Spis treści:
Farmaceutka Anna Wyrwas opublikowała na swoim instagramowym koncie nowy post, który bardzo może się przydać rodzicom. Radzi w nim, jak przygotować antybiotyk w zawiesinie do podania dziecku.
Już na wstępie prowadząca profil Młody Farmaceuta zaznacza, że jej zdaniem najbezpieczniej by było, gdyby to właśnie farmaceuci przygotowywali antybiotyki w zawiesinie, tak, jak dzieje się to w Wielkiej Brytanii czy Szwecji. W Polsce to rzadsze zjawisko. A szkoda, bo, jak zaznacza autorka wpisu, rodzicom czasem może być trudno – ze względu na nerwy spowodowane chorobą, płaczem dziecka – zrobić to prawidłowo. Dlatego też, by ułatwić im zadanie, dokładnie opisała, w jaki sposób przygotowywanie leku powinno się odbywać.
Antybiotyk w zawiesinie: jak go przygotować?
Najpierw należy rozpulchnić proszek w butelce poprzez potrząsanie nią. Ile mililitrów wody dolać? Producenci zawsze informują o tym w ulotce dołączonej do leku. Później trzeba dodać wodę, co można zrobić za pomocą strzykawki z zaznaczonymi już mililitrami. Jeśli nie mamy strzykawki, to nic straconego, bo producenci w ogromnej większości przypadków zaznaczają na butelce kreską lub rowkiem miejsce, do którego trzeba nalać wody.
Otwieramy więc buteleczkę i dolewamy wody w dwóch porcjach. Pierwszą wlewamy do niemal całej wysokości kreski, drugą – do samej kreski. Po każdym dolaniu butelkę należy odwrócić i nią potrząsać, nawet przez kilka minut. Następnie trzeba odłożyć butelkę i poczekać, aż opadnie pianka. Sprawdzamy, czy tak się stało, jeśli nie, znów dodajemy wody do kreseczki, mieszamy, odstawiamy i znów sprawdzamy.
Jak przygotowując antybiotyk w zawiesinie? Czego nie robić:
Antybiotyk w zawiesinie: jak go podawać?
Anna Wyrwas przypomina, by podawać lek w odstępach dokładnie takich, jakie zalecił lekarz – co 8, 12 lub co 24 godziny. Należy też trzymać się wskazanej długości przyjmowania antybiotyku, nawet jeśli wcześniej dziecko poczuje się lepiej. Najlepiej wypisać sobie na kartce dni i godziny przyjmowania zawiesiny. Lek należy przechowywać poza zasięgiem dziecka, a miarkę przemywać po każdym użyciu. Po antybiotykoterapii wskazane jest przyjmowanie probiotyków.