Kobieta trzyma niemowlę na rękach Głos matki skuteczniejszy w budzeniu dziecka niż alarm pożarowy/ Pexels, fot. Rodnae Productions

Głos matki skuteczniejszy w budzeniu dziecka niż alarm pożarowy

Spis treści:

W czasie snu dzieci są niezwykle oporne na przebudzenia. Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Columbus w stanie Ohio udowodnili, że głos matki jest skuteczniejszy w budzeniu dziecka niż alarm pożarowy. Wykazano jednocześnie, że obudzenie dziecka może być bardzo trudne, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia.

Głos matki skuteczniej budzi dziecko od alarmu pożarowego

Naukowcy z Narodowego Szpitala Dziecięcego w Columbus w stanie Ohio postanowili zbadać, czy głos matki skuteczniej obudzi dziecko niż hałas emitowany przez alarm pożarowy. W badaniu wzięło udział 176 dzieci od 5. do 12. roku życia. Doświadczenie polegało na puszczaniu dzieciom zarówno nagrań głosu matki, jak i alarmów.

Opublikowane w „Journal of Pediatrics” wyniki badań wskazywały, że śpiące dzieci budzą się znacznie częściej wskutek usłyszenia głosu matki niż alarmu.

Podczas przeprowadzanego badania naukowcy zastanawiali się także, czy uwzględnienie imienia dziecka w nagraniach głosu matki ma wpływ na szybkość ich przebudzenia. W doświadczeniu z użyciem imion dziecka nie zauważono znaczącej różnicy.

Wykazano także, że po przebudzeniu głosem matki dziecko jest „w stanie gotowości do ucieczki” w ciągu 18-28 sekund, natomiast przy zastosowaniu alarmu czas wydłuża się nawet do 5 minut.

Dlaczego dzieci śpią w dzień?

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego dzieci śpią tyle czasu w ciągu dnia? Odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest melatonina.

Melatonina to hormon, który odgrywa kluczową rolę w kontekście snu. Jego produkcja nasila się w nocy, jednak w pierwszych miesiącach życia produkowany jest w niewielkich ilościach, dlatego sen u dziecka odbywa się zarówno w dzień, jak i w nocy.

Źródła:

Independent.co.uk

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź