Grypa – objawy u dzieci
Spis treści:
Grypa – jak dochodzi do zakażenia?
Grypa to choroba wirusowa wywołana przez wirus grypy typu A lub B. Wirus A atakuje ludzi i ptaki, z kolei wirus typu B występuje tylko u ludzi. Choroba przenosi się drogą kropelkową, a tym samym bardzo łatwo zarazić się przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Ponadto wirusa grypy można „złapać”, dotykając powierzchni, na której znajdują się wirusy, np. klamki, czy bawiąc się tymi samymi zabawkami co osoba chora. Do zakażenia dzieci często dochodzi w przedszkolu, szkole czy w salach zabaw.
Najmłodsi, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały, są szczególnie podatni na zakażenie. Maluchy zarażają się na kilka dni przed wystąpieniem jakichkolwiek symptomów. Dopiero po upływie około trzech dni od ekspozycji na wirusa pojawiają się typowe objawy grypy.
Jakie są typowe objawy grypy?
Przebieg grypy u dzieci jest zróżnicowany. U jednych objawy są łagodne, podczas gdy u innych bardzo nasilone. Osłabienie, senność, pogorszone samopoczucie i brak apetytu to pierwsze oznaki grypy. Grypa jest zakaźną infekcją wirusową, powodującą wysoką gorączkę (nawet do 39 stopni Celsjusza), kaszel, ból gardła i katar.
Niemowlęta zmagają się najczęściej z gorączką i kaszlem, inne symptomy pojawiają się u nich stosunkowo rzadko. Objawy wskazujące na infekcje dróg oddechowych znane są wszystkim rodzicom, jednak w przebiegu grypy są one bardziej nasilone.
Jakie jeszcze objawy mogą wystąpić?
Grypa, jedna z najczęstszych i najpoważniejszych chorób w sezonie zimowym, trwa kilka dni – większość dzieci zmaga się z nią mniej niż tydzień. Choć jest chorobą układu oddechowego, może wpływać na całe ciało. Niektóre maluchy uskarżają się na bóle pleców, stawów, a nawet ból brzucha. Dodatkowo mogą pojawić się nudności, wymioty i biegunka. Do rzadziej występujących objawów zaliczymy ból oczu i wrażliwość na światło. Choć większość dzieci przechodzi grypę w domu, to u niektórych z nich objawy mogą być na tyle nasilone, że będą wymagały hospitalizacji.
Powikłania po grypie u dzieci nie są częstym zjawiskiem, co nie oznacza, że nie pojawiają się wcale. Większość maluchów przechodzi okres zakażenia wirusem grypy bez komplikacji i powikłań. Jednak zlekceważenie objawów grypy może doprowadzić do zapalenia oskrzeli (rzadziej płuc) czy zapalenia uszu. U starszych dzieci może dojść do zapalenia zatok przynosowych, dlatego wirusa grypy nigdy nie można lekceważyć i bagatelizować.
Oblicz jednorazową dawkę leku
Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.
Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.
Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior
Oblicz jednorazową dawkę leku
Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.
Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.
Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach
Diagnoza i leczenie grypy
Właściwe postawienie diagnozy jest bardzo istotne, umożliwia bowiem skuteczny proces leczenia. Wstępna diagnoza może być postawiona na podstawie objawów klinicznych obserwowanych u dziecka. Obecność wirusa grypy warto potwierdzić za pomocą specjalistycznych testów. Szybka identyfikacja możliwa jest na podstawie cząsteczek wirusowych w materiale uzyskanym na drodze wymazu z gardła lub z nosogardła. Wymaz pozwala na odróżnienie, czy grypa wywołana została przez wirusa typu A czy B.
W przypadku wirusa grypy stosuje się głównie leczenie objawowe. Gdy wystąpi wysoka gorączka, trzeba ją zbijać, by nie osłabiać dodatkowo dziecka. Podawanie dzieciom aspiryny jest zakazane – zwiększa ryzyko zespołu Reye’a.
Stosowanie leków przeciwwirusowych pomaga w złagodzeniu objawów i skróceniu czasu choroby. Ich przyjmowanie powinniśmy jednak skonsultować z lekarzem. Można także podać środki łagodzące kaszel i ból gardła czy preparaty udrożniające nos. W przypadku chorób wirusowych antybiotyki nie są skuteczne.
Ważne jest, by dostarczyć dziecku odpowiednią ilość płynów, zadbać o jego nawodnienie – to podstawa każdego leczenia. Stosowanie naparów z malin czy lipy nie tylko nawadnia organizm, ale wspiera walkę z gorączką. Podczas grypy należy unikać podawania dzieciom ciężkostrawnych pokarmów wysokotłuszczowych.
Nie przegrzewamy maluchów, wietrzymy pomieszczenia, tak by pozwolić im oddychać świeżym powietrzem. W trakcie leczenia grypy u dzieci należy zapewnić im odpowiednią ilość snu i odpoczynku.
Nawet zaszczepiony pacjent może zachorować na grypę, jednak jej przebieg będzie o wiele lżejszy i ryzyko powikłań o wiele mniejsze. Szczepienia, które muszą być powtarzane co rok, można podawać dzieciom już od 7. miesiąca życia.
Źródła:
- Antczak A., „Grypa. Praktyczne kompendium”, Medical Trybune, 2017.