji, które umilą dzieciom czas. 

Urlop w Karpaczu, bez względu na porę roku, gwarantuje dzieciom mnóstwo niezapomnianych przygód. 

 • Kolejka turystyczna w Karpaczu zawiezie nas w najciekawsze miejsca, a jak wiadomo dzieci uwielbiają takie przejażdżki. 
 • Karkonoskie Drezyny Ręczne zapraszają turystów na niezapomniane przejażdżki górskimi szlakami kolejowymi.
 • W Karpaczu znajdziemy papugarnię z przepięknymi, kolorowymi ptakami.
 • Na dzieci i młodzież czekają również parki linowe, które zawsze gwarantują udaną zabawę.
 • W Karkonoszach znajdziemy aquaparki, gdzie dzieci z rodzicami będą się wspaniale bawić niezależnie od pogody.
 • Będąc w Karpaczu warto odwiedzić muzeum zabawek, w którym wyeksponowano imponującą kolekcja Henryka Tomaszewskiego.
 • Wyjeżdżając w Karkonosze zimą z dziećmi, warto wybrać się na górski stok, by zapoczątkować w maluchu miłość do sportów zimowych. 
 • Niedaleko Karpacza znajduje się tor saneczkowy, który zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem.
 • Miłośnicy zimy znajdą w Karpaczu całoroczne lodowisko, które, w szczególności latem, będzie świetną atrakcją dla dzieci. 
 • Będąc w Karpaczu, warto odwiedzić Kościół Wang, czyli niecodzienną skandynawską konstrukcję, która po dziś dzień służy jako miejsce modlitw.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź