Infekcja intymna u dziecka – jak zapobiegać? / iStock Infekcja intymna u dziecka – jak zapobiegać? / iStock

Infekcja intymna u dziecka – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Nieprawidłowa higiena, nieodpowiednia bielizna, długotrwałe stosowanie antybiotyków – to przyczyny infekcji intymnych, na które narażone są dzieci. Tego typu problemy częściej dotyczą dziewczynek niż chłopców. Jak sobie z nimi radzić?

Spis treści:

Infekcje intymne u dzieci – przyczyny

Choć w powszechnej opinii zakażenia okolic narządów płciowych dotyczą przede wszystkim dorosłych, to stanowią one zagrożenie także dla młodych osób. Infekcja intymna u dziecka miewa nawet ostrzejszy przebieg, ponieważ zazwyczaj zostaje zauważona przez rodziców w późniejszym stadium rozwoju.

Problemy pojawiają się często po odpieluchowaniu malucha, gdy zaczyna on samodzielnie korzystać z toalety. Przyczyny infekcji intymnych u dzieci leżą też w nieumiejętnym podcieraniu po oddaniu moczu albo stolca. Rozwojowi drobnoustrojów wywołujących zakażenia sprzyja również nieodpowiednia higiena, choćby stosowanie środków myjących o silnie zasadowym pH, nadmiernie wysuszających skórę i śluzówkę.

Do infekcji intymnych przyczynia się wilgotna, źle dobrana i zbyt obcisła bielizna, szczególnie gdy jest wykonana z nieprzewiewnych materiałów. Wywołuje je także długotrwałe stosowanie antybiotyków, które pustoszą dobroczynną florę bakteryjną. Na zakażenia narażone są też dzieci często korzystające z publicznych basenów.

Infekcje intymne u chłopców

Najbardziej powszechną infekcją intymną u chłopców jest zapalenie napletka, które niekiedy występuje już w okresie niemowlęcym, najczęściej jednak pojawia się u kilkulatków. Schorzenie może być spowodowane aktywnością wirusów, bakterii lub grzybów. Przyczynia się do niego przede wszystkim niewłaściwa higiena okolic intymnych. Pod napletkiem gromadzi się tzw. mastka, czyli fizjologiczna wydzielina składająca się głównie ze stłuszczonych i złuszczonych komórek naskórka. Jeśli nie jest regularnie usuwana, staje się doskonałym podłożem do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Infekcji tej sprzyja również dotykanie penisa brudnymi rękami i niewycieranie go po oddaniu moczu.

Infekcje intymne u dziewczynek

Dziewczynki są narażone na infekcje intymne bardziej niż chłopcy. Wynika to przede wszystkim z anatomii, m.in. bliskości pochwy i odbytu, która sprzyja przemieszczaniu się bakterii. Błona śluzowa jest cienka i nie rogowacieje, co zwiększa ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, podobnie jak spłaszczone wargi sromowe oraz brak owłosienia łonowego.

Infekcja intymna u dziecka, zarówno u dziewczynki, jak i u chłopca, często ma swoją przyczynę w niewystarczającej lub niewłaściwej higienie, a także w dotykaniu narządów płciowych niezbyt czystymi rękami.

„Odpieluchowanie powinno być dla dziecka procesem neutralnym, bez nagród ani kar” – mówi psycholog Karla Orban

Polecamy

„Odpieluchowanie powinno być dla dziecka procesem neutralnym, bez nagród ani kar” – mówi psycholog Karla Orban

Lato to tradycyjny już czas, kiedy rodzice kilkulatków podejmują próbę odpieluchowania swoich dzieci. Jak zrobić to mądrze? – Jeśli uważamy, że możemy w jakiś sposób zmusić dziecko do załatwienia się, to jesteśmy w błędzie – mówi Karla Orban, psycholog, która zwraca uwagę, by w temacie odpieluchowania nie ulec szkodliwej (!) presji społecznej.

Czytaj

Objawy infekcji intymnych u dzieci

Objawy infekcji intymnych u dzieci bywają różnorodne. Dziewczynki zazwyczaj skarżą się na świąd okolic narządów płciowych, ból i pieczenie (także podczas oddawania moczu). Objawem zakażenia może być obrzęknięta i zaróżowiona skóra w tych rejonach ciała. Czasem mogą ją pokrywać drobne pęcherzyki lub krostki. Charakterystycznym symptomem infekcji są upławy w kolorze żółtawym, zielonkawym lub krwistym, niekiedy mające przykry, rybi zapach.

U chłopców zakażenia objawiają się na przykład zaczerwienieniem i świądem napletka, trudnościami z oddawaniem moczu, obrzękiem penisa i białawą wydzieliną. Dzieci bywają wówczas rozdrażnione i nerwowe.

Co na infekcje intymne u dzieci

Co na infekcje intymne u dzieci? – zastanawia się wielu rodziców. Na to pytanie powinien odpowiedzieć lekarz. Zazwyczaj wystarczy wizyta u pediatry, choć w przypadku dziewczynek warto czasem odwiedzić ginekologa specjalizującego się w leczeniu młodych pacjentek. Niekiedy niezbędne może okazać się wykonanie badań, np. posiewu moczu.

Zdarza się, że infekcja intymna u dziecka wymaga zastosowania antybiotykoterapii (w przypadku zakażeń bakteryjnych) lub preparatów przeciwgrzybiczych.

Infekcje intymne u dzieci – domowe sposoby

Na infekcje intymne u dzieci niejednokrotnie bardzo skuteczne okazują się domowe sposoby. Przykład? Kąpiel w wodzie z sodą oczyszczoną, która wykazuje właściwości ściągające, przeciwzapalne i łagodzące. Aby ją przygotować, należy do wanny z ciepłą, ale nie gorącą wodą wsypać trochę wodorowęglanu sodu (łyżeczka na litr wody). Kąpiel dziecka nie powinna trwać dłużej niż kwadrans.

Innym sposobem na infekcje intymne, stosowanym już przez nasze babcie, są nasiadówki. Do wiaderka lub miski z gorącą wodą wystarczy wsypać suszony rumianek, szałwię lub korę dębu (ok. 50 gramów ziół na 5 litrów wody), odczekać 8–10 minut, a następnie posadzić na naczyniu dziecko, by wytwarzająca się para ogrzewała jego miejsca intymne.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź