Jak odpieluchować dziecko?
Spis treści:
Kiedy odpieluchować dziecko
Wielu rodziców spieszy się z odpieluchowaniem dziecka. Często babcie opowiadają historie o swoich pociechach, które mając rok, korzystały już z nocnika. Eksperci podkreślają jednak, że w tym przypadku należy zapomnieć o pośpiechu i odpieluchować dziecko wtedy, kiedy będzie na to gotowe. Jeśli maluch kategorycznie odmawia rozstania z pieluszką, nie jest w stanie zrozumieć, że ma siusiać do nocnika, moczy się za dnia i w nocy, to znaczy, że nie nadszedł jeszcze ten moment.
Kiedy odpieluchować dziecko? Prawdopodobnie jest ono na to gotowe, gdy:
- sygnalizuje, że chce mu się siku i/lub kupkę;
- rozumie, do czego służy nocnik i/lub toaleta;
- potrafi kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne;
- na widok nocnika nie płacze, nie ucieka z histerią – jest z nim oswojone;
- nie chce nosić pieluszki.
Polecamy
Jak nauczyć dziecko sikać na nocniku?
Samodzielne korzystanie z nocnika to jedno z najważniejszych doświadczeń dziecka. Gotowość do sygnalizowania potrzeb fizjologicznych nadchodzi w różnym czasie, dlatego trening czystości u każdego dziecka będzie przebiegał w innym tempie. Jak nauczyć dziecko sikać na nocniku? Ile potrzeba na to czasu?
Jak odpieluchować dziecko
Najważniejsze, żeby spróbować odpieluchować dziecko w przyjemnej atmosferze, bez nerwów i – przede wszystkim – bez presji! Często dzieci w danym momencie po prostu nie są gotowe na pożegnanie pieluchy i nie należy robić z tego problemu. Bywa, że dwulatek zupełnie nie radzi sobie z kontrolowaniem potrzeb fizjologicznych, a każda próba nauczenia go korzystania z nocnika kończy się fiaskiem. To ogromny stres zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Tymczasem po paru miesiącach może się okazać, że maluszek dosłownie z dnia na dzień zacznie korzystać z nocnika.
Odpowiedź na pytanie, jak odpieluchować dziecko, rodzice mogą znaleźć w kolorowych książeczkach dla najmłodszych. Polecamy wspólną lekturę – to przecież nowe i jakże ważne doświadczenie w życiu dzieci oraz ich rodziców.
Wybór nocnika dla dziecka
Wielu ekspertów uważa, że nocnik dla dziecka powinien być wygodny, ale zwyczajny, bez „udziwnień”. Nocniki grające nie są zalecane, ponieważ nocnik ma się kojarzyć z sikaniem i robieniem kupki, a nie zabawą. Są jednak dzieci, u których takie nocniki się sprawdziły.
Zwróć uwagę, żeby nocnik był wykonany z bezpiecznych elementów, był dobrze wyprofilowany i dopasowany do pupy dziecka. Szczególnie godne polecenia są nocniki z klapką i wyjmowanym wkładem – znacznie łatwiej zadbać o ich czystość.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest nakładka na toaletę, która zwykle sprawdza się u dzieci nieco starszych. Niektóre maluchy chętniej korzystają z nakładki niż z nocnika – uczą się przez obserwację, więc jeśli widzą rodziców siadających na toalecie, mogą chcieć załatwiać się tak samo.
Jak zachęcić dziecko do korzystania z nocnika
Z nocnikiem trzeba dziecko oswoić. Warto najpierw posadzić na nim lalkę lub misia, pozwolić dziecku posiedzieć na nim w ubraniu. Dopiero potem zdjąć pieluszkę. Podczas odpieluchowania nocnik powinien znajdować się w widocznym miejscu. Na pewno nie należy co 15 minut pytać małego człowieka, czy chce siusiu – można to zrobić od czasu do czasu. Po prostu pytaj i proponuj. Może się zdarzyć, że raz dziecko zechce zrobić siusiu do nocnika, później nie, a potem znowu tak. To zupełnie normalne.
Na koniec rzecz najważniejsza: za każdym razem, kiedy maluch zrobi siusiu i/lub kupkę do nocnika, głośno i serdecznie go pochwal!
Jak odpieluchować dziecko w nocy
Wielu rodziców zastanawia się, jak odpieluchować dziecko w nocy. Odpieluchowanie nocne zazwyczaj przychodzi znacznie później niż odpieluchowanie dzienne. To często kwestia nawet wielu miesięcy – i nie powinno budzić to żadnych obaw. O moczeniu nocnym mówimy dopiero w sytuacji, w której dziecko potrafi w pełni kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne, a mimo to sika w nocy. Zazwyczaj dotyczy to dzieci powyżej piątego roku życia.
Jeśli dziecko nie nosi już pieluszki w dzień, można podjąć próbę rozstania się z pieluszką w nocy. Wcześniej warto jednak zadbać o to, żeby dziecko nie przyjmowało dużej ilości płynów bezpośrednio przed snem. Kilkulatek zawsze powinien zrobić siku przed pójściem spać. Przy łóżku warto postawić nocnik i wytłumaczyć dziecku, że jeśli w nocy poczuje potrzebę, żeby zrobić siusiu, nocnik będzie na niego czekał w tym miejscu. Z kolei na materacu, pod prześcieradłem, dobrze jest rozłożyć ochronny podkład.
Pierwsze próby odpieluchowania dziecka w nocy mogą zakończyć się porażką, ale warto dać sobie ok. 2 tygodnie na ocenę sytuacji. Jeśli po tym czasie dziecko nadal będzie siusiać w nocy, zaczekajcie z odstawieniem pieluszki.
W jakim wieku odpieluchować dziecko
Optymalny czas, żeby odpieluchować dziecko, to okres między drugim a czwartym rokiem życia. Nie wcześniej. Maluch przede wszystkim musi kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. Dziecko niegotowe na pożegnanie z pieluszką może zacząć wstrzymywać siku i kupkę, a to bardzo groźny nawyk. Zbyt szybkie, pochopne, przeprowadzone pod presją odpieluchowanie może skutkować m.in. nietrzymaniem moczu w dorosłości.
Na pytanie, w jakim wieku odpieluchować dziecko, warto zatem jeszcze raz odpowiedzieć: wtedy, kiedy będzie ono na to gotowe i na pewno nie za szybko.