Dwulatek bije / istock

Dwulatek bije – co robić?

Jeśli nasze dwuletnie dziecko bije inne dzieci, a także przejawia inne niepokojące zachowania, to wzbudza to w nas uzasadniony niepokój. Warto jednak pamiętać, że to, że nasz dwulatek bije zarówno swoich rówieśników, jak i starsze rodzeństwo, a także niekiedy również rodziców, może być przejawem tzw. buntu dwulatka. Jest to etap, kiedy dziecko dopiero uczy się wyrażać negatywne emocje. Co zrobić, jeśli dwulatek bije bez powodu? Poniżej podpowiadamy.

Spis treści:

Czemu dziecko bije?

Dwulatek bijący swoich rówieśników i starsze rodzeństwo to z całą pewnością nie jest coś, obok czego można przejść obojętnie. Jeśli chcemy wyeliminować tego typu niepożądane zachowania u swojego malucha, to w pierwszej kolejności musimy rozpoznać ich przyczynę, co nie zawsze będzie bardzo łatwe. Najbardziej oczywistym podłożem przemocy u małego dziecka jest tzw. bunt dwulatka, który związany jest z intensywnym rozwojem układu nerwowego u malucha. Każde dziecko może go przechodzić w różny, indywidualny sposób  –zwykle jego objawem jest chwiejność emocjonalna, która może przejawiać się właśnie tym, że dwulatek bije i kopie bez powodu. 

Inną przyczyną zachowań przemocowych u małych dzieci może być uczestnictwo w zabawach, w których pojawiają się wyraźne elementy walki. Dwu- czy trzyletni maluch może mieć jeszcze trudności z odróżnieniem zabawy od fikcji. Dlatego też jeśli dwulatek bije się ze swoim starszym rodzeństwem dla zabawy, to może uznać takie zachowanie za normę i potem przywoływać je w innych kontekstach. 

W niektórych przypadkach przemoc może być próbą zwrócenia na siebie uwagi. Wówczas, gdy maluch czuje się ignorowany, zaniedbany emocjonalnie czy też np. pomijany w zabawie, to może bić swoje starsze rodzeństwo, właśnie po to, by „wymusić” na nich uwagę. 

Niestety agresywne zachowania u dzieci mogą wynikać również z uwarunkowań rodzinnych i stylu wychowania. Jeśli rodzice biją swoje dzieci (np. w formie klapsów), to uczą je, że jest to sposób na wyrażanie złości, gniewu i innych negatywnych emocji. Może to prowadzić do sytuacji, w których dwulatek bije bez powodu swoich rówieśników, a także młodsze i starsze rodzeństwo. Przemoc fizyczna małego dziecka może być też skierowana w stronę rodziców.

Czy to forma agresji?

Według definicji agresją można określić zachowanie z wyraźną intencją wyrządzenia komuś krzywdy. Dlatego też zazwyczaj sytuacji, w której dwulatek bije swoich rówieśników, nie możemy zakwalifikować jako agresji, ponieważ tak małe dziecko nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji swojego zachowania. Może jednak się zdarzyć, że maluch zastosuje tzw. agresję przeniesioną – jeśli ktoś (np. starsze rodzeństwo) użyje przemocy w stosunku do małego dziecka, to może ono wyładować swoje negatywne emocje, z których nie do końca zdaje sobie sprawę, na najbliżej znajdującym się obok niego obiekcie bądź osobie (może to być zabawka, zwierzę czy też rodzic).

Czy jest się czym martwić?

Tendencja do przemocowych i niepożądanych zachowań u dziecka zawsze powinna wzbudzić czujność i niepokój rodziców. Warto stale obserwować swoje dziecko i nauczyć się odpowiedniej reakcji na tego typu zachowania. Należy też zwrócić uwagę na ich częstotliwość – jeśli dwulatek nagminne bije swoje rodzeństwo, to jest to dobry powód do tego, by udać się z nim do psychologa lub psychiatry. Jednakże w większości przypadków tego typu akty są przejściowe i wynikają np. z buntu dwulatka bądź nieodpowiednich zabaw, których należy zaprzestać w chwili pojawienia się tego typu problemów. Nie należy również zapominać o roli bajek, które także mogą mieć wpływ na to, że dwulatek bije, kopie i gryzie swoich rodziców, rodzeństwo i kolegów.

Co zrobić, jeśli dziecko bije?

Jeśli nasze dziecko wykazuje tendencje do zachowań przemocowych, to w pierwszej kolejności należy zidentyfikować ich przyczynę – być może nieznaczna modyfikacja dotychczasowych rytuałów (np. rezygnacja z oglądania bajek z elementami walki), może przyczynić się zaprzestania tego typu aktów. Ważne też, by na swoim przykładzie uczyć dziecko poprawnego wyrażania negatywnych emocji – jeśli sami reagujemy przemocą, to dziecko, naśladując nasze zachowania, również może w ten sposób się zachowywać. 

Jeśli dwulatek bije swoich rówieśników, rodzeństwo czy rodziców, to dobrą praktyką jest:

  1. Podjęcie próby rozmowy z maluchem i zapytanie go o to co się stało, jak się czuje (być może dziecko nie będzie jeszcze w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ale dzięki temu możemy nauczyć je nazywania swoich emocji). 
  2. Pozwolenie dziecku na wyciszenie się w spokoju i okazanie mu zrozumienia. 
  3. Próba odwrócenia uwagi dziecka, np. poprzez zainteresowanie go zabawką. 
  4. Utrzymywanie stałego rytmu dnia i stworzenie własnych rytuałów. 
  5. Poinformowanie dziecka o tym, że za chwilę wyłączymy mu bajkę bądź skończymy się bawić i będziemy musieli iść się kąpać lub zjeść posiłek. 
  6. Pozwolenie dziecku na samodzielność w zabawie czy w jedzeniu. 
  7. Okazywanie dziecku uczuć oraz pozytywne wzmacnianie go poprzez pochwały za właściwe i pożądane zachowania. 
  8. Nie reagowanie na histeryczne zachowania dziecka. 
  9. Nie uginanie się przy próbie wymuszania przez dziecka różnych zachowań płaczem czy właśnie zachowaniami przemocowymi.

Źródła:

  1. Borecka-Biernat D., Agresja: dlaczego dzieci ranią i jak możemy temu przeciwdziałać, „Przegląd Naukowo-Metodyczny dla Bezpieczeństwa” nr 1, 2014. 
  2. Grzegorzewska I., Zachowania agresywne dzieci i młodzieży ujęcie kliniczno-rozwojowe, „Polskie Forum Psychologiczne”, 2015. 
  3. Fronczak A.A., Agresja dzieci w świetle teorii społeczno-poznawczej „Resocjalizacja Polska”, 2017.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź