Spis treści:
Rozwój trzylatka
W wieku trzech lat dziecko rozwija się na wielu polach jednocześnie – emocjonalnym, społecznym, intelektualnym i fizycznym.
Rozwój emocjonalny i społeczny
- okazuje emocje w bardzo ekspresyjny sposób,
- potrzebuje czułości i bliskości rodziców,
- chętnie bawi się z innymi dziećmi,
- zawiera nowe znajomości,
- coraz chętniej dzieli się z innymi swoimi zabawkami,
- boi się ciemności i samotności,
- wykonuje polecenia,
- lubi pomagać w domowych obowiązkach,
- chętnie bawi się i wygłupia z rodzicami,
- opowiada różne historie,
- potrafi opowiedzieć o problemie.
Choć większość trzylatków chętnie bawi się z rówieśnikami, to niektóre dzieci wciąż wolą bawić się samemu, a rówieśnikom przyglądają się z daleka.
Rozwój intelektualny
- wzrasta zasób słownictwa i sprawność językowa,
- chętnie komunikuje się z otoczeniem,
- chętnie wypowiada krótkie zdania,
- zaczyna prowadzić rozmowę,
- potrafi nauczyć się krótkiego wierszyka lub piosenki,
- koncentruje się na rysowaniu,
- chętnie słucha bajek,
- ma niezwykle bogatą wyobraźnię,
- układa proste puzzle,
- potrafi policzyć do trzech,
- wie, jak ma na imię i ile ma lat,
- zna podstawowe kolory,
- uczy się rozwiązywać problemy i radzić sobie w różnych sytuacjach.
Rozwój fizyczny i motoryczny
- staje się coraz sprawniejszy fizycznie,
- skacze na jednej nodze,
- maszeruje, podskakuje,
- chwilę ustoi na jednej nodze,
- rysuje proste prace plastyczne,
- koloruje w obrębie konturu,
- lepi z plasteliny,
- zaczyna wycinać nożyczkami,
- wykonuje proste ćwiczenia rytmiczne,
- umie prawidłowo trzymać kredkę,
- bez problemu korzysta z urządzeń dla trzylatków na placu zabaw,
- jeździ na trzykołowym rowerku,
- bawi się klockami,
- sprawnie omija przeszkody,
Umiejętności trzylatka
Co powinno umieć trzyletnie dziecko? Trzylatek jest niezwykle ciekawy otaczającego go świata i chętnie poznaje nowe przedmioty. Bardzo szybko i sprawnie uczy się nowych rzeczy, wykonywania kolejnych czynności. Maluchy mają bardzo bujną wyobraźnię. Niejednokrotnie możemy zauważyć, jak nadają zabawkom ludzkie cechy – udają, że lalki mówią, gotują i opiekują się swoimi dziećmi.
Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, dlatego chętnie pomagają w wykonywaniu domowych obowiązków. Dobrym pomysłem jest angażowanie malucha w wykonywanie prostych, domowych czynności, które nauczą go samodzielności czy odpowiedzialności, np. wspólne sprzątanie pokoju czy zbieranie prania z suszarki. Rączki trzylatków są już na tyle sprawne, że zaczynają lepić figurki z plasteliny, malować kredkami czy farbami. Rozpoznają kolory i wiedzą, do czego służy dany przedmiot.
Przedszkolaki coraz lepiej radzą sobie z rozumieniem emocji i przewidywaniem ich skutków. Zaczynają dobierać ubranie odpowiednio do pogody – gdy pada deszcz, wkładają kurtkę, kalosze i biorą parasol, a gdy jest gorąco, wybierają krótkie spodenki i bluzkę z krótkimi rękawami.
Co powinien potrafić trzylatek? Potrafi odkręcić i zakręcić słoik czy nacisnąć klamkę, by otworzyć drzwi. Chętnie układa proste puzzle, gra w planszówki i zaczyna przestrzegać ich zasad. Maluchy uczą się przypisywać przedmioty do danej kategorii i łączą w pary różne elementy.
Co powinien umieć trzylatek?
To właśnie w wieku trzech lat dzieci zaczynają uczęszczać do przedszkola. Co powinien umieć trzylatek, idąc do przedszkola? Trzyletnie dzieci kontrolują swoje potrzeby fizjologiczne, potrafią się samodzielnie załatwić, umyć i wytrzeć ręce. Przedszkolak umie się ubrać i rozebrać, choć czasem potrzebuje jeszcze pomocy dorosłych. Dzieci na tym etapie potrafią umyć zęby, pić z kubka, jeść łyżką i widelcem. Przedszkolaki słuchają i wykonują polecenia, zgłaszają potrzeby i problemy, co zdecydowanie ułatwia komunikację w przedszkolu. Niektóre trzylatki rezygnują już z popołudniowej drzemki, kilkuminutowy odpoczynek po obiedzie okazuje się wystarczający.
Jak wesprzeć rozwój trzylatka?
Należy pamiętać, że dzieci różnią się od siebie. Każde rozwija się we własnym tempie, a wymienione powyżej umiejętności są jedynie zarysem tego, co powinien umieć przedszkolak. Nagłe zmiany w życiu dziecka, tj. pojawienie się rodzeństwa czy przeprowadzka, mogą odbić się na jego funkcjonowaniu.
Jak zatem wesprzeć rozwój malucha? Dziecko potrzebuje dużo uwagi i wsparcia, które każdy rodzic powinien mu dać. Wspólne czytanie książeczki, układanie puzzli czy budowanie z klocków jest dla brzdąca bardzo cennym czasem. Ucz dziecko, jak się nazywa, nazywajcie kolory, kształty, wspólnie liczcie do trzech. Poznawajcie nowe słowa, piosenki i zabawy. Zachęć malucha do zabawy w teatrzyk, odgrywajcie różne role. Poproś, by maluch opowiedział ci o swoim dniu, zadawaj dużo pytań i wykaż zainteresowanie. Warto wesprzeć się grami edukacyjnymi dla trzylatków, które rozwijają wyobraźnię i zachęcają do poznawania otaczającego świata.