Gdzie na wakacje z 2-latkiem?/fot. iStock Gdzie na wakacje z 2-latkiem?/fot. iStock

Gdzie na wakacje z 2-latkiem?

Wakacje z 2-letnim dzieckiem to niezwykła przygoda, ale również nie lada wyzwanie. Choć z pewnością będzie to wyjątkowy czas, należy się do niego odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, co spakować do walizki, jak zaplanować podróż oraz przede wszystkim – dokąd pojechać na wakacje z 2 latkiem.

Spis treści:

Jak przygotować 2-latka na wakacje?

Podróż na wakacje z 2-letnim dzieckiem to kwestia odpowiedniego przygotowania siebie, ale przede wszystkim malucha. Spędzenie większej ilości czasu poza domem może być dla niego zupełnie nowym doświadczeniem, a nie wszystkie dzieci łatwo adaptują się do nowych miejsc. Jak zatem zaplanować wakacje z 2-latkiem?

Planując wakacje z 2-letnim dzieckiem, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że dla dziecka będzie to zupełnie nowe doświadczenie. Niezależnie od tego, czy wybierzecie wakacje w Polsce, czy poza granicami kraju oraz czy dziecko wcześniej już z wami podróżowało, maluch szybko zapomina i nie ma świadomości podróży. Dlatego ważne jest, aby po podjęciu przez was decyzji o wakacjach, przedstawić dziecku wstępny plan wyjazdu i jego przebiegu odpowiednio wcześniej. 

Na tyle, na ile mały człowieczek będzie w stanie zrozumieć przygotowania do wakacyjnej wyprawy, informujcie go i… zarażajcie entuzjazmem. Dziecko nie będzie uczestniczyło w pakowaniu walizek, ale z pewnością jego pozytywne emocje udzielą się wszystkim domownikom. Choć rzeczywiście wakacje z 2-letnim dzieckiem to większa ilość bagaży i planowania, jeśli zabierzecie się za nie odpowiednio wcześnie, unikniecie przedwyjazdowego stresu i frustracji. Co więcej, dzięki beztroskim pytaniom dziecka jest szansa na bardziej intensywne przeżywanie urlopu.

Wakacje z dwulatkiem to przeżycie także dla samego malca. Widząc, jak się przygotowujecie, z pewnością będzie chciał was naśladować. Pozwólcie mu zabrać własną walizkę lub plecaczek i spakować ukochane zabawki, przybory plastyczne czy czapkę z daszkiem. Na długo zapamięta ekscytację towarzyszącą temu przedsięwzięciu!

Sprawdź wakacyjny niezbędnik na wyjazd z maluchem, by niczego nie zapomnieć!

Otwórz grafikę w nowej karcie, by zapisać ją na swoim urządzeniu w pełnej rozdzielczości.

Jak szukać najlepszego miejsca na wakacje?

Poszukiwanie wakacyjnego miejsca wypoczynku z dzieckiem najlepiej rozpocząć od zastanowienia się, na co macie ochotę. Jeśli jesteście fanami górskich wycieczek, wakacje z 2-latkiem mogą wyglądać dokładnie tak! Jeśli z kolei preferujecie słodkie lenistwo nad wodą, szukajcie obiektów, które pozwolą wam spełnić marzenia o nicnierobieniu na plaży.

Po podjęciu decyzji o kierunki i formie wypoczynku, warto poszukać w Internecie lub przewodnikach miejsc dostosowanych pod wakacje z 2-letnim dzieckiem. Obiekty takie będą miały odpowiednią infrastrukturę, strefy zabaw i zaplecze gastronomiczne. Dobrym pomysłem będzie także przejrzenie blogów podróżniczych i parentingowych oraz popytanie znajomych. To sposób na zdobycie rzetelnych informacji z pierwszej ręki.  

Dobrze, aby miejsce, które wybierzecie, nie było za bardzo oddalone od miasta. Wakacje z 2-latkiem mogą bowiem obfitować w wypadki, czy – podobnie jak w domu – nagłe infekcje. Bliskość apteki czy przychodni lekarskiej jest wówczas bezcenna.

Gdzie jechać na wakacje z maluchem?

Na tak zadane pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Przeciwnie – można powiedzieć, że… wszędzie. Oprócz jednak wspomnianych wcześniej preferencji, warto cel podróży i jej założenia dostosować do wieku i możliwości dziecka. Zatem – gdzie na wakacje z 2-latkiem?

