Jak zorganizować chrzest starszego dziecka?

Chrzest kilkulatka różni się od chrztu niemowlęcia. Jak przygotować dziecko do przyjęcia pierwszego sakramentu? Co warto wiedzieć? Podpowiadamy!

Spis treści:

Chrzest starszego dziecka – czy to dobry pomysł?

Zgodnie z literą kodeksu prawa kanonicznego „Rodzice mają obowiązek zatroszczyć się o to, by ich dzieci zostały ochrzczone w pierwszych tygodniach życia.” (Kan. 867§ 1). Jednak obecnie rzadko do chrztu przystępują noworodki. Większość rodziców woli odczekać jakiś czas, aż malec nabierze odporności, zwłaszcza jeśli urodził się zimą. Czasem chrzest odwleka się o kilka miesięcy, innym razem o rok, a zdarza się, że i znacznie dłużej. 

Chrzest Święty może przyjąć każdy nieochrzczony człowiek bez względu na to, ile ma lat. Zasadniczo im wcześniej, tym lepiej, głównie dlatego, że chrzest starszego dziecka, powyżej 7. roku życia, wymaga dopełnienia dodatkowych formalności. W takim przypadku jest trochę więcej pracy, ale przy dobrych chęciach wszystko udaje się załatwić bez problemu.

Jak zorganizować chrzest kilkulatka?

Pierwszym krokiem zawsze jest wizyta w kancelarii parafialnej. Podczas rozmowy z proboszczem lub księdzem dyżurnym należy zgłosić chęć ochrzczenia dziecka i wypełnić stosowne dokumenty. Rodzice zostaną poproszeni o podanie swoich danych, w tym:

  • imienia i nazwiska dziecka,
  • imion i nazwisk rodziców,
  • adresu zamieszkania,
  • wieku,
  • stanu cywilnego.

Te informacje zostaną wpisane do księgi metrykalnej. Ponadto potrzebne będą odpisy aktu zawarcia małżeństwa (jeśli istnieje) i aktu urodzenia dziecka, które można dostarczyć przy najbliższej okazji. W późniejszym terminie można podać też dane osób wybranych na rodziców chrzestnych. Powinni to być praktykujący katolicy, powyżej 16. roku życia, którzy przystąpili do sakramentu bierzmowania. Trzeba będzie to poświadczyć odpowiednim zaświadczeniem.

Po wypełnieniu dokumentów ustala się datę chrztu dziecka i omawia przygotowania. Rodzice biologiczni i chrzestni powinni uczestniczyć w naukach przedchrzcielnych. To krótki cykl katechez, podczas których wyjaśnia się znaczenie sakramentu i związane z nim obowiązki.

Jeśli do chrztu ma przystąpić dziecko ponad siedmioletnie, samo musi ono odbyć naukę. Istnieje możliwość, aby połączyć ją z przygotowaniem do I Komunii Świętej. W przypadku nastolatków, którzy ukończyli 14. rok życia, przystępuje się do katechumenatu. To kilkuetapowe przygotowanie do przyjęcia sakramentów, oparte na czytaniu Słowa Bożego, przyjmowaniu Eucharystii i udzielaniu się w działaniach wspólnoty kościoła. 

Niezbędna jest również zgoda na chrzest starszego dziecka od Kurii Metropolitalnej. Z odpowiednią prośbą do biskupa najczęściej zwraca się ksiądz proboszcz.

Przygotowania do chrztu dla starszego dziecka

Zakres przygotowań może się różnić w poszczególnych parafiach, najczęściej jednak obejmuje:

  • zgłoszenie dziecka do chrztu i wypełnienie dokumentów,
  • potwierdzenie na piśmie, że dziecko nie zostało ochrzczone,
  • uczęszczanie rodziców i/lub dziecka na katechezy przedchrzcielne,
  • uzyskanie zgody biskupa na chrzest starszego dziecka,
  • przystąpienie do spowiedzi i uzyskanie rozgrzeszenia.

Jaka szatka do chrztu dla starszego dziecka

Przygotowując dziecko do chrztu, należy kupić gromnicę oraz białą szatkę – symbol czystości i rozpoczęcia nowego życia w wierze katolickiej. To nic innego jak biała, dekoracyjna tkanina, najczęściej w kształcie chusteczki. Można zastąpić ją białą albą (dla chłopca) lub eleganckim szalem (dla dziewczynek).

Jaki prezent na chrzest dla starszego dziecka?

Odpowiednim prezentem na chrzest dla starszego dziecka jest łańcuszek z krzyżykiem lub medalikiem. Małym dzieciom często kupuje się srebrne pamiątki z grawerunkiem. Tym nieco starszym lepiej sprezentować piękne pióro albo dobry zegarek. Dobrym pomysłem jest również święty obrazek, ikona, pięknie ilustrowana biblia dla dzieci, biografia świętego patrona albo wiersze księdza Jana Twardowskiego. Prezent na chrzest powinien być związany z wiarą, podkreślać religijny charakter uroczystości, a jednocześnie stanowić wyjątkową pamiątkę.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź