Jak nauczyć dziecko pić przez słomkę?

Samodzielne picie to ważna, ale początkowo trudna do opanowania umiejętność. Woda się rozlewa, a dziecko zniechęca. Jak nauczyć malucha pić przez słomkę i – co ważne – kiedy rozpocząć przygodę ze słomką?

Spis treści:

Picie przez słomkę – czy jest zdrowe

Odruch ssania wykształca się u dziecka już w życiu płodowym. Zdrowy noworodek, który urodził się o czasie, tuż po porodzie zdolny jest do ssania. Podczas ssania maluch ćwiczy wargi i język. Dodatkowo trenuje umiejętność jednoczesnego picia/jedzenia i oddychania. 

Etapem, który następuje po ssaniu, jest etap picia przez słomkę, niosący dla dziecka wiele korzyści. Picie przez słomkę pozytywnie wpływa na rozwój narządu mowy, uzębienie, zgryz i uczy prawidłowego oddechu. Należy jednak pilnować, by dziecko nie bawiło się słomką, tj. nie trzymało jej między zębami. Powinno chwytać ją wyłącznie wargami. Nadmierne nadgryzanie słomki może powodować wady zgryzu.

Czy dziecko powinno pić przez słomkę

Po kilku lub czasami kilkunastu pierwszych miesiącach życia odruch ssania powoli zanika. Dziecko nabywa i trenuje nowe umiejętności, takie jak: gryzienie czy żucie. I właśnie na tym etapie rozwoju malucha rodzice stają przed dylematem – butelka ze słomką czy kubek niekapek? Słomka jest zdecydowanie lepszym wyborem. Dziecko powinno pić przez słomkę z wielu powodów:

  • pijąc przez słomkę, dziecko uczy się prawidłowego oddechu. Maluch trenuje koordynację połykania i nabierania powietrza;
  • rezygnacja ze ssania i rozpoczęcie przygody ze słomką pomaga uniknąć wad zgryzu. Zbyt długie ssanie może mieć negatywny wpływ na kształtowanie się jamy ustnej i uzębienie dziecka;
  • pijąc przez słomkę, maluch zmuszony jest do wykonywania ruchów angażujących mięśnie szczęki i okolic jamy ustnej, co korzystnie wpływa na rozwój aparatu artykulacyjnego;
  • podczas picia przez słomkę, dziecko pobudza do pracy mięśnie nie tylko dookoła ust, ale i te nieco bardziej odległe, co przekłada się na prawidłowy rozwój mowy;
  • dziecko, które uczy się pić przez słomkę, staje się bardziej samodzielne i niezależne, co zwiększa jego poczucie wartości. Kiedy opanuje picie z bidonu czy kubeczka ze słomką, może w każdej chwili samodzielnie ugasić pragnienie;
  • picie przez słomkę sprawia maluchom wiele radości.
Wady wymowy: kiedy reagować?

Polecamy

Wady wymowy: kiedy reagować?

Dziecko uczy się mówić od pierwszych chwil na świecie. Tak, tak – na rozwój mowy wpływa nie tylko osłuchanie z brzmieniem języka i aktywne ćwiczenie, ale też na przykład sposób karmienia. Jak poznać, że coś idzie nie tak? Kiedy leczyć wady wymowy?

Czytaj

Kiedy dziecko powinno pić przez słomkę

Podawanie dziecku picia w butelce ze słomką korzystnie wpływa na jego rozwój i jest po prostu wygodne. Maluchy uwielbiają pić przez słomkę z ulubionej butelki lub kolorowego kubeczka. Samodzielność sprawia im dużą radość oraz daje poczucie niezależności.

Od kiedy dziecko może pić przez słomkę? Naukę można rozpocząć po ukończeniu 10. miesiąca życia, na pewno nie wcześniej – ryzyko zachłyśnięcia jest wtedy jeszcze zbyt duże. Najlepszym okresem na naukę picia przez słomkę jest czas pierwszych urodzin. Początki bywają trudne, dlatego na początek warto wybrać bidon z szeroką słomką, którą łatwiej będzie dziecku objąć wargami. Wraz z upływem czasu i rozwojem umiejętności można zaproponować dziecku kubeczek z węższą słomką. 

Warto pamiętać, że ważna jest różnorodność. Po opanowaniu nauki picia przez słomkę powinniśmy podawać dziecku wodę w zwykłym kubeczku.

Jak nauczyć dziecko pić przez słomkę?

Nauka picia przez słomkę, choć wzbudza w dziecku wiele pozytywnych emocji, nie jest łatwym zadaniem. Woda z nieodpowiednio dobranego „naczynia” może się rozlewać, a źle dobrana słomka utrudnia picie. Jak nauczyć dziecko pić przez słomkę? Na co zwrócić uwagę? Na początek najlepsza będzie butelka z szeroką i twardą słomką, którą łatwo będzie dziecku objąć ustami. Na rynku dostępne są również miękkie słomki, jednak w tym przypadku istnieje ryzyko, że maluch będzie traktował ją jako gryzak. 

Przygodę ze słomką dobrze jest rozpocząć od podania dziecku musu owocowego z twardym ustnikiem. Saszetkę przykładamy dziecku do ust i czekamy aż zacznie „wysysać” jej zawartość. Picie z szerokiego, krótkiego i twardego ustnika przychodzi maluchowi o wiele łatwiej. Gdy uznamy, że dziecko opanowało tę umiejętność, podajemy wodę w bidonie ze słomką. Po kilku próbach maluchowi powinno się udać wypić pierwszy łyk. 

Im gęstszy płyn wlejemy dziecku do butelki, tym większy wysiłek będzie musiało włożyć w jego wypicie. By nie zniechęcić malucha do trenowania nowej umiejętności, najlepiej rozpocząć od wody. Później można zaproponować mus owocowy czy jogurt.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź