Inhalacje na zatoki dla dziecka/fot. iStock Inhalacje na zatoki dla dziecka/fot. iStock

Inhalacje na zatoki dla dziecka

Zapaleniu zatok towarzyszy silny ból zlokalizowany w szczególności nad oczami, co przekłada się na osłabienie całego organizmu. Dzieci stają się marudne, płaczliwe, a rodzice zastanawiają się, jak im pomóc. Inhalacje na zatoki są skutecznym sposobem na oczyszczenie nosa i uśmierzenie bólu. Jak robić je bezpiecznie?

Spis treści:

Na czym polegają inhalacje?

Inhalacje na zatoki dla dzieci wykonuje się przy zapaleniu zatok lub przy uporczywym katarze, który towarzyszy przeziębieniu. Zatkane górne drogi oddechowe utrudniają oddychanie i sprawiają, że dziecko staje się marudne i płaczliwe. 

Po czym poznać, że maluch zmaga się z zapaleniem zatok? Choroba ta objawia się bólem na czole i między brwiami, który dodatkowo nasila się przy pochylaniu głowy. Zapaleniu zatok może towarzyszyć gorączka i osłabienie organizmu. W takim przypadku należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza, jednak by przyspieszyć kurację i uśmierzyć ból, warto wspomóc się domowymi inhalacjami. To dobre rozwiązanie również w przypadku maluchów, które samodzielnie nie potrafią oczyścić noska i nie lubią aplikacji różnego rodzaju kropli.

W czym pomagają inhalacje?

Leczenie zapalenia zatok u dzieci można wspierać domowymi sposobami, które często okazują się skuteczne. Inhalacje na zatoki i katar przynoszą ulgę ‒ rozrzedzają zalegającą wydzielinę, oczyszczają nos i uśmierzają ból. Bardzo dobrze sprawdza się znana od wieków „parówka”, która nawilża górne drogi oddechowe, udrożnia je i sprawia, że dziecku łatwiej się oddycha. Inhalacje pomagają nie tylko w walce z zapaleniem zatok, ale i z pozbyciem się kataru, który towarzyszy przeziębieniu.

Z czego robić inhalacje na zatoki?

Zastanawiając się, z czego zrobić inhalacje na zatoki u dziecka, warto wykorzystać domowe, sprawdzone i łatwo dostępne sposoby. Pod względem technicznym wykonanie inhalacji jest niezwykle proste. Do miski wlewamy wrzącą wodę, dodajemy kilka kropli olejku, który wraz z parą wodną dotrze do dróg oddechowych dziecka. Jednak właśnie na tym etapie pojawia się pytanie: jakiego olejku użyć do inhalacji na zatoki u dziecka? Olejki do inhalacji dostępne są w każdej aptece, a do najpopularniejszych należą:

  • olejek eukaliptusowy – skutecznie udrożnia nos i ułatwia oddychanie,
  • olejek lawendowy – posiada dodatkowo działanie odprężające,
  • olejek z drzewa herbacianego – działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
  • olejek tymiankowy – dodatkowo łagodzi kaszel,
  • olejek sosnowy – posiada działanie antyseptyczne.

Do domowych inhalacji można również dodać zioła, które wzbogacą parę o właściwości przyspieszające leczenie zatok. Do wody można wsypać:

  • szałwię ‒ działa antyseptycznie,
  • nagietek ‒ma właściwości przeciwgrzybicze,
  • lipę ‒ działa przeciwzapalnie,
  • rumianek ma właściwości odkażające i przeciwzapalne.

Jak zrobić inhalację maluchowi?

Do przygotowania inhalacji potrzebować będziemy dużej miski i gorącej wody. Przystępując do tradycyjnej parówki, zazwyczaj pochylamy głowę nad miską i przykrywamy ją ręcznikiem. Jednak by uchronić dziecko przed ewentualnym poparzeniem, z nakrywania głowy lepiej zrezygnować. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, by maluch nie pochylił się zbyt nisko nad miską i by jej nie przewrócił. Podczas inhalacji bardzo głęboko wdychamy powietrze nosem, a wydychamy ustami. Inhalacje na zatoki powinny trwać około 15 minut.

Domowa parówka nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem dla dzieci i w ich przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalnego urządzenia – nebulizatora.  

Nebulizator to aparat do inhalacji, przeznaczony do bezpośredniego podawania środka do oskrzeli, płuc i innych obszarów górnych dróg oddechowych. Nebulizacja jest metodą bardzo bezpieczną, którą można stosować nawet u noworodków ‒ nie wywołuje podrażnienia w obrębie błon śluzowych. W tym przypadku inhalację wykonuje się z dodatkiem soli fizjologicznej, która może być podawana nawet niemowlętom, by udrożnić zatoki i wspomóc oddychanie. Nawilża drogi oddechowe, a tym samym utrudnia przyleganie patogenów do nabłonka i zapobiega rozwojowi infekcji. Inhalacje na zatoki z wykorzystaniem soli fizjologicznej łagodzą  stany zapalne i uporczywy ból. Nebulizator znalazł również zastosowanie w podawaniu leków w aerozolu, jednak nie nadaje się do przygotowywania naparu z ziół. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź