Jaki jeździk dla 2-latka / iStock Jaki jeździk dla 2-latka / iStock

Jaki jeździk dla 2-latka?

Oferta zabawek dla dzieci to prawdziwe bogactwo niesamowitych możliwości i nowych technologii. Producenci zabawek, by sprostać oczekiwaniom najmłodszych, wciąż prześcigają się w nowych pomysłach. Jeździk - bardzo przydatny w rozwoju dziecka - uwielbiany jest przez niemal każdego malucha. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Spis treści:

Jeździk dla dwulatka – co to takiego?

Jeździki to zabawki na kółkach, które wyglądem przypominają samochód czy zwierzę. Jednak to tylko przykład, bowiem wybór kształtów i kolorów jest ogromny. Jeździk dla 2-latka może wyglądać jak rowerek biegowy z trzema lub czterema kółkami. 

W zależności od modelu jeździki różnią się funkcjami. Część z nich dodatkowo pełni funkcję pchacza, inne posiadają elementy dźwiękowe lub dodatkowe zabawki, np. koszyczek na piłki. Niektóre jeździki mają regulowaną wysokość siedziska, dzięki czemu mogą być używane przez młodsze i starsze dzieci. Wykorzystywane są do zabawy zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. O ile młodszym dzieciom często służą jako podpora podczas nauki chodzenia, to dwulatek przy ich pomocy uczy się utrzymania równowagi i przygotowuje do jazdy na dwukołowym rowerku biegowym. 

Jeździk wspomaga koordynację ruchową, pracę mięśni, aktywność fizyczną, jak również rozwija pracę mózgu. Dodatkowo jest gwarancją wspaniałej zabawy i zapewnia mnóstwo atrakcji. Czy użytkowanie jeździka niesie za sobą jakieś wady? Jest ich niewiele. Rodziców często jedynie odstrasza jego cena oraz głośne i świecące elementy.

Jaki powinien być jeździk dla 2-latka?

Jeździk dla dwulatka powinien być bezpieczny, a tym samym wszystkie twarde, ostre i metalowe krawędzie powinny być dobrze zabezpieczone. Powinien być wykonany z atestowanych tworzyw sztucznych – zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się pojazdy drewniane. Musi być stabilny, by dziecko mogło się na nim samodzielnie utrzymać. 

Co ważne, rola jeździków nie kończy się na nauce stawiania pierwszych kroków. Starszemu dziecku pomagają w rozwoju koordynacji ruchowej, czy przyswajaniu zasad jazdy. Szczególną uwagę należy zwrócić na konstrukcję, która nie powinna przeszkadzać w użytkowaniu. Ważne, by maluch chętnie używał jeździka, dlatego warto wybrać ten o atrakcyjnym wyglądzie dopasowanym do gustu i zainteresowań dziecka.

Jak wybrać jeździk dla 2-latka?

Wybór jeździków jest ogromny. Zatem jaki jeździk dla 2-latka wybrać? Na pewno bezpieczny i wielkością dostosowany do wieku dziecka. Nierzadko rodzice kierują się ceną i decydują się na ten najtańszy, co niekoniecznie jest dobrym wyborem. Zawsze należy sprawdzić, czy zabawka posiada odpowiednie certyfikaty i atesty, czy jest stabilna i maluch bez problemu utrzyma na niej równowagę. Warto sprawdzić, czy dobrze przylega do podłoża, z czego wykonane są kółka i czy maluch podczas zabawy nie zrobi sobie krzywdy. 

Jeździk dla 2-latka powinien zachęcać wyglądem, tak by dziecko chętnie z niego korzystało. Jedne maluchy lubią jeździk trójkołowy, inne czterokołowy. Jeśli chcemy, by jeździk dodatkowo posiadał elementy stymulujące rozwój malucha, warto zdecydować się na ten z przyciskami, światłami czy literkami. Ważne jest, by nie był zbyt głośny i  nie pobudzał nadmiernie układu nerwowego dziecka.

Ile kosztuje jeździk?

Stabilny, dobrze wykonany i solidny jeździk to niemały wydatek jak na zabawkę dla dziecka. Jednak dobry model z regulowaną wysokością siedziska może posłużyć przez dłuższy czas. W sklepach dostępne są jeździki w przedziale cenowym od 100 do nawet 500 zł. Wszystko uzależnione jest od modelu, producenta i dodatkowych funkcji.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź