Spis treści:
Pierwszy wyjazd za granicę – kiedy się wybrać?
Pierwsze trzy miesiące życia są dla dziecka trudnym czasem, kiedy oswaja się z otaczającym go światem. Ponadto czas połogu i pierwsze miesiące po porodzie nie są również łatwe dla kobiety. Dlatego z dalekimi podróżami lepiej się wstrzymać. Zabieranie noworodka czy nawet trzy-, czteromiesięcznego niemowlaka w kilkusetkilometrową podróż nie jest dobrym pomysłem. Jednak półroczne dziecko już jak najbardziej można zabrać w dalsze wyprawy. Kiedy poznamy potrzeby, zwyczaje malucha i „oswoimy” się z pojawieniem się nowego członka rodziny, wspólne wakacje za granicą będą wspaniałą przygodą i chwilą relaksu.
Dzieci starsze – roczne czy dwuletnie – są zazwyczaj ciekawe zmian, więc zagraniczne wakacje z nimi mogą być naprawdę udane. Oczywiście nie oczekujmy, że dziecko, nawet już w wieku przedszkolnym, doceni fakt, że odpoczywa za granicą. Dla dziecka liczą się warunki do zabawy, nowe zabawki, ciekawy plac zabaw, a te znajdziemy także w naszym najbliższym otoczeniu. Nie ma jednak żadnych przeszkód, by kilkulatek towarzyszył nam w zagranicznej eskapadzie.
Jak zaplanować podróż z maluchem?
Przed dłuższą i dalszą zagraniczną podróżą warto udać się do pediatry, który stwierdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wyjazdu. Warto zapytać o ewentualne leki, które należy zabrać za granicę. Jeśli jednak dziecko jest starsze – ma więcej niż pół roku życia, jest zdrowe i nie przyjmuje żadnych leków na stałe, wizyta u pediatry nie jest niezbędna.
W przypadku, gdy wybieramy się do krajów tropikalnych, gdzie panuje inny klimat, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem co najmniej kilka tygodni przed wyjazdem, by w jak największym stopniu ustrzec się przed tamtejszymi chorobami zakaźnymi. Niekiedy warto poddać się szczepieniom ochronnym dopasowanym do celu naszej podróży.
Dodatkowo należy sprawdzić zagrożenia epidemiologiczne, jakie panują obecnie w kraju, do którego planujemy się wybrać. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych publikowane są ostrzeżenia przed wszystkimi niebezpiecznymi chorobami.
Gdzie pojechać z dzieckiem?
Kiedy już zdecydujemy, że wybieramy się w daleką podróż, pojawia się kolejne pytanie – gdzie jechać na wakacje z dziećmi za granicę? Na udane wczasy warto wybrać się w miejsce, które pozwoli nam odpocząć, odetchnąć i zregenerować siły. Miejsce powinno być atrakcyjne także dla najmłodszych, a jak wiadomo dzieci uwielbiają zabawy w piasku i pluskanie się w wodzie.
- Grecja – to jeden z częściej wybieranych kierunków na wakacje z dziećmi. Największą popularnością cieszą się wyspy – Rodos, Kreta i Korfu, gdzie znajdziemy smaczną kuchnię, mnóstwo atrakcji dla dzieci i piękne hotele.
- Turcja – to kolejny z kierunków numer jeden na wakacje z dzieckiem. Do wyjazdu zachęca nie tylko wspaniała pogoda, przepiękne hotele z kompleksem basenów i mnóstwem animacji dla najmłodszych, ale i okazyjne ceny – w szczególności wiosną. Na rodzinne wakacje polecane są w szczególności tureckie kurorty położone w Alanya i Side.
- Bułgaria – chyba największym atutem wakacji z dzieckiem w Bułgarii jest krótki lot i piękne, piaszczyste plaże. Łagodny klimat – brak upałów, ciepła woda, szeroki wybór hoteli ze smacznym jedzeniem zachęcają turystów do przybycia.
- Chorwacja – najlepszym miejsce na urlop w Chorwacji z dzieckiem są okolice Makarskiej, Omis czy Brela, gdzie znajdują się plaże z łagodnym zejściem do wody. Lot samolotem trwa od 1,5 do 2 godzin – w zależności od miejsca startowego i docelowego.
- Hiszpania – zarówno Hiszpania jak i Wyspy Kanaryjskie są wspaniałym miejscem na spędzenie rodzinnych wakacji. Wysokiej klasy hotele z wieloma atrakcjami, basenami i zjeżdżalniami ucieszą najmłodszych gości.
Wiemy już, gdzie na wakacje z rocznym dzieckiem za granicę. Z kolei z przedszkolakiem, który nie powinien nudzić się w samolocie, można wybrać się w dalsze zakątki świata. Cieszącymi się coraz większą popularnością kierunkami są Emiraty Arabskie, Tajlandia, Wyspy Zielonego Przylądka czy Kuba.
Jak się spakować?
Wakacje z dzieckiem za granicą – co zabrać? Już kilkanaście dni przed wyjazdem warto przygotować listę niezbędnych rzeczy. Ważne, by nie była ona zbyt długa, ale by zawierała wszystkie niezbędne rzeczy i akcesoria. Poza oczywistymi punktami, takimi jak: ubrania, buty, strój kąpielowy, nie zapomnijmy o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych, kosmetykach, środkach higienicznych, preparatach z filtrem. Koniecznie powinniśmy zabrać w pełni wyposażoną apteczkę, smoczek, butelki do karmienia (w przypadku niemowląt), kilka ulubionych zabawek i akcesoria na plażę. Pakowanie najlepiej rozpocząć kilka dni przed wylotem, tak by w razie potrzeby zdążyć kupić brakujące rzeczy.
Wakacyjny niezbędnik na wakacje z dzieckiem w wieku 1-3 lata
Otwórz grafikę w nowej karcie, by zapisać ją na swoim urządzeniu w pełnej rozdzielczości.
Co jeszcze wziąć pod uwagę przed wyjazdem?
Rodzice, pamiętajcie – dziecko do przekroczenia granicy potrzebuje dowodu osobistego lub paszportu. Na wyrobienie dokumentów czeka się około miesiąca, dlatego nie warto zostawiać formalności na ostatnią chwilę. Wybierając hotel, warto zdecydować się na ten z opcją all inclusive, gdzie przez cały dzień dziecko będzie mogło coś zjeść i się napić. Zwróćcie uwagę na bliskość plaży – częste spacery na daleko oddaloną plażę będą męczące. Warto upewnić się, czy hotel przystosowany jest do pobytu najmłodszych gości – posiada łóżeczko do spania, fotelik do karmienia. Dowiedzcie się, czy na terenie obiektu dostępne są brodziki dla dzieci i różnego rodzaju atrakcje i animacje.