Wakacje pod namiotem

Biwakowanie z maluchem nie jest trudne, zwłaszcza, jeśli sami lubicie taką formę wypoczynku. Dziecku z pewnością spodoba się obcowanie z przyrodą niemal 24 godziny na dobę, odrobinę inne okoliczności spożywania posiłków niż na co dzień i – jeśli w pobliżu jest jezioro – zabawa i pluskanie przez większość dnia. Pamiętać należy, że wakacje z 2-latkiem pod namiotem wymagają odrobinę innego pakowania – maluchowi potrzebne będzie łóżeczko turystyczne, moskitiera, być może dodatkowy kocyk. Nie zapomnijcie o preparatach na komary. Koniecznie weźcie również latarki i lornetkę.

Wyjazd nad morze z dwulatkiem

To opcja lubiana przez rodziców. Ważne jest, aby na taki wyjazd zaopatrzyć się w plażowe akcesoria i odpowiednie kremy z filtrem. Wybierając się na wakacje z 2-letnim dzieckiem w Polsce, weźcie pod uwagę, że pogoda nad Bałtykiem bywa różna. Dlatego dobrze jest spakować także zabawki i pomyśleć o atrakcjach na wypadek deszczu.

Wyjazd w góry z dzieckiem

Dwulatek może mieć kłopot z długimi szlakami i sporymi przewyższeniami. Może również nie docenić pięknych wysokogórskich widoków. Ale poradzi sobie i pewnie będzie się świetnie bawić na połoninach czy w lesie. Dlatego postawcie na niższe góry, wybierzcie krótkie szlaki i nie zapomnijcie o porządnym nosidle. Takie zaplecze sprawi, że górskie wakacje z 2-latkiem będą cudownym doświadczeniem. 

Agroturystyka

To niewątpliwie świetny pomysł na wakacje z 2-letnim dzieckiem w Polsce. Cisza, spokój, niejednokrotnie las oraz dostęp do wody i… żywe zwierzątka. Mnóstwo radości i ciekawości dla młodego odkrywcy oraz spora szansa na odpoczynek i regenerację dla rodziców.

Egzotyczne all-inclusive z małym dzieckiem

Jeżeli marzycie o przerwie od gotowania i gwarancji pogody, taka opcja to idealny pomysł na wakacje z 2-letnim dzieckiem za granicą. Poszukajcie jednak hotelu z animacjami oraz strefą basenów dostosowaną do wieku malca. Warto także zapytać przed wyjazdem, czy nasz maluch będzie miał w ośrodku dostosowane wiekiem towarzystwo. 

W tym ostatnim przypadku pamiętajcie, że dziecko musi mieć własny dokument tożsamości, aby przekroczyć granicę. Upewnijcie się, czy w miejscu, które wybraliście, wystarczy dowód osobisty, czy może niezbędny jest paszport. Na wydanie obu czeka się około 30 dni, więc warto zająć się tematem wcześniej.

Na co uważać podczas urlopu z dzieckiem?

Podczas wakacji z dwulatkiem warto być przygotowanym przede wszystkim na choroby i infekcje, które mogą dopaść malucha. Dlatego oprócz ubrań i akcesoriów do walizki spakuj przede wszystkim apteczkę. Co powinno się w niej znaleźć:

 • Leki przeciwgorączkowe na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. W aptekach dostępne są w formie syropu lub czopków i warto mieć obie te opcje. Pamiętajcie, że środki przeciwgorączkowe dobiera się do wagi dziecka. 
 • Termometr. Najlepiej elektroniczny, bezdotykowy, z funkcją mierzenia temperatury w uchu bądź na czole.
 • Plastry i opatrunki. Najlepiej te z kolorowymi postaciami z bajek. Wiadomo, że wówczas wszelkie podrażnienia bolą mniej i goją się szybciej.
 • Środki na katar oraz ból gardła odpowiednie do wieku malucha.
 • Elektrolity, na wypadek, gdyby dziecko wymiotowało.
 • Leki na alergie i wszystkie inne leki, które dziecko przyjmuje regularnie.

Wakacje z dwulatkiem to zazwyczaj czas spędzany na świeżym powietrzu. Dlatego nie wolno zapomnieć o odpowiednim nakryciu głowy oraz kremach z filtrem. Nakładajcie go maluchowi regularnie, zwłaszcza po wyjściu z wody. Pamiętajcie jednak, że mogą być tłuste, więc ewentualne plamy na ubraniach się nie spiorą.

O czym jeszcze pamiętać, jadąc na wakacje? Za granicą mogą być wymagane dodatkowe szczepienia, szczególnie w dobie koronawirusa. Jeśli zdecydujecie się na taką podróż, sprawdźcie ewentualne zagrożenia epidemiologiczne i możliwość przygotowania malucha do wyjazdu – może okazać się, że dziecko jest za małe, by podać mu określoną szczepionkę. Warto przed wyjazdem na  wakacje z 2-letnim dzieckiem za granicę skonsultować się z pediatrą.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